Dziś mamy 23 lipca 2021, piątek, imieniny obchodzą:
11 grudnia 2018
Czy osielski samorząd zdecyduje się na kosztowną inwestycję?

„Chcemy nowej szkoły w Niemczu”!

Fot. K P

Fot. K P

Mieszkańcy Niemcza zaapelowali do władz gminy Osielsko o budowę nowej szkoły# w ich wsi. Póki co w projekcie budżetu gminy Osielsko na rok 2019 nie ma nawet przewidzianych pieniędzy, na opracowanie dokumentacji dla placówki w Niemczu.

Niemcz to drugie co do wielkości sołectwo gminy Osielsko. Według danych na koniec roku 2017 zameldowanych we wsi jest 3 190 mieszkańców. Co ciekawe jeszcze w roku 2010 w Niemczu mieszkało zaledwie 2 433 osób. Dynamika wzrostu mieszkańców jest więc znaczna. Co ważne we wsi powstają nowe domy, w których zamieszkują młode małżeństwa z dziećmi. Problem pojawia się wówczas, gdy dzieci trzeba wysłać do szkoły. Niewielka placówka w Niemczu z trudem mieści wszystkich uczniów. Oczywiście osielskie władze gminne doskonale wiedzą o tej tendencji. Dlatego też w roku 2011 przebudowano starą szkołę w Niemczu, co kosztowało ponad 5,1 mln zł. Inwestycję oddano wówczas z blisko półrocznym opóźnieniem. Obecnie do szkoły w Niemczu uczęszcza 481 uczniów (szkoła podstawowa – 451 osób, oddziały przedszkolne – 30 dzieci).

Pomyślano także o najmłodszych mieszkańcach wsi. W tym roku w końcu rozpoczęto budowę nowoczesnej świetlicy, która będzie również filą przedszkola samorządowego w Osielsku (przedszkole istnieje od września 2016 r.). Całość prac za 2,29 mln zł ma zostać zakończona do 31 maja 2019 r. Notabene o budowę świetlicy mieszkańcy Niemcza dopominali się od ponad 10 lat.

Czy nasza wieś znowu jest pomijana”?

Wielu mieszkańców Niemcza uważa jednak, że to tylko odsuwanie w czasie rozwiązania problemu, bo dzieci stale przybywa. Dlatego postulują oni, by gmina wybudowała „od podstaw” nową szkołę. Mówiono już o tym podczas przebudowy szkoły w roku 2011. Takie też wnioski padły na ostatnim zebraniu wiejskim w Niemczu. Odebraliśmy także telefoniczny apel. – Przedstawiacie w gazecie sylwetki naszych radnych – mówi mieszkaniec Niemcza, który skontaktował się z redakcją. – Jestem zdziwiony postawą naszej radnej, która mówi o chodnikach, ścieżkach rowerowych, a nie o tym co jest najważniejsze dla naszej wsi, czyli budowie nowej szkoły. Warunki nauki dzieci w szkole wcale nie są dobre. Jest tam mało miejsca. Dlatego chcemy budowy nowej szkoły, ale niestety w budżecie na rok 2019 nie ma na to pieniędzy. Odnoszę wrażenie, że nasza wieś znowu jest pomijana – ocenił nasz czytelnik.

Konieczność budowy szkoły w Niemczu podniósł już w zeszłej kadencji rady, radny Andrzej Różański z Niemcza. Niestety, nie miał „siły przebicia”. Na grudniowej sesji radny Różański ponownie zaapelował do rady i wójta Wojciecha Sypniewskiego o tą inwestycję. – Na ostatnim zebraniu wiejskim w Niemczu padł wniosek, by zamiast rozbudowywać starą szkołę, wybudować nową – wskazał radny Różański. – Wkrótce Niemcz będzie miał 4 tys. mieszkańców. Do szkoły w Niemczu mogą zresztą chodzić również dzieci mieszkające blisko Szosy Gdańskiej, bo miałby bliżej – wskazał radny. Na sesji wójt Osielska nie zajął jednoznacznego stanowiska, chyba żeby za takie uznać projekt budżetu na rok 2019.

Szkoły „nie zapisano” w projekcie budżetu na 2019 rok

W projekcie budżetu na rok 2019 nie ma „zapisanych” pieniędzy na budowę nowej placówki w Niemczu. W obecnej szkole planuje się jedynie dwie inwestycje. Za 252 tys. zł przewidziano budowę odnawialnych źródeł energii, czyli wykonanie mikroinstalacji fotowoltaicznych. Ponadto za 45 tys. zł w placówce wykonana zostanie klimatyzacja. W ramach bieżących wydatków zaplanowano 6 tys. zł na remont pomieszczeń administracyjnych w szkole. Planuje się także doposażyć placówkę - kupić projektor oraz meble do gabinetu pedagoga szkolnego i pracowni chemicznej.

Z ważnych inwestycji w Niemczu zaplanowano za to budowę boiska przy ulicy Matejki, na co przewidziano 700 tys. zł. – Oczywiście boisko jest ważne, ale szkoła ważniejsza – konkluduje mieszkaniec Niemcza, nawołując do zmian w projekcie budżetu.

Wysłaliśmy do wójta Osielska Wojciecha Sypniewskiego pytania w tej sprawie. Jak gmina planuje rozwiązać problem rosnącej ilości dzieci (uczniów) w Niemczu? – zapytaliśmy. Odpowiedzi udzieliła wicewwójt Maria Jończyk. „Jesteśmy w trakcie przeprowadzania analiz, które pomogą w podjęciu właściwej decyzji, najlepszej dla uczniów szkoły podstawowej oraz ich rodziców”. Wicewójt przyznała, że w projekcie budżetu na rok 2019 nie ma planów budowy nowej szkoły.

Czy rozważano już wniosek radnego Andrzeja Różańskiego o budowę nowej szkoły w Niemczu? – zapytaliśmy. „Jednym z rozpatrywanych rozwiązań jest budowa nowej szkoły zaproponowana przez Pana radnego A. Różańskiego – wskazała wicewójt Maria Jończyk.

Nadal nie ma więc jasnej deklaracji urzędu w sprawie budowy szkoły! Budżet na rok 2019 nie został jeszcze uchwalony, więc zobaczymy czy i jakie zmiany zostaną wprowadzone.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Karma dla psów i kotów OptimaNova: gdzie kupić i czy warto?

OptimaNova to hiszpańska marka wysokiej jakości karm. Produkowana jest w rejonach Madrytu. To, co wyróżnia karmy tej marki to wyjątkowo wysoka zawartość mięsa w składzie: od 65 do 70 proc. Na polskim rynku tak wysokiej jakości karma dla psów i kotów jest rzadkością.

(czytaj więcej)
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)