Dziś mamy 31 maja 2023, środa, imieniny obchodzą:
03 listopada 2022

„Do wszystkiego doszedłem własną pracą” – rozmowa z Jerzym Jurkiem Gotowskim

fot. powierzone

fot. powierzone

Jerzy Jurek Gotowski jest założycielem i jedynym właścicielem# Transand Firmy Transportowo-Budowlanej, która działa na rynku nieprzerwanie od 1991 r. Przedsiębiorca z Nekli (gmina Dobrcz) wielokrotnie był wyróżniany za działalność biznesową, charytatywną, jak i sportową.

Z Jerzym Jurkiem Gotowskim rozmawiał Krzysztof Popczyński.

– Do wszystkiego doszedłem własną pracą – podkreśla Jerzy Jurek Gotowski. – Zaczynałem jako mechanik samochodowy w Wojewódzkim Przedsiębiorstwie Transportu i Sprzętu Budownictwa Komunalnego w Bydgoszczy. Jeździłem jako kierowca, ciężarówką rozwożąc materiały budowlane jak cegły czy deski – mówi. Towar trafiał na placówki zakładu, gdzie remontowano budynki, kopano rowy, budowano drogi... Własną działalność Gotowski jako firma Transand rozpoczął 9 marca 1991 r., gdy kupił ciężarówkę. – Działalność rozpocząłem mając jedną ciężarówkę – marki KAMAZ. Później kupiłem jelcza i cysternę. Znałem wielu klientów z wcześniejszej pracy. Mogłem więc obniżyć ceny i być konkurencyjny – wspomina Gotowski.

„Zatrudniałem 100 osób”

Z czasem firma się rozrosła. Posiadała własny park sprzętowy obejmujący liczne środki transportu i maszyny do robót ziemnych. Firma specjalizowała się głównie w usługach transportu drogowego i unieszkodliwiania odpadów, w tym niebezpiecznych, a także w czyszczeniu rowów melioracyjnych, kopaniu rowów i czyszczeniu rzek. – W szczytowym okresie działalności zatrudniałem 100 osób. Nigdy nie miałem zarzutów z izby skarbowej czy innych instytucji kontrolnych – podkreśla szef firmy Transand. Ważnym etapem rozwoju firmy był wywóz niebezpiecznych odpadów z bydgoskiego Zachemu. Firma wywoziła po 750 ton odpadów dziennie. Po zmianach właścicielskich w Grupie Ciech S.A. rozwiązano jednak umowę. – Mieliśmy umowę na wywóz 20 tysięcy ton odpadów z Zachemu za 20 mln zł. Straciłem ten kontrakt – wyjaśnia Gotowski.

Trzeba pomagać

Wkrótce potem Gotowski ciężko zachorował (było podejrzenie raka). Zachorowała również jego żona. – Uważam, że to przez działalność w odpadach niebezpiecznych. Dlatego postanowiłem, jak przeżyję, zrezygnować z tej działalności – mówi pan Jerzy. Tak też się stało. Obecnie firma Transand zajmuje się głównie czyszczeniem rzek za pomocą pras i refulerów  (szerzej napiszemy o tym wkrótce).

Będąc w szpitalu Gotowski zdecydował, że jeśli wyzdrowieje, to da jakiś dowód wdzięczności. W ten sposób Gotowski ufundował pomnik Jana Pawła II w Żołędowie. To nie jest jedyny akt filantropii.

Pan Jerzy zakupił wiele elektrycznych wózków inwalidzkich dla dzieci. Jest wrażliwy na krzywdę i pomaga osobom pokrzywdzonym przez los. Niewiele o tym mówi, ale coś udało mi się dowiedzieć. – Gdy zalało rodziny, kilkanaście osób, to zapewniłem im zakwaterowanie. Dzieciom ufundowałem zaś wyjazd nad morze dając im konkretne kieszonkowe. Większość z nich było pierwszy raz nad morzem – mówi Gotowski.

Pan Jerzy wspiera także kulturę. – W 2011 sponsorowałem prapremierę musicalu „Polita” w Bydgoszczy. To opowieść o Poli Negri, przedwojennej polskiej aktorce, która zrobiła karierę w Hollywood. Zagrała w bodajże 68 filmach. Reżyserem musicalu „Polita” był Janusz Józefowicz, a główną rolę grała Natasza Urbańska – podkreśla filantrop z Nekli.

Gotowskiego pasjonuje również działalność sportowa. Ten znany biznesmen przez kilka sezonów był sponsorem żużlowego klubu ŻKS Polonia S.A. Bydgoszcz oraz wspierał indywidualnie Emila Sajfutdinowa. Wspierał również finansowo kluby piłkarskie, np. GLKS Dobrcz oraz inne konkurencje sportowe jak kulturystykę i fitness.

Za działalność biznesową, charytatywną oraz wspieranie sportu pan Jerzy został wielokrotnie odznaczony (o czym niżej).

Odznaczenia państwowe

W roku 2004 Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Aleksander Kwaśniewski odznaczył Jerzego Gotowskiego Złotym Krzyżem Zasługi. Odznaczenie przyznano „za zasługi w pracy zawodowej i działalności społecznej”.

Również Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski w roku 2010 odznaczył Jerzego Gotowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W postanowieniu o nadaniu orderu zapisano, że został on przyznany „za wybitne zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej, za zasługi dla rozwoju przedsiębiorczości polskiej”.

„Za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania” w roku 2012 Gotowski otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej. Legitymację podpisała ówczesna minister MEN Krystyna Szumilas.

Wyróżnienia za działalność charytatywną

W roku 2012 przypadła 666. rocznica urodzin Bydgoszczy. Z tej okazji bydgoska Rada Miejska przyznała indywidualne i zbiorowe medale Kazimierza Wielkiego za zasługi dla rozwoju miasta. Gotowski otrzymał medal za wspieranie finansowo Towarzystwa Muzycznego im. Paderewskiego. Sponsorował też prapremierę musicalu „Polita” w Bydgoszczy.

Rok 2015 był rokiem jubileuszu 250-lecia ustanowienia przez ostatniego króla Polski Stanisława Poniatowskiego 7 maja 1765 roku Orderu Św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Dlatego też Wielka Narodowa Kapituła Orderu Św. Stanisława odznaczyła Jerzego Jurka-Gotowskiego orderem Świętego Stanisława 1 klasy (Krzyżem Wielkim z Gwiazdą).

W 2016 r., Komandoria Zagłębiowska Stowarzyszenia Dam i Kawalerów Orderu Św. Stanisława w Będzinie przyznała kolejne odznaczenia. Pan Jerzy uzyskał Królewski Łańcuch św. Stanisława B.M. W książce (Henryk Nowina Bebak „25 lat Komandorii Zagłębiowskiej Orderu Św. Stanisława w Będzinie. 2022”) zapisano, iż Ewa i Jerzy Jurek Gotowscy „spełniają się charytatywnie i społecznie. Praca Pana Jerzego jest spójna z działalnością statutową Komandorii”.

Doceniono działalność sportową

Już w roku 2008 Gotowski został doceniony przez Światową Federację Fitness i Światową Federację Kulturystyki (World Fitness Federation i World body building federation). Otrzymał międzynarodowy złoty medal (International Honour Gold Medal Awards) za mecenat nad Mistrzostwami Świata w Fitness Sportowym w Bydgoszczy w roku 2008. Jerzy Gotowski i jego Firma Transand byli głównym sponsorem imprezy. Wcześniej przez WFF i WBBF wyróżnieni zostali m.in. Chuck Norris, Sylwester Stallone, a z Polski prezydent Gdańska – Paweł Adamowicz.

Za wybitne osiągnięcia w rozwoju piłki nożnej w roku 2013 Gotowski otrzymał brązowy medal od Polskiego Związku Piłki Nożnej, który podpisał ówczesny prezes PZPN Zbigniew Boniek.

W roku 2018 Gotowski otrzymał złoty medal za zasługi dla polskiego ruchu olimpijskiego. Polski Komitet Olimpijski docenił jego wieloletnią współpracę w organizacji imprez sportowych, pikników olimpijskich, sponsorowanie nagród i pucharów. Medal w bydgoskim ratuszu wręczał mu Kazimierz Drozd, wiceprezes Regionalnej Rady Olimpijskiej.

Gotowski urodził się w 1948 r., pochodzi z Fordonu, ale od 20 lat mieszka w Nekli. Wraz z żonę Ewą mają dwójkę dzieci Jarka i Katarzynę. Doczekali się trójki wnuczek: Kasi, Michaeli i Lei.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

"Witajcie w naszej gminie". Nowi mieszkańcy otrzymali pakiety powitalne

Pakiety powitalne "Witaj w naszej gminie" trafiły do naszych nowych Mieszkańców.

(czytaj więcej)
0

Dodatki do emerytur i rent w górę. Ile wyniosła waloryzacja w tym roku?

Co roku 1 marca ZUS przeprowadza waloryzację świadczeń. #Podwyżką objęte są również dodatki i świadczenia pieniężne, które w tym roku wzrosną o 14,8 proc. Najpopularniejszy z nich dodatek pielęgnacyjny będzie wynosił 294,39 zł.

(czytaj więcej)
0

Ponad 5,5 mln transakcji bonami. ZUS dokonał podsumowania programu

Rodzice i opiekunowie mieli dużo czasu na wykorzystanie #bonu turystycznego. Program wystartował 1 sierpnia 2020 r. i obowiązywał do 31 marca 2023 r. W tym czasie zrealizowano ponad 5,5 mln transakcji bonami na łączną kwotę blisko 3,2 mld zł. Suma płatności zrealizowanych przez mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego przekroczyła 160,6 mln zł.

(czytaj więcej)
0

Jedzenie do biura. Jak komponować zdrowe i smaczne posiłki

Regularne spożywanie pełnowartościowych posiłków# sprawia, że wydajność pracownika wzrasta aż o 25% – tak wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowie. Dobrze zbilansowany posiłek jest zatem niezbędny w czasie wielu godzin spędzonych w pracy, niezależnie od formy jej wykonywania.

(czytaj więcej)