Dziś mamy 16 października 2021, sobota, imieniny obchodzą:
13 października 2021

Ambitne plany gminy. 8 mln zł na media!

fot. archiwum

fot. archiwum

W najbliższych czterech latach gmina# Dąbrowa Chełmińska planuje przeznaczyć ponad 8 mln zł na rozwój i modernizację urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych.

Dostarczanie wody mieszkańcom to podstawowa rola samorządu. Niestety, w gminach z powiatu bydgoskiego nadal wielu mieszkańców nie ma takiego „luksusu”. Tak jest i w gminie Dąbrowa Chełmińska. Dlatego też samorząd przyjął ambitny program rozbudowy sieci wodociągowych i kanalizacyjnych. W związku z dynamicznym rozwojem gminy i stale zwiększającą się liczbą mieszkańców planuje się w latach 2021 – 2024 na trzynaście inwestycji wydać ponad 8 mln zł. Do najważniejszych planowanych inwestycji należą trzy. Po pierwsze, na budowę stacji uzdatniania wody w Nowym Dworze przewidziano 4 mln zł. Inwestycja ta jest konieczna z uwagi na zły stan techniczny i technologiczny istniejącego ujęcia wody. Po drugie, na budowę sieci wodociągowej i kanalizacji na os. Las Mariański w Nowym Dworze zaplanowano 1 mln 500 tys. zł. Na budowę sieci kanalizacji sanitarnej w Dąbrowie Chełmińskiej na ul. Leśnej i Świerkowej przewidziano 1 mln 200 tys. zł. Ponadto samorząd Dąbrowy Chełmińskiej zamierza wybudować sieć kanalizacji sanitarnej w Strzyżawie, Dąbrowie Chełmińskiej i Nowym Dworze.

Wszystkie te inwestycje zamierza się sfinansować z pieniędzy własnych gminy. Jedynie na budowę sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na os. Targowa w Dąbrowie Chełmińskiej za 800 tys. zł planuje się pozyskać pieniądze z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Gmina liczy na pozyskanie 440 tys. zł w roku 2022 z PROW. Szczegółowe zestawienie inwestycji podajemy w tabeli nr 1.

Co istotne, jak zapisano w uchwale: – Plan ma charakter otwarty i może być sukcesywnie uzupełniany i korygowany w zależności od bieżącej sytuacji Gminy. Dotyczyć to może zmian rzeczowych, kosztowych i czasowych planowanych przedsięwzięć.
Samorząd będzie kontynuował zadania w zakresie: produkcji i sprzedaży wody o odpowiedniej jakości; odbioru ścieków komunalnych; eksploatacji sieci wodno-kanalizacyjnej w zakresie wykonywania i modernizacji sieci wodociągowej i kanalizacyjnej oraz usuwania awarii sieci.

Obecnie gmina eksploatuje 182 km sieci wodociągowej oraz przyłączy, a także 40,8 km sieci kanalizacyjnej oraz przyłączy. Zapewniono, że – Urząd gminy wydawać będzie warunki techniczne dotyczące zasilania w wodę i odbioru ścieków oraz uzgadniać dokumentację projektową w tym zakresie.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Pandemia spowodowała znaczny spadek aktywności fizycznej dzieci i młodzieży

Pandemia nie sprzyjała aktywności fizycznej. Prawie 10 proc. dzieci i# młodzieży w wieku od 10 do 18 lat nie ćwiczyło ani jednego dnia w tygodniu. Co najmniej cztery razy w tygodniu miało z nią do czynienia 41 proc. badanych, o blisko 10 proc. mniej niż wcześniej - wynika z ustaleń pracowni IBRiS.

(czytaj więcej)
0

Podatki, o których mogłeś nie słyszeć. Jak nie narobić sobie długów z niewiedzy?

O tym, że nie warto „zadzierać” z Urzędem Skarbowym chyba nikogo nie# trzeba przekonywać. Ale Ty śpisz spokojnie, bo regularnie i rzetelnie składasz deklaracje podatkowe, a potem dbasz, by w terminie uiścić ewentualną niedopłatę podatku. Tymczasem są takie podatki, o których możesz nawet nie wiedzieć, że dotyczą także Ciebie! Właśnie wyprawiłeś przyjęcie weselne i goście obdarowali Cię gotówką? Możliwe, że nawet 20% tej kwoty powinno powędrować do fiskusa. Kupiłeś używany samochód? Jeśli w ciągu dwóch tygodni nie odprowadzisz podatku, stajesz się podejrzany o popełnienie przestępstwa albo wykroczenia skarbowego, za co grozi kara w wysokości od 1/10 do dwudziestokrotności minimalnego wynagrodzenia, czyli w bieżącym roku od 280 zł do 56 tys. zł! Gdy nie wywiążesz się z podatkowych obowiązków, dodatkowo rośnie dług z powodu naliczanych odsetek. Konsekwencje powstania zaległości są więc niebagatelne, tymczasem wiele osób nawet nie jest świadomych, że takie zaległości posiada. Tego rodzaju zobowiązania, kiedy nagle zostaną ujawnione, są ogromnym ciosem, którego nasz budżet może nie udźwignąć, a to już prosta droga do utraty płynności finansowej i uwikłania się w długi. Przeczytaj, co warto wiedzieć o kilku mniej popularnych podatkach, aby uniknąć „przypadkowego” zadłużenia w Urzędzie Skarbowym.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Wzroku. Specjaliści apelują, aby nie zwlekać z badaniami

14 października 2021 roku przypada Światowy Dzień Wzroku, który w# tym roku koncentruje się wokół tematu #LoveYourEyes.

(czytaj więcej)
0

Kawa jak lek przeciwnadciśnieniowy. Jaką ilość kawy można wypić jednego dnia?

Regularne picie 1-3 filiżanek kawy dziennie nie tylko nie# zwiększa ryzyka rozwoju nadciśnienia, ale może je nawet zmniejszać. Badania ostatnich lat pokazały, że w kawie są obecne związki, które „naśladują” działanie niektórych leków hipotensyjnych.

(czytaj więcej)