Areszt dla 35-latka. Za atak na ratownika medycznego

fot. KMP Bydgoszcz
Kodeks karny zawiera katalog czynów zabronionych, które wymierzone #w przedstawicieli niektórych zawodów oraz osoby pełniące określone funkcje, stają się przestępstwem jeżeli dochodzi do niech podczas lub w związku z wykonywaniem przez te osoby obowiązków służbowych. Tak też było w minioną sobotę, gdy 35-latek z Bydgoszczy zaatakował ratownika medycznego podczas wykonywania przez niego obowiązków związanych z udzielaniem pomocy medycznej. Mężczyzna najbliższe 3 miesiące spędzi tymczasowo w areszcie.
Kodeks karny określa funkcjonariuszami publicznymi przedstawicieli niektórych zawodów oraz osoby pełniące określone funkcje. Są to między innymi Prezydent RP, poseł, senator, sędzia, prokurator, kurator sądowy, policjant.
Prawodawca wyszczególnił w Kodeksie karnym katalog czynów, które są zabronione i które stanowią przestępstwo w chwili, gdy są wymierzone we wskazane wyżej osoby, podczas lub w związku z wykonywaniem przez nie obowiązków służbowych.
W praktyce oznacza to, że sankcjom karnym podlegają następujące czyny wymierzone w funkcjonariusza publicznego: naruszenie jego nietykalności cielesnej, czynna napaść wspólnie lub w porozumieniu z innymi osobami lub użycie broni palnej, noża lub innego podobnie niebezpiecznego przedmiotu, stosowanie wobec niego przemocy lub groźby bezprawnej w celu zmuszenia go do wykonania lub zaniechania prawnej czynności służbowej, a także jego znieważenie. Czyny te stają się przestępstwami w momencie, gdy są wymierzone w osobę pełniącą funkcję publiczną lub korzystającą z tych uprawnień, a dotyczą wykonywanych przez nią obowiązków służbowych. Odnosi się także do zawodu ratownika medycznego, który nie jest funkcjonariuszem publicznym, ale podczas wykonywania czynności służbowych korzysta z ochrony jaka przysługuje funkcjonariuszowi publicznemu.
Dlatego też z poniesieniem odpowiedzialności musi się liczyć 35-letni bydgoszczanin, który w minioną sobotę (20.07.2024) około godziny 13.30 zaatakował ratownika medycznego podczas udzielania pomocy medycznej. Mężczyzna został zatrzymany przez wezwanych na miejsce policjantów i trafił do policyjnej izby zatrzymań. W konsekwencji usłyszał zarzuty dotyczące zmuszania przemocą ratownika medycznego do zaniechania wykonywanej przez niego czynności służbowej czyli udzielania pomocy medycznej oraz uszkodzenia ciała ratownika. Wczoraj (22.07.2024), na wniosek policjantów oraz prokuratora, sąd tymczasowo aresztował agresora na najbliższe trzy miesiące. Za przestępstwo to Kodeks karny przewiduje karę do 5 lat pozbawienia wolności.
Tego typu zachowania są niedopuszczalne, są łamaniem prawa i będą kończyły się zatrzymaniem i przedstawieniem zarzutów, a w konsekwencji skierowaniem sprawy do Sądu.
Materiał: KMP Bydgoszcz
Galeria


Czytaj również
- Strażacy niosą pomoc w każdej sytuacji! Pomoc przy zakrwawionym mężczyźnie
- Eskorta służb. Pomogli rodzącej dojechać do szpitala
- Kolizja z udziałem trzech samochodów. Są poszkodowani (ustalenia policji)
- Kilkadziesiąt wykroczeń. Podsumowanie akcji policji w powiecie
- Napaść na 16-latka. Zatrzymano sprawców rozboju
Dodaj komentarz
Populacja kormoranów budzi niepokój. Państwa europejskie chcą działać

- Wiele państw w Europie jest zaniepokojonych oddziaływaniem kormoranów # na zasoby ryb, akwakulturę i ekosystemy wodne. To problematyka o charakterze międzynarodowym, dlatego rozwiązanie tego problemu wymaga współpracy na szczeblu europejskim - powiedział sekretarz stanu Jacek Czerniak podczas uroczystego otwarcia konferencji nt. doradztwa służącego zarządzaniu w celu ograniczenia wpływu drapieżnictwa kormorana.
(czytaj więcej)Wypłata świadczeń z ZUS. Coraz częściej wpływa na konto

Klienci coraz częściej decydują się na przekazywanie świadczeń# długoterminowych z ZUS, takich jak emerytura, renta czy nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, na swoje konto bankowe. Spośród około 8,8 mln osób, którym ZUS co miesiąc wypłaca świadczenia emerytalno-rentowe 7 mln otrzymuje te środki w formie przelewu na konto w banku. W lutym br. wskaźnik ubankowienia w kraju wyniósł 79,9 proc., a w regionie 81,5 proc.
(czytaj więcej)To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat #odnotowano w Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie. Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!