Dziś mamy 16 października 2021, sobota, imieniny obchodzą:
13 października 2021

Będzie bezpieczniej. Powstanie przejście przez tory

fot. archiwum

fot. archiwum

Po pewnych perypetiach udało się w końcu wyłonić# firmę, która wybuduje przejście pieszo-rowerowe przez tory kolejowe w ciągu ulicy Leśnej w Nowej Wsi Wielkiej.

O budowę przejścia przez tory w Nowej Wsi Wielkiej od dłuższego czasu zabiegali mieszkańcy gminy. Już we wrześniu 2017 r. grupa mieszkańców gminy Nowa Wieś Wielka wystąpiła do wójta gminy Wojciecha Oskwarka o przywrócenie przejścia przez tory kolejowe przez ulicę Leśną w Nowej Wsi Wielkiej. Wójt poinformował wówczas, że na wybudowanie takiego przejścia potrzeba co najmniej miliona złotych, a takich „wolnych” pieniędzy samorząd nie ma. Po porozumieniu z PKP zdecydowano, iż na koszt samorządu wykonany zostanie projekt i przygotowana będzie dokumentacja. Będzie to pierwszy krok do rozpoczęcia budowy. Później trzeba było jeszcze znaleźć pieniądze, bo PKP zastrzegła, że przejście może zostać wykonane na koszt gminy.

W budżecie gminy na rok 2019 na budowę przejścia przewidziano jedynie 300 tys. zł. Zgodnie z dokumentacją przejazd ma zostać wyposażony w samoczynny system przejazdowy (rogatki i sygnalizatory dla ruchu pieszego oraz tarcze ostrzegawcze przejazdowe dla maszynistów), przez tory linii kolejowej nr 201 na szlaku Nowa Wieś Wielka – Bydgoszcz Emilianowo. Nawierzchnię przejścia w obrębie torów należy wykonać z płyt przejazdowych prefabrykowanych o grubości 18 cm z uwagi na szyny na torach. Płyty, układane bezpośrednio na tłuczniu, winny też być dostosowane do zamocowania sprężystego szyn.

W lipcu 2019 gmina ogłosiła przetarg na budowę przejścia. Niestety, do przetargu nie zgłosiła się żadna firma. Przetarg ponowiono w sierpniu i sytuacja się powtórzyła. Trzeciego przetargu nie ogłoszono, a większość przewidzianych na ten cel pieniędzy (pozostawiono jedynie 10 tys. 714 zł) rozdzielono na inne cele. W zeszłym roku przejścia również nie wykonano.

W tegorocznym budżecie gminy na sfinansowanie inwestycji przewidziano już niebagatelną kwotę 1 mln 498 tys. 770 zł. Wydawało się, więc że nie będzie kłopotów z wyłonieniem wykonawcy. Tymczasem do pierwszego przetargu w czerwcu nie złożono żadnej oferty! Przetarg ponowiono w lipcu. Tym razem ofertę złożył Zakład Automatyki i Telekomunikacji Sp. z o.o. z Gdyni. Spółka zaoferowała, że wykona przejście za 1 mln 273 tys. 50 zł. Co ważne, firma daje 24 miesięcy gwarancji na swoje prace.

Wyniki przetargu opublikowano 29 lipca. Zgodnie z umową spółka ma zakończyć prace w ciągu 4 miesięcy. W efekcie więc ścieżka powinna powstać do końca listopada tego roku.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Pandemia spowodowała znaczny spadek aktywności fizycznej dzieci i młodzieży

Pandemia nie sprzyjała aktywności fizycznej. Prawie 10 proc. dzieci i# młodzieży w wieku od 10 do 18 lat nie ćwiczyło ani jednego dnia w tygodniu. Co najmniej cztery razy w tygodniu miało z nią do czynienia 41 proc. badanych, o blisko 10 proc. mniej niż wcześniej - wynika z ustaleń pracowni IBRiS.

(czytaj więcej)
0

Podatki, o których mogłeś nie słyszeć. Jak nie narobić sobie długów z niewiedzy?

O tym, że nie warto „zadzierać” z Urzędem Skarbowym chyba nikogo nie# trzeba przekonywać. Ale Ty śpisz spokojnie, bo regularnie i rzetelnie składasz deklaracje podatkowe, a potem dbasz, by w terminie uiścić ewentualną niedopłatę podatku. Tymczasem są takie podatki, o których możesz nawet nie wiedzieć, że dotyczą także Ciebie! Właśnie wyprawiłeś przyjęcie weselne i goście obdarowali Cię gotówką? Możliwe, że nawet 20% tej kwoty powinno powędrować do fiskusa. Kupiłeś używany samochód? Jeśli w ciągu dwóch tygodni nie odprowadzisz podatku, stajesz się podejrzany o popełnienie przestępstwa albo wykroczenia skarbowego, za co grozi kara w wysokości od 1/10 do dwudziestokrotności minimalnego wynagrodzenia, czyli w bieżącym roku od 280 zł do 56 tys. zł! Gdy nie wywiążesz się z podatkowych obowiązków, dodatkowo rośnie dług z powodu naliczanych odsetek. Konsekwencje powstania zaległości są więc niebagatelne, tymczasem wiele osób nawet nie jest świadomych, że takie zaległości posiada. Tego rodzaju zobowiązania, kiedy nagle zostaną ujawnione, są ogromnym ciosem, którego nasz budżet może nie udźwignąć, a to już prosta droga do utraty płynności finansowej i uwikłania się w długi. Przeczytaj, co warto wiedzieć o kilku mniej popularnych podatkach, aby uniknąć „przypadkowego” zadłużenia w Urzędzie Skarbowym.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Wzroku. Specjaliści apelują, aby nie zwlekać z badaniami

14 października 2021 roku przypada Światowy Dzień Wzroku, który w# tym roku koncentruje się wokół tematu #LoveYourEyes.

(czytaj więcej)
0

Kawa jak lek przeciwnadciśnieniowy. Jaką ilość kawy można wypić jednego dnia?

Regularne picie 1-3 filiżanek kawy dziennie nie tylko nie# zwiększa ryzyka rozwoju nadciśnienia, ale może je nawet zmniejszać. Badania ostatnich lat pokazały, że w kawie są obecne związki, które „naśladują” działanie niektórych leków hipotensyjnych.

(czytaj więcej)