Dziś mamy 28 stycznia 2023, sobota, imieniny obchodzą:
05 stycznia 2023

Czy Koronowo jest jeszcze wykluczone? Nie będzie dodatkowych linii miejskich

fot. archiwum

fot. archiwum

Od niedawna na terenie gminy Koronowo funkcjonują trzy nowe linie# autobusowe. Koronowski samorząd pozyskał na nie dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Na razie nie planuje się uruchomienia kolejnych linii „miejskich” czy „podmiejskich”.

Bardzo ważną kwestię tzw. wykluczenia komunikacyjnego poruszyła podczas obrad sesji koronowskiej Rady Miejskiej radna Sławomira Polewana. Radna zaapelowała o utworzenie linii transportu miejskiego i podmiejskiego. – W związku z rozwojem miasta i poszerzaniem się granic Koronowa i okolic, wnoszę o rozważenie możliwości utworzenia linii transportu zbiorowego dla miasta i okolic. Organizacja takiego transportu znacznie poprawi komfort życia mieszkańców, którzy odczuwają obecnie pewne wykluczenie komunikacyjne i mają problemy, by dotrzeć do miasta, celem załatwienia istotnych spraw. Nie wszyscy mieszkańcy są mobilni komunikacyjnie i nie mogą skorzystać z własnego transportu, szczególnie dotyczy to osób starszych i młodzieży. Odkąd przedsiębiorstwo komunikacyjne znacznie ograniczyło liczbę kursów „po mieście”, sytuacja jest trudna. Uważam, że inicjatywa ta jest w interesie publicznym – podkreśliła radna Polewana.

Trzy nowe linie autobusowe
Stanowisko burmistrza Koronowa zaprezentowano w listopadzie. – Odpowiadając na interpelację (…) informuję, że gmina Koronowo w roku 2022 utworzyła 3 linie gminne uzgodnione z Komisją Finansów Rady Miejskiej w Koronowie. Uchwały o transporcie gminnym były podejmowane przez Radę Miejską w miesiącu kwietniu i wrześniu tego roku. Utworzone linie zostały ułożone w sposób zapewniający połączenie jak największej ilości sołectw z miastem Koronowo – wskazał na wstępie wiceburmistrz Koronowa Sławomir Marszelski.

Co więcej: – Równocześnie nadmieniam, że linia gminna utworzona w 2021 roku ma kontynuację w bieżącym roku na trasie Wiskitno - Wierzchucin Królewski - Krąpiewo - Salno – Koronowo, posiada 6 par kursów dziennie i obejmuje wszystkie przystanki na terenie miasta Koronowa – przypomniał wiceburmistrz.

Na koniec wiceburmistrz podkreślił, iż: – Tworzenie dodatkowej linii miejskiej obejmującej tylko teren miasta Koronowa pozbawiana byłaby ekonomicznego uzasadnienia, tym bardziej, że przejazdy miejskie nie są dofinansowywane w ramach Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Z informacji posiadanych przez tut. urząd, a także z ogólnodostępnych rozkładów jazdy prywatnych przewoźników funkcjonujących na terenie miasta i gminy Koronowo wynika, iż linie prywatne również obejmują większość przystanków w mieście – ocenił zastępca burmistrza Marszelski.

Jak wskazano wyżej, aktualnie na terenie gminy Koronowo funkcjonują trzy linie autobusowe. Są to:
- Linia nr 12. Przewoźnik Tomasz Sobieszczański. Trasa przebiegu: Koronowo - Wtelno - Gogolinek - Witoldowo - Gogolin - Salno – Koronowo.
- Linia nr 14. Przewoźnik Tomasz Sobieszczański. Trasa przebiegu: Koronowo - Salno - Byszewo - Wierzchucin Królewski - Łąsko Wielkie - Wilcze - Osiek - Wiskitno - Wierzchucin Królewski - Byszewo - Salno – Koronowo.
- Linia gminna. Przewoźnik Gmina Koronowo. Trasa przebiegu: Wiskitno - Wierzchucin Królewski – Koronowo.
Odrębną kwestią jest pomysł reaktywacji pasażerskiego i towarowego transportu kolejowego o co od kilku lat zabiega część mieszkańców gminy.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

„Należy nieustanie patrzeć w przyszłość”. Rozmowa z Tomaszem Rudnym

16 maja w wieku 66 lat zmarła Regina Osińska, długoletnia# dyrektor Soleckiego Centrum Kultury. Z tego względu pzani burmistrz Solca Kujawskiego Teresa Substyk ogłosiła konkurs na stanowisko dyrektora SCK.

(czytaj więcej)
0

"Bezpieczeństwo energetyczne nie ma ceny". Rozmowa z Jerzym Gawędą

Od kilku miesięcy mówi się o kryzysie energetycznym w Europie. Wysokie #ceny energii, surowców, problem z dostępem do nich jest niezwykle ważny i trudny. O możliwościach jego rozwiązania rozmawiamy z Jerzym Gawędą, radnym Sejmiku Wojewózdtwa Kujawsko-Pomorskiego z klubu radnych PiS.

(czytaj więcej)
0

„Do wszystkiego doszedłem własną pracą” – rozmowa z Jerzym Jurkiem Gotowskim

Jerzy Jurek Gotowski jest założycielem i jedynym właścicielem# Transand Firmy Transportowo-Budowlanej, która działa na rynku nieprzerwanie od 1991 r. Przedsiębiorca z Nekli (gmina Dobrcz) wielokrotnie był wyróżniany za działalność biznesową, charytatywną, jak i sportową.

(czytaj więcej)
0

Dodatek węglowy – komu się należy i kiedy składać wnioski?

Rząd we wtorek 19 lipca 2022 r. przyjął projekt ws. jednorazowego dodatku# węglowego, który wyniesie 3 tys. zł. Dodatek będzie przysługiwał gospodarstwom, w których głównym źródłem ogrzewania jest piec na węgiel. Proponowane wsparcie finansowe ma na celu wspomóc budżety domowe oraz zwiększyć poczucie bezpieczeństwa energetycznego i socjalnego.

(czytaj więcej)