Dziś mamy 18 kwietnia 2024, czwartek, imieniny obchodzą:
10 stycznia 2023

Czy zamontują fotopułapki na „śmieciarzy”? Temat powrócił

fot. pow.

fot. pow.

Podczas obrad sesji osielskiej gminnej rady wrócił pomysł montażu #fotopułapek, tak by można było wykryć osoby zaśmiecające gminę. Wójt Osielska nie jest przekonany do tej koncepcji.

Na problem zaśmiecania zwrócił uwagę radny Andrzej Matusewicz. – Liczne miejsca naszej gminy są zaśmiecone. Wnioskuję o montaż fotopułapek, wzorem tych stosowanych przez inne samorządy i np. Lasy Państwowe. Uważam, że każdy z nas radnych, jak i sołtysów, wskaże w swoim terenie takie ulice czy zakątki, szczególnie upodobane przez śmiecących osielczan. Powinniśmy z tym procederem aktywnie walczyć – zaapelował radny Matusewicz.

Wójt Osielska Wojciech Sypniewski zwrócił uwagę, że wbrew pozorom nie jest to proste zadanie. – Przy podejmowaniu decyzji nt. fotopułapek trzeba rozważyć kilka kwestii. Na podstawie zebranych informacji ustalono, iż firmy sprzedające fotopułapki oferują jedynie ich serwis. Do konfiguracji, montażu i obsługi urządzeń (montaż na wysokości, zmiana lokalizacji, wymiana baterii w sezonie letnim co ok. 1-2 tygodnie, w porze zimowej co 4-5 dni, sczytywanie materiału oraz jego przeglądanie) gmina musiałaby wyznaczyć pracownika posiadającego badania wysokościowe (w Bydgoszczy wykonuje to Straż Miejska). Z rozeznania w gminach, w których funkcjonują fotopułapki, wynika, że ich zakup nie gwarantuje ustalenia sprawcy. W przypadku zabezpieczenia nagrania, na którym widać proceder podrzucania odpadów, nie wystarczy przekazanie go policji. Procedura jest bardziej skomplikowana. Na południu Polski działają firmy zajmujące się wynajmem fotopułapek. Po rozmowie z pracownikiem jednej z nich ustalono, że bazuje ona na wynajmie pułapek na 1-2 tygodnie. Koszt wynajmu to około 120 zł/2 tygodnie. Do tego doliczana jest kaucja w kwocie wartości fotopułapki. Obsługa leży po stronie wynajmującego, tj. gminy. Z zebranych informacji wynika, że obsługa fotopułapki nie jest sprawą prostą, a także nie można założyć, że jej skuteczność będzie zadowalająca – ocenił wójt Sypniewski.
„Nie jestem przekonany...”

Wójt wskazał także, iż: – Istotna sprawa to miejsce montażu fotopułapki. Na podstawie wpływających do Urzędu Gminy zgłoszeń nie możemy jednoznacznie wskazać miejsca ich montażu. Jeśli fotopułapka zostałaby zainstalowana na gruncie gminnym, trzeba obowiązkowo zamontować oznaczenia, że teren jest monitorowany. Z prowadzonych przez tut. Urząd interwencji statystyka jest następująca: zaśmiecanie terenów gminnych – 8 przypadków w 2021 roku i 3 w br., a w przypadku terenów prywatnych – 32 przypadki w 2021 roku oraz 23 przypadki w br. Na działkach prywatnych nie mamy podstaw do instalowania fotopułapek.
Dlatego też włodarz Osielska podkreślił, że: – W związku z powyższym nie jestem przekonany, czy fotopułapki będą panaceum na ochronę gminy przed zaśmiecaniem. Najprostszym rozwiązaniem są kontrole przedsiębiorców oraz ogrodów działkowych pod kątem zawartych przez nich umów na odbieranie odpadów, faktur, rachunków potwierdzających ich odbiór i takie kontrole są prowadzone. Natomiast obowiązek uprzątnięcia odpadów z terenów prywatnych należy do ich właścicieli i o takim obowiązku informujemy oraz dokonujemy sprawdzenia wykonania, do skutku – przypomniał wójt Sypniewski.

Oceń artykuł: 4 4

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Okruchy i ciekawostki historii. Opowieści Staropolskiej Wisły

Od Heweliusza do nicponiów z carskich# magazynów.

(czytaj więcej)
0

Domowa pizza. Jak dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu?

Chrupiący spód, soczyste warzywa, aromatyczne zioła i gorący,# rozpływający się żółty ser – pizza to danie, którym można delektować się na całym świecie. Prosta receptura zdobyła serca przedstawicieli różnych kultur, które tworzą własne kombinacje oparte na lokalnych składnikach. Nic dziwnego, klasyczna pizza to wręcz uzależniająca mieszanka sycących węglowodanów, wzmacniających smak tłuszczy, dodającego energii białka oraz pobudzających mikroelementów, pochodzących ze świeżych warzyw i ziół. Jak zatem odpowiednio dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu, a jednocześnie zaskoczyć swoich gości zupełnie nowym smakiem? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)
0

Ponad 5,5 mln transakcji bonami. ZUS dokonał podsumowania programu

Rodzice i opiekunowie mieli dużo czasu na wykorzystanie #bonu turystycznego. Program wystartował 1 sierpnia 2020 r. i obowiązywał do 31 marca 2023 r. W tym czasie zrealizowano ponad 5,5 mln transakcji bonami na łączną kwotę blisko 3,2 mld zł. Suma płatności zrealizowanych przez mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego przekroczyła 160,6 mln zł.

(czytaj więcej)
0

Słodkości na tłusty czwartek. Przygotuj puszyste faworki

Tłusty Czwartek to w Polsce, jak wiadomo, #święto pod znakiem pączka. Inne ciastka i słodkości schodzą zwykle na dalszy plan, my chcemy jednak przypomnieć, że słodkości, które możemy serwować w tym wyjątkowo pysznym dniu jest znacznie więcej. Dajemy trzy propozycje.

(czytaj więcej)