Dziś mamy 12 czerwca 2025, czwartek, imieniny obchodzą:
16 stycznia 2025

Ferie Zimowe 2025. Policjanci z drogówki będą czuwać na drogach powiatu

fot. KMP Bydgoszcz

fot. KMP Bydgoszcz

Od 17 stycznia br. rozpoczynają się ferie zimowe. #To czas wypoczynku i wyjazdy z nim związane. Nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników ruchu drogowego będą czuwać policjanci „drogówki”. W województwie kujawsko-pomorskim ferie będą trwały do 2 lutego.

Z uwagi na wzmożony ruch na drogach, przez cały okres ferii zimowych, policjanci ruchu drogowego w naszym województwie będą czuwać nad bezpieczeństwem podróżujących. Dużą uwagę w tym czasie mundurowi zwrócą na kontrolę autobusów i kierowców przewożących dzieci na zimowy wypoczynek.

Podczas kontroli policjanci szczególną uwagę będą zwracać na:

  • stan techniczny pojazdów, ze zwróceniem uwagi na oświetlenie i stan ogumienia, trzeźwość kierowców,
  • właściwy załadunek bagażu oraz sprzętu zimowego, stosowanie pasów bezpieczeństwa przez kierujących i pasażerów oraz przewożenie dzieci w fotelikach bezpieczeństwa,
  • prawidłowość poruszania się pieszych po drodze oraz posiadanie przez nich obowiązkowych elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym.

Wybierając się w podróż własnym autem warto pamiętać o kilku zasadach, których przestrzeganie pozwoli nam na bezpieczne dotarcie do miejsca wypoczynku i bezpieczny powrót. Przed wyjazdem na wakacje sprawdźmy:

  • stan techniczny pojazdu (działanie świateł, ciśnienie w oponach, sprawność układu hamulcowego i jezdnego itp.),
  • wyposażenie auta (trójkąt, gaśnica).

Pamiętajmy o ważnych zasadach podczas podróży:

  • dostosujmy prędkość jazdy do warunków atmosferycznych i drogowych, gdyż najczęstszą przyczyną wypadków jest nadmierna prędkość połączona z brawurą,
  • w czasie jazdy korzystajmy z pasów bezpieczeństwa,
  • nie kierujmy pojazdem pod wpływem alkoholu - środek ten, nawet w małych ilościach zaburza koncentrację oraz ocenę rzeczywistości i własnych zachowań, wydłuża czas reakcji na bodźce i ogranicza pole widzenia,
  • siadając za kierownicą samochodu pamiętajmy, aby nie wyruszać w drogę, gdy jest się zmęczonym lub niewyspanym. Taki stan osłabia refleks, zmniejsza zdolność koncentracji.

Zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży jest priorytetem polskiej Policji. Ważnym elementem troski o bezpieczeństwo są kontrole autobusów wiozących je na wypoczynek.

W związku z powyższym Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji przygotowało wykaz miejsc prowadzenia kontroli autobusów oraz kierowców autobusów przewożących dzieci i młodzież na wypoczynek. Wykaz ten zawiera zestawienie punktów z terenu kraju wraz z numerami telefonów kontaktowych, gdzie można uzyskać informacje na temat możliwości przeprowadzenia doraźnych kontroli autobusów i kierowców.

Podczas kontroli sprawdzany jest przede wszystkim stan techniczny autobusu i jego wyposażenie, uprawnienia kierującego oraz stan trzeźwości. Dobrym rozwiązaniem jest poinformowanie policjantów o planowanym wyjeździe z kilkudniowym wyprzedzeniem. Dzięki temu można uniknąć dłuższego oczekiwania na przyjazd patrolu Policji.

Materiał: podkom. Remigiusz Rakowski WRD / KWP w Bydgoszczy

Oceń artykuł: 9 9

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Populacja kormoranów budzi niepokój. Państwa europejskie chcą działać

- Wiele państw w Europie jest zaniepokojonych oddziaływaniem kormoranów # na zasoby ryb, akwakulturę i ekosystemy wodne. To problematyka o charakterze międzynarodowym, dlatego rozwiązanie tego problemu wymaga współpracy na szczeblu europejskim - powiedział sekretarz stanu Jacek Czerniak podczas uroczystego otwarcia konferencji nt. doradztwa służącego zarządzaniu w celu ograniczenia wpływu drapieżnictwa kormorana.

(czytaj więcej)
0

Wypłata świadczeń z ZUS. Coraz częściej wpływa na konto

Klienci coraz częściej decydują się na przekazywanie świadczeń# długoterminowych z ZUS, takich jak emerytura, renta czy nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, na swoje konto bankowe. Spośród około 8,8 mln osób, którym ZUS co miesiąc wypłaca świadczenia emerytalno-rentowe 7 mln otrzymuje te środki w formie przelewu na konto w banku. W lutym br. wskaźnik ubankowienia w kraju wyniósł 79,9 proc., a w regionie 81,5 proc.

(czytaj więcej)
0

To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat #odnotowano w Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie. Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)