Dziś mamy 17 października 2021, niedziela, imieniny obchodzą:
11 listopada 2018
Patriotyczna uroczystość w SP Łochowo

Gigantyczna flaga i piękne przedstawienie

fot. SP Łochowo

fot. SP Łochowo

11 listopada, to data szczególna w historii naszego kraju. W tym właśnie czasie obchodzimy setną rocznicę odzyskania niepodległości. Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łochowie również upamiętniła ten dzień uroczystą akademią.

Na gmachu szkoły dokładnie o 11.11 zatrzepotała ogromnych rozmiarów flaga z materiałów przyniesionych przez dzieci.

Uroczystość w auli szkoły przygotowali uczniowie klas 4e i 4c oraz 5b i 5e pod kierunkiem  Julity Czaryckiej, a uświetnili ją swoją obecnością zaproszeni goście: Przewodniczący Rady Gminy Białe Błota Jacek Grzywacz oraz radni elekci: Anna Banaszek, Patrycja Harczenko i Katarzyna Tomicka oraz Sławomir Ruge.

Przedstawienie rozpoczęło się od tańca baletnicy oraz fragmentu wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego pt. ”Wolność”. W części oficjalnej na uwagę zasługuje moment złożenia zniczy  przez przedstawicieli Harcerstwa Polskiego „Zielona Siódemka” w Łochowie.

W dalszej części wystąpienia uczniowie prezentujący lekcję historii przypomnieli o okolicznościach odzyskania niepodległości przez Polskę. Nie sposób było pominąć tak istotnych faktów w dziejach naszego kraju jak rozbiory Polski, czy powstania narodowe. Ciekawym elementem akademii była inscenizacja rozstania polskiego żołnierza ze swoją żoną (w tej roli Karolina Łuczak i Kacper Winiarski) i dramatyczna rozmowa bohaterów. W tle towarzyszyła tym dialogom ścieżka dźwiękowa z filmu „Doktor Żywago”. Na uwagę zasługuje też recytacja wiersza pt. „Dziś idę walczyć mamo” J. Szczepańskiego, którą zaprezentował Janek Skowron wcielający się w rolę żołnierza idącego na front. Wiersze deklamowały też uczennice: Zosia Kozłowska, Ola Janczak i Maja Żalikowska.

Świetnym akcentem uroczystości był występ chóru szkolnego „Sereno”, prowadzonego przez Izabelę Wiśniewską. Zaśpiewał on pieśni patriotyczne ”To był taki kraj” oraz „Tu wszędzie jest moja ojczyzna”. Cudownym wykonaniem pieśni „Barwy ojczyste” zachwyciła z kolei Rozalia Szatkowska. Całość uroczystości dopełniła dekoracja wykonana z prac uczniów przygotowanych pod kierunkiem Agnieszki Kołcon.

Na zakończenie akademii dyrektor szkoły, Mirosław Donarski złożył podziękowania i podkreślił, że o wolność ojczyzny musimy cały czas walczyć: pięknem mowy ojczystej, szacunkiem do drugiego człowieka i pamięcią o tych, którzy oddali życie za nasz kraj.

Tymczasem na froncie szkoły, dokładnie o godzinie 11.11 rozwinięto gigantyczną flagę wykonaną z materiałów przyniesionych przez dzieci. Wielki patchwork rozwijano w trakcie gdy cała społeczność szkolna uroczyście śpiewała polski hymn. Scena ta była niezwykle wzruszająca, a radość z rozwinięcia flagi niesamowita. W ziemi natomiast zakopano kapsułę czasu, a w niej listy do Ojczyzny napisane przez dzieci na lekcjach wychowawczych.

materiał: JCZ

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Pandemia spowodowała znaczny spadek aktywności fizycznej dzieci i młodzieży

Pandemia nie sprzyjała aktywności fizycznej. Prawie 10 proc. dzieci i# młodzieży w wieku od 10 do 18 lat nie ćwiczyło ani jednego dnia w tygodniu. Co najmniej cztery razy w tygodniu miało z nią do czynienia 41 proc. badanych, o blisko 10 proc. mniej niż wcześniej - wynika z ustaleń pracowni IBRiS.

(czytaj więcej)
0

Podatki, o których mogłeś nie słyszeć. Jak nie narobić sobie długów z niewiedzy?

O tym, że nie warto „zadzierać” z Urzędem Skarbowym chyba nikogo nie# trzeba przekonywać. Ale Ty śpisz spokojnie, bo regularnie i rzetelnie składasz deklaracje podatkowe, a potem dbasz, by w terminie uiścić ewentualną niedopłatę podatku. Tymczasem są takie podatki, o których możesz nawet nie wiedzieć, że dotyczą także Ciebie! Właśnie wyprawiłeś przyjęcie weselne i goście obdarowali Cię gotówką? Możliwe, że nawet 20% tej kwoty powinno powędrować do fiskusa. Kupiłeś używany samochód? Jeśli w ciągu dwóch tygodni nie odprowadzisz podatku, stajesz się podejrzany o popełnienie przestępstwa albo wykroczenia skarbowego, za co grozi kara w wysokości od 1/10 do dwudziestokrotności minimalnego wynagrodzenia, czyli w bieżącym roku od 280 zł do 56 tys. zł! Gdy nie wywiążesz się z podatkowych obowiązków, dodatkowo rośnie dług z powodu naliczanych odsetek. Konsekwencje powstania zaległości są więc niebagatelne, tymczasem wiele osób nawet nie jest świadomych, że takie zaległości posiada. Tego rodzaju zobowiązania, kiedy nagle zostaną ujawnione, są ogromnym ciosem, którego nasz budżet może nie udźwignąć, a to już prosta droga do utraty płynności finansowej i uwikłania się w długi. Przeczytaj, co warto wiedzieć o kilku mniej popularnych podatkach, aby uniknąć „przypadkowego” zadłużenia w Urzędzie Skarbowym.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Wzroku. Specjaliści apelują, aby nie zwlekać z badaniami

14 października 2021 roku przypada Światowy Dzień Wzroku, który w# tym roku koncentruje się wokół tematu #LoveYourEyes.

(czytaj więcej)
0

Kawa jak lek przeciwnadciśnieniowy. Jaką ilość kawy można wypić jednego dnia?

Regularne picie 1-3 filiżanek kawy dziennie nie tylko nie# zwiększa ryzyka rozwoju nadciśnienia, ale może je nawet zmniejszać. Badania ostatnich lat pokazały, że w kawie są obecne związki, które „naśladują” działanie niektórych leków hipotensyjnych.

(czytaj więcej)