Dziś mamy 23 lipca 2021, piątek, imieniny obchodzą:
11 listopada 2018
Patriotyczna uroczystość w SP Łochowo

Gigantyczna flaga i piękne przedstawienie

fot. SP Łochowo

fot. SP Łochowo

11 listopada, to data szczególna w historii naszego kraju. W tym właśnie czasie obchodzimy setną rocznicę odzyskania niepodległości. Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łochowie również upamiętniła ten dzień uroczystą akademią.

Na gmachu szkoły dokładnie o 11.11 zatrzepotała ogromnych rozmiarów flaga z materiałów przyniesionych przez dzieci.

Uroczystość w auli szkoły przygotowali uczniowie klas 4e i 4c oraz 5b i 5e pod kierunkiem  Julity Czaryckiej, a uświetnili ją swoją obecnością zaproszeni goście: Przewodniczący Rady Gminy Białe Błota Jacek Grzywacz oraz radni elekci: Anna Banaszek, Patrycja Harczenko i Katarzyna Tomicka oraz Sławomir Ruge.

Przedstawienie rozpoczęło się od tańca baletnicy oraz fragmentu wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego pt. ”Wolność”. W części oficjalnej na uwagę zasługuje moment złożenia zniczy  przez przedstawicieli Harcerstwa Polskiego „Zielona Siódemka” w Łochowie.

W dalszej części wystąpienia uczniowie prezentujący lekcję historii przypomnieli o okolicznościach odzyskania niepodległości przez Polskę. Nie sposób było pominąć tak istotnych faktów w dziejach naszego kraju jak rozbiory Polski, czy powstania narodowe. Ciekawym elementem akademii była inscenizacja rozstania polskiego żołnierza ze swoją żoną (w tej roli Karolina Łuczak i Kacper Winiarski) i dramatyczna rozmowa bohaterów. W tle towarzyszyła tym dialogom ścieżka dźwiękowa z filmu „Doktor Żywago”. Na uwagę zasługuje też recytacja wiersza pt. „Dziś idę walczyć mamo” J. Szczepańskiego, którą zaprezentował Janek Skowron wcielający się w rolę żołnierza idącego na front. Wiersze deklamowały też uczennice: Zosia Kozłowska, Ola Janczak i Maja Żalikowska.

Świetnym akcentem uroczystości był występ chóru szkolnego „Sereno”, prowadzonego przez Izabelę Wiśniewską. Zaśpiewał on pieśni patriotyczne ”To był taki kraj” oraz „Tu wszędzie jest moja ojczyzna”. Cudownym wykonaniem pieśni „Barwy ojczyste” zachwyciła z kolei Rozalia Szatkowska. Całość uroczystości dopełniła dekoracja wykonana z prac uczniów przygotowanych pod kierunkiem Agnieszki Kołcon.

Na zakończenie akademii dyrektor szkoły, Mirosław Donarski złożył podziękowania i podkreślił, że o wolność ojczyzny musimy cały czas walczyć: pięknem mowy ojczystej, szacunkiem do drugiego człowieka i pamięcią o tych, którzy oddali życie za nasz kraj.

Tymczasem na froncie szkoły, dokładnie o godzinie 11.11 rozwinięto gigantyczną flagę wykonaną z materiałów przyniesionych przez dzieci. Wielki patchwork rozwijano w trakcie gdy cała społeczność szkolna uroczyście śpiewała polski hymn. Scena ta była niezwykle wzruszająca, a radość z rozwinięcia flagi niesamowita. W ziemi natomiast zakopano kapsułę czasu, a w niej listy do Ojczyzny napisane przez dzieci na lekcjach wychowawczych.

materiał: JCZ

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Karma dla psów i kotów OptimaNova: gdzie kupić i czy warto?

OptimaNova to hiszpańska marka wysokiej jakości karm. Produkowana jest w rejonach Madrytu. To, co wyróżnia karmy tej marki to wyjątkowo wysoka zawartość mięsa w składzie: od 65 do 70 proc. Na polskim rynku tak wysokiej jakości karma dla psów i kotów jest rzadkością.

(czytaj więcej)
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)