Dziś mamy 27 czerwca 2022, poniedziałek, imieniny obchodzą:
23 czerwca 2022

Jacek Sandomierz oznaczony przez prezydenta. Bez ochrony uratował mężczyznę z pożaru

fot. KM PSP w Bydgoszczy

fot. KM PSP w Bydgoszczy

20 czerwca Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda nadał# odznaczenia państwowe osobom ratującym ludzkie życie i mienie. Wśród odznaczonych Medalem Za Ofiarność i Odwagę znalazł się ogn. Jacek Sandomierz na co dzień pełniący służbę w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy.

Jacek jest również aktywnym druhem Ochotniczej Straży Pożarnej w Koronowie, biorąc często udział w działaniach jako strażak-ratownik OSP. 12 sierpnia 2021 roku około godziny 20:30 przy ulicy Witosa  w Koronowie doszło  do pożaru w bloku mieszkalnym. Świadkiem zdarzenia był ogniomistrz Jacek Sandomierz.

Przed przyjazdem służb ratunkowych wbiegł na ostatnią kondygnację bloku. Z okien mieszkania wydobywał się już gęsty dym, a drzwi wejściowe były zamknięte. Podjął próbę wyważenia drzwi, ale te były zbyt solidne, poprosił o pomoc dwie osoby. Wspólnie udało im się wywarzyć drzwi. Wszedł do środka bez środków ochrony indywidualnej, wstrzymując jedynie oddech. Mieszkanie było silnie zadymione, a widoczność była ograniczona na długość wyciągniętej ręki. Dzięki doświadczeniu w poruszaniu się w gęstym dymie, przeszukał pomieszczenia mieszkania.

Udało mu się odnaleźć nieprzytomnego mężczyznę leżącego na łóżku. Mężczyzna ten został niezwłocznie ewakuowany przez Jacka na klatkę schodową, gdzie przejął go funkcjonariusz Policji. Następnie został przekazany ratownikom medycznym, którzy udzielili mu niezbędnej pomocy. Ogniomistrz Jacek Sandomierz ponownie udał się do zadymionego mieszkania, by upewnić się, że na pewno nikogo więcej tam nie ma. Nie znajdując nikogo, bezpiecznie opuścił mieszkanie. On również został przebadany przez Zespół Ratownictwa Medycznego. W tym samym momencie przybyły pierwsze zastępy strażackie z OSP Koronowo, które podjęły akcję gaśniczą.

Przebywanie w tak silnym zadymieniu wymagało od niego dużej determinacji w ratowaniu ludzkiego życia. Jego zachowanie jest przykładem naśladowania godnej postawy strażaka – ratownika, który jest zawsze gotów do niesienia pomocy osobom poszkodowanym. Bez chwili wahania przystąpił do działania z narażeniem utraty własnego zdrowia i życia. Jacku, strażacy i pracownicy Komendy Miejskiej PSP w Bydgoszczy są z Ciebie dumni i gratulują odznaczenia!

Materiał: st. kpt. Karol Smarz, KM PSP w Bydgoszczy

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

3 lata więzienia za pamiątkę! Na jakie souveniry zza granicy uważać?

Muszelka z plaży, oryginalny upominek, regionalna# wędlina… Czasem dopiero na granicy, okazuje się, że przewozimy towary, za które grozi nam w Polsce wysoka grzywna, albo# od 3 do 5 lat więzienia. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, warto poznać zarówno polskie prawo celne, jak i przepisy w kraju, do którego wyjeżdżamy.

(czytaj więcej)
0

„Czy możemy liczyć na europejską pomoc?”. Rozmowa z Jerzym Gawędą

Ponownie rozmawiamy z radnym Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego# Jerzym Gawędą na temat sytuacji politycznej w Europie w związku z toczącą się wojną w naszym sąsiedztwie. Minęło ponad sto dni od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę i nadal trudno mówić o szansach na pokój. Zdaniem naszego rozmówcy w samej Europie jest kilka państw, które wcale nie dążą do jego zawarcia.

(czytaj więcej)
0

Małżeństwa i rozwody na Kujawach i Pomorzu. GUS podał dane

W województwie kujawsko-pomorskim w# 2021 r. w porównaniu z 2020 r. zwiększyła się liczba zawartych małżeństw (o 11,7%).

(czytaj więcej)
0

W 2021 roku prawie 70 proc. wydanych zezwoleń na pracę dot. obywateli Ukrainy

W 2021 r. zarówno w województwie kujawsko-pomorskim, jak i# w kraju, odnotowano wzrost liczby wydanych zezwoleń na pracę cudzoziemców. Najwięcej zezwoleń na wykonywanie pracy na terenie województwa kujawsko-pomorskiego zostało wydanych obywatelom Ukrainy (niemal 70%).

(czytaj więcej)