Dziś mamy 23 lipca 2021, piątek, imieniny obchodzą:
08 listopada 2018
Trzy podejścia do uchwały „konserwatorskiej”!

Jak dotować ochronę zabytków?

Dopiero za trzecim podejściem nowowiejska gminna rada przyjęła prawidłową (?) uchwałę o udzielaniu dotacji na konserwacje zabytków.

Już w maju gminna rada przyjęła uchwałę w której określono zasady udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru lub znajdujących się w gminnej ewidencji zabytków, ale nie stanowiących własność gminy. Dzięki uchwale gmina mogłaby przyznać dotację nie tylko na renowacją kościoła w Nowej Wsi Wielkiej (co czyni od lat), ale np. na uratowanie od zniszczenia prywatnych zabytkowych kamienic.

Okazało się jednak, iż uchwałę trzeba było uchylić. Powód – projekt uchwały nie został zaopiniowany przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Po głosowaniu i uchyleniu uchwały, gmina wystąpiła do tych urzędów o opinię.

Dotacja dla parafii

Opinie wpłynęły do urzędu, zostały uwzględnione w projekcie uchwały, który „stanął” na wrześniowej sesji. – Mamy opinie tych instytucji – zadeklarował wójt Nowej Wsi Wielkiej Wojciech Oskwarek. Uchwałę przyjęto i wydawało się, że sprawa jest zamknięta. Nic z tego!

Skądinąd na tej samej sesji we wrześniu, nowowiejski samorząd zgodził się na udzielenie Parafii Rzymskokatolickiej pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Nowej Wsi Wielkiej dotacji w kwocie 10 000 zł. Pieniądze te zapisano wcześniej w budżecie gminy. Dotacja posłużyła dofinansowaniu prac remontowych i konserwatorskich obiektów zabytkowych - w kościele parafialnym w Nowej Wsi Wielkiej. Kościół jest bowiem wpisany do rejestru zabytków decyzją Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z dnia 8 stycznia 1997 r. Jak podkreślił wójt Wojciech Oskwarek dotację przekazano na podstawie nadal obowiązującej uchwały z roku 2006!

Wkrótce potem okazało się że zastrzeżenia do przyjętej uchwały wniosła Regionalna Izba Obrachunkowa, która stoi na straży dyscypliny finansowej samorządu. (W końcu gmina planuje z pieniędzy podatników współfinansować konserwację prywatnych obiektów). Dlatego uchwałę trzeba było poprawić, co też zrobiono. Projekt poddano pod głosowanie na październikowej sesji. – Dostosowaliśmy zapisy do obecnej linii orzecznictwa RIO. Trzeci raz wprowadzam ten projekt i liczę, że to trzecie podejście będzie ostatnie – podsumował wójt Oskwarek.

Czy tak się stanie nadal nie wiadomo. Mimo, iż od sesji z 18 października minęły trzy tygodnie na stronie nowomiejskiego Biuletynu Informacji Publicznej przyjętych uchwał jeszcze (8 listopada) nie zamieszczono!

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Karma dla psów i kotów OptimaNova: gdzie kupić i czy warto?

OptimaNova to hiszpańska marka wysokiej jakości karm. Produkowana jest w rejonach Madrytu. To, co wyróżnia karmy tej marki to wyjątkowo wysoka zawartość mięsa w składzie: od 65 do 70 proc. Na polskim rynku tak wysokiej jakości karma dla psów i kotów jest rzadkością.

(czytaj więcej)
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)