Dziś mamy 21 marca 2025, piątek, imieniny obchodzą:
11 marca 2025

Jak uniknąć zadłużenia? KRUS radzi

fot. archiwum

fot. archiwum

Każdemu zdarzają się ciężkie, życiowe #sytuacje. Jeśli chcesz uniknąć problemów ze składkami na ubezpieczenie w KRUS i ewentualną egzekucją długów wynikających z ich niepłacenia, pamiętaj o kilku podstawowych zasadach.

Opłacaj składki na bieżąco

Regularne wpłaty na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne pozwolą Ci uniknąć zadłużenia oraz dodatkowych kosztów związanych z odsetkami. Składki opłacaj zawsze na koniec pierwszego miesiąca danego kwartału, czyli: 31 stycznia, 30 kwietnia, 31 lipca, 31 października.

Informuj o ważnych zmianach

Jeśli w Twoim gospodarstwie pracują inne osoby, masz nowego domownika lub zmieniły się okoliczności wpływające na ubezpieczenie – zgłoś to do KRUS w ciągu 14 dni. Jeśli nie poinformujesz o tym w terminie, możesz zostać objęty ubezpieczeniem z mocą wsteczną i otrzymać naliczenie zaległych składek wraz z odsetkami. To samo dotyczy Twojego małżonka i domowników, jeśli regularnie pomagali w gospodarstwie.

Aktualizuj dane o gospodarstwie

Sprzedałeś lub kupiłeś ziemię? Koniecznie zgłoś to do KRUS – notariusz nie zrobi tego za Ciebie.

Sprawdź przed zakupem

Zanim kupisz gospodarstwo, sprawdź, czy nie ma ono zaległości w KRUS. Wystarczy poprosić o zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami. Może się zdarzyć, że sprzedający ma długi z tytułu zalegania z płatnościami składek. Jeśli nie zostaną one uregulowane, KRUS może przenieść odpowiedzialność za to zadłużenie na nowego właściciela.

Zgłoś dzierżawę ziemi

Dzierżawisz ziemię, nawet na podstawie umowy ustnej? Poinformuj o tym KRUS – ma to wpływ na Twoje ubezpieczenie i wysokość składek.

Zadbaj o sprawy spadkowe

Dziedzicząc gospodarstwo, możesz również odziedziczyć długi. Sprawdź, czy przejęcie spadku jest dla Ciebie korzystne.

KRUS PODPOWIADA: Masz wątpliwości? Zapytaj naszych specjalistów w najbliższej placówce terenowej lub w oddziale. Lepiej sprawę wyjaśnić niż później martwić się konsekwencjami.

materiał: KRUS

Oceń artykuł: 2 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Spotkanie poświęcone weteranom. Ich doświadczenie jest nieocenione

W 8 K-PBOT odbyło się dwudniowe spotkanie #poświęcone weteranom misji poza granicami państwa. Brygada wyróżnia się liczbą weteranów – służy w niej ponad 80 osób, z których wiele brało udział w misjach kilkukrotnie, nawet ponad pięć razy. Wśród nich znajduje się również weteran poszkodowany na misji w Afganistanie.

(czytaj więcej)
0

Koleją do Ciechocinka. Połączenie jeszcze w tym roku

W obecności wicemarszałek Anety #Jędrzejewskiej 21 marca zostanie podpisania umowa między spółką PKP Polskie Linie Kolejowe a wykonawcą inwestycji na modernizację siedmiokilometrowego odcinka linii kolejowej z Aleksandrowa Kujawskiego do Ciechocinka.

(czytaj więcej)
0

To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat #odnotowano w Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.

(czytaj więcej)
0

Przesunięcia finansowe w budżecie. Budowa nowej świetlicy w Jarużynie

Wójt Osielska uważa, że póki nie zostaną zakończone #prace związane z wymianą pokrycia dachowego na budynku świetlicy w Jarużynie, nie można dysponować pieniędzmi zaoszczędzonymi w przetargu.

(czytaj więcej)