Dziś mamy 27 czerwca 2022, poniedziałek, imieniny obchodzą:
13 maja 2022

Koniec akcji „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Ile było wykroczeń?

fot. KWP Bydgoszcz

fot. KWP Bydgoszcz

Wczoraj (12 maja) bydgoscy policjanci prowadzili działania pn.# „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego " w ramach działań ogólnopolskich. Mundurowi zwracali szczególną uwagę na wszelkie wykroczenia w ruchu drogowym, które wpływają na bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. Do działań policjanci wykorzystali policyjnego drona.

Piesi i rowerzyści są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego. Nie chroni ich karoseria pojazdu, poduszki, czy inne techniczne wyposażenie. Zdarza się, że w przypadku zderzenia z pojazdem, piesi giną czy zostają ranni. Można tego uniknąć, jeśli poruszając się po drogach stosować będziemy elementy odblaskowe.

W trosce o ich bezpieczeństwo bydgoscy policjanci prowadzili wczoraj (12 maja) działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” w ramach działań ogólnopolskich. Akcja ta jest organizowana w celu poprawy bezpieczeństwa niezmotoryzowanych uczestników ruchu drogowego. W ramach działań policjanci zwracali uwagę na zachowania kierowców w stosunku do pieszych i rowerzystów, ale też na zachowanie samych pieszych. Wykorzystali również do tego policyjnego drona, przy pomocy którego obserwowali ruch na ulicy Fordońskiej w rejonie skrzyżowania z ulicą Brzechwy.

Podczas działań bydgoscy policjanci ujawnili 204 wykroczenia popełnione przez kierujących pojazdami wobec pieszych, a także 15 wykroczeń popełnionych przez kierujących pojazdami w stosunku do rowerzystów.

Do najczęściej występujących wykroczeń należą:

· nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych,
· nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub w innych okolicznościach,
· omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym,
· wyprzedzanie na przejściach dla pieszych lub bezpośrednio przed nimi,
· nieprawidłowe parkowanie, które utrudnia pieszym korzystanie z chodników,
· nieprawidłowe przejeżdżanie przejazdów dla rowerów.

Natomiast najczęstsze błędy popełniane przez osoby piesze to:

· przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym,
· przebieganie przez jezdnię,
· wchodzenie na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd,
· przechodzenie przez jezdnię, gdy sygnalizator nadaje sygnał czerwony.

Kolejny raz zwracamy się z apelem do wszystkich użytkowników dróg o przestrzeganie przepisów oraz zachowanie ostrożności i rozwagi podczas poruszania się po drodze.

Materiał: kom. Lidia Kowalska – Zespół Prasowy KWP Bydgoszcz

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

3 lata więzienia za pamiątkę! Na jakie souveniry zza granicy uważać?

Muszelka z plaży, oryginalny upominek, regionalna# wędlina… Czasem dopiero na granicy, okazuje się, że przewozimy towary, za które grozi nam w Polsce wysoka grzywna, albo# od 3 do 5 lat więzienia. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, warto poznać zarówno polskie prawo celne, jak i przepisy w kraju, do którego wyjeżdżamy.

(czytaj więcej)
0

„Czy możemy liczyć na europejską pomoc?”. Rozmowa z Jerzym Gawędą

Ponownie rozmawiamy z radnym Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego# Jerzym Gawędą na temat sytuacji politycznej w Europie w związku z toczącą się wojną w naszym sąsiedztwie. Minęło ponad sto dni od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę i nadal trudno mówić o szansach na pokój. Zdaniem naszego rozmówcy w samej Europie jest kilka państw, które wcale nie dążą do jego zawarcia.

(czytaj więcej)
0

Małżeństwa i rozwody na Kujawach i Pomorzu. GUS podał dane

W województwie kujawsko-pomorskim w# 2021 r. w porównaniu z 2020 r. zwiększyła się liczba zawartych małżeństw (o 11,7%).

(czytaj więcej)
0

W 2021 roku prawie 70 proc. wydanych zezwoleń na pracę dot. obywateli Ukrainy

W 2021 r. zarówno w województwie kujawsko-pomorskim, jak i# w kraju, odnotowano wzrost liczby wydanych zezwoleń na pracę cudzoziemców. Najwięcej zezwoleń na wykonywanie pracy na terenie województwa kujawsko-pomorskiego zostało wydanych obywatelom Ukrainy (niemal 70%).

(czytaj więcej)