Dziś mamy 27 czerwca 2022, poniedziałek, imieniny obchodzą:
13 maja 2022

Kontrowersje wokół planu przy ulicy Kwiatowej w Osielsku

fot. arch

fot. arch

Mieszkańcy Osielska są zaniepokojeni projektem planu zagospodarowania przestrzennego przy# ulicy Kwiatowej w ich wsi. Generalnie plan miał ograniczyć zabudowę wielorodzinną w pobliżu domów jednorodzinnych. Wójt Osielska wskazał, że wcześniejsze parametry „nie uwzględniały postulatów wniesionych przez właściciela terenu”, więc przygotował kompromisowe rozwiązanie.

O projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego przy ul. Kwiatowej od ponad roku zabiegają mieszkańcy Osielska, którzy nie chcą, aby w pobliżu ich domów jednorodzinnych powstała zabudowa wielorodzinna.

W marcu interpelację w tej sprawie złożył osielski radny Przemysław Ziętara. – W związku z otrzymanymi z biura rady materiałami dotyczącymi przygotowanego przez urząd projektu MPZP dla ulicy Kwiatowej wnoszę o udzielenie wyjaśnień dlaczego i z jakiego powodu przedstawiony radnym projekt planu w tak znacznym stopniu odbiega od założeń projektowych, jakie radni przygotowali w toku kilkumiesięcznych konsultacji z mieszkańcami Osielska i na ich wnioski – zapytał zaniepokojony radny Ziętara.

– Przedstawiony projekt nie uwzględnia żywotnych interesów społecznych obecnych mieszkańców Osielska oraz osób zamieszkujących tereny bezpośrednio sąsiadujące ze spornym obszarem. Uważam, że mieszkańcy mają pełne prawo do informacji o powodach, dla których plan powstał w proponowanym kształcie – ocenił radny.

Wójt gminy Osielsko Wojciech Sypniewski przedstawił odpowiedź. – Informuję, że zgodnie z art. 17 pkt 4 Ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (...) wójt, burmistrz, prezydent miasta sporządza projekt planu miejscowego rozpatrując wnioski, o których mowa w pkt 1 wraz z prognozą oddziaływania na środowisko – wskazał na wstępie podstawę prawną wójt.

Nieformalne konsultacje

– Zainicjowane przeze mnie konsultacje dotyczące planu z członkami Rady Gminy Osielsko miały charakter nieformalny, niewynikający wprost z procedury planistycznej. Celem mojego działania było wypracowanie założeń do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu przy ulicy Kwiatowej w Osielsku. W toku prac z udziałem radnych zostały opracowane 2 warianty planu, z którego jeden został w znacznej mierze zaakceptowany przez właściciela terenu objętego planem. Jednak w toku dalszych działań podejmowanych przez niektórych radnych zostały ustalone założenia do planu uwzględniające wyłącznie postulaty innych osób składających wnioski do planu, w większości niebędących właścicielami terenu objętego planem – wskazał wójt Sypniewski.

– Wcześniej wypracowane parametry nie uzyskały akceptacji, a przyjęte nowe wskaźniki dotyczące zabudowy w żadnej mierze nie uwzględniały postulatów wnoszonych przez właściciela terenu. Te ostatnie działania i złożone propozycje budziły moje uzasadnione wątpliwości prawne i etyczne wykazane pismem właściciela terenu z dnia 10 stycznia 2021 r. skierowanym do mnie i do radnych gminy Osielsko. W związku z powyższym podjąłem decyzję o realizacji prac projektowych w oparciu o ustalenia kompromisowe wcześniej zaakceptowane przez większość radnych – wyjaśnił wójt.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

3 lata więzienia za pamiątkę! Na jakie souveniry zza granicy uważać?

Muszelka z plaży, oryginalny upominek, regionalna# wędlina… Czasem dopiero na granicy, okazuje się, że przewozimy towary, za które grozi nam w Polsce wysoka grzywna, albo# od 3 do 5 lat więzienia. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, warto poznać zarówno polskie prawo celne, jak i przepisy w kraju, do którego wyjeżdżamy.

(czytaj więcej)
0

„Czy możemy liczyć na europejską pomoc?”. Rozmowa z Jerzym Gawędą

Ponownie rozmawiamy z radnym Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego# Jerzym Gawędą na temat sytuacji politycznej w Europie w związku z toczącą się wojną w naszym sąsiedztwie. Minęło ponad sto dni od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę i nadal trudno mówić o szansach na pokój. Zdaniem naszego rozmówcy w samej Europie jest kilka państw, które wcale nie dążą do jego zawarcia.

(czytaj więcej)
0

Małżeństwa i rozwody na Kujawach i Pomorzu. GUS podał dane

W województwie kujawsko-pomorskim w# 2021 r. w porównaniu z 2020 r. zwiększyła się liczba zawartych małżeństw (o 11,7%).

(czytaj więcej)
0

W 2021 roku prawie 70 proc. wydanych zezwoleń na pracę dot. obywateli Ukrainy

W 2021 r. zarówno w województwie kujawsko-pomorskim, jak i# w kraju, odnotowano wzrost liczby wydanych zezwoleń na pracę cudzoziemców. Najwięcej zezwoleń na wykonywanie pracy na terenie województwa kujawsko-pomorskiego zostało wydanych obywatelom Ukrainy (niemal 70%).

(czytaj więcej)