Dziś mamy 16 października 2021, sobota, imieniny obchodzą:
11 grudnia 2018
„Otwieramy się na świat. Nowoczesna edukacja w gminie Dobrcz”

Kręte drogi prowadzą do wiedzy

Fot. Powierzone

Fot. Powierzone

Wraz z rozpoczęciem października Anna Osak, nauczycielka matematyki, zaczęła prowadzić zajęcia# dla uczniów z klas szóstych w Szkole Podstawowej w Dobrczu.

Zajęcia prowadzone są w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-pomorskiego „Otwieramy się na świat. Nowoczesna edukacja w gminie Dobrcz”.

Jaki cel przyświeca pomysłodawcom projektu? Chodzi o to, aby dzieci nabyły wiedzę i umiejętności matematyczne poprzez naukę metodami eksperymentalnymi.

Będąc nieświadomą tych szczytnych założeń, odwiedziłam uczniów biorących udział w projekcie w czasie takich zajęć. Jakież było moje zdumienie, gdy zamiast dzieci pochylonych nad kalkulatorami, zobaczyłam grupkę uczniów obierających ziemniaki. Okazało się, że w ten sposób uczyły się one przekrojów figur przestrzennych. Oprócz wiedzy z zakresu geometrii dzieci doskonaliły również umiejętności z zakresu motoryki dużej i małej, co dla każdego rodzica i terapeuty jest z pewnością niezwykle istotne.

Innym razem z pewną nieśmiałością zajrzałam do sali lekcyjnej a tam… powstawały obrazki. Pomyślałam, że pomyliłam zajęcia i trafiłam na kółko plastyczne, ale w tłumie dziecięcych głów dostrzegłam tę, która należała do pani Ani. To znaczyło, że odbywały się tu zajęcia projektowe. Zadaniem dzieci było stworzenie rysunku na podanej przez nauczyciela cyfrze. Brzmi niewiarygodnie, ale to wspaniałe ćwiczenie na kreatywność i rozbudzenie wyobraźni. Na wzorze piątki, którą uwielbiają wszyscy uczniowie, powstał rower, jabłuszko, pająk, świnka, a nawet udało się stworzyć potwora.

Wydawało mi się, że nic mnie już chyba nie zaskoczy, aż tu nagle okazało się, iż kolejne zajęcia prowadzone są w stołówce. Tym razem uczniowie przywdziali fartuchy, wzięli wałki do rąk i wycinali figury płaskie z piernikowego ciasta, np. kwadraty, prostokąty, trójkąty czy koła. Efekt tej nauki to… ciasteczka. Ale na tym nie koniec. Z powstałych elementów dzieci skleiły za pomocą jadalnego spoiwa figury przestrzenne (dla laika – domki), które 21 grudnia ozdobią wigilijne stoły w ich klasach.

Cóż, przyjemnie było popatrzeć, że nauka może sprawiać komuś tyle przyjemności. I tylko taki żal pozostał w sercu, że za moich czasów… metody eksperymentatorskie nie były wdrażane.

Materiał: Iwona Nadolna

Oceń artykuł: 8 6

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Pandemia spowodowała znaczny spadek aktywności fizycznej dzieci i młodzieży

Pandemia nie sprzyjała aktywności fizycznej. Prawie 10 proc. dzieci i# młodzieży w wieku od 10 do 18 lat nie ćwiczyło ani jednego dnia w tygodniu. Co najmniej cztery razy w tygodniu miało z nią do czynienia 41 proc. badanych, o blisko 10 proc. mniej niż wcześniej - wynika z ustaleń pracowni IBRiS.

(czytaj więcej)
0

Podatki, o których mogłeś nie słyszeć. Jak nie narobić sobie długów z niewiedzy?

O tym, że nie warto „zadzierać” z Urzędem Skarbowym chyba nikogo nie# trzeba przekonywać. Ale Ty śpisz spokojnie, bo regularnie i rzetelnie składasz deklaracje podatkowe, a potem dbasz, by w terminie uiścić ewentualną niedopłatę podatku. Tymczasem są takie podatki, o których możesz nawet nie wiedzieć, że dotyczą także Ciebie! Właśnie wyprawiłeś przyjęcie weselne i goście obdarowali Cię gotówką? Możliwe, że nawet 20% tej kwoty powinno powędrować do fiskusa. Kupiłeś używany samochód? Jeśli w ciągu dwóch tygodni nie odprowadzisz podatku, stajesz się podejrzany o popełnienie przestępstwa albo wykroczenia skarbowego, za co grozi kara w wysokości od 1/10 do dwudziestokrotności minimalnego wynagrodzenia, czyli w bieżącym roku od 280 zł do 56 tys. zł! Gdy nie wywiążesz się z podatkowych obowiązków, dodatkowo rośnie dług z powodu naliczanych odsetek. Konsekwencje powstania zaległości są więc niebagatelne, tymczasem wiele osób nawet nie jest świadomych, że takie zaległości posiada. Tego rodzaju zobowiązania, kiedy nagle zostaną ujawnione, są ogromnym ciosem, którego nasz budżet może nie udźwignąć, a to już prosta droga do utraty płynności finansowej i uwikłania się w długi. Przeczytaj, co warto wiedzieć o kilku mniej popularnych podatkach, aby uniknąć „przypadkowego” zadłużenia w Urzędzie Skarbowym.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Wzroku. Specjaliści apelują, aby nie zwlekać z badaniami

14 października 2021 roku przypada Światowy Dzień Wzroku, który w# tym roku koncentruje się wokół tematu #LoveYourEyes.

(czytaj więcej)
0

Kawa jak lek przeciwnadciśnieniowy. Jaką ilość kawy można wypić jednego dnia?

Regularne picie 1-3 filiżanek kawy dziennie nie tylko nie# zwiększa ryzyka rozwoju nadciśnienia, ale może je nawet zmniejszać. Badania ostatnich lat pokazały, że w kawie są obecne związki, które „naśladują” działanie niektórych leków hipotensyjnych.

(czytaj więcej)