Dziś mamy 23 lipca 2021, piątek, imieniny obchodzą:
11 grudnia 2018
„Otwieramy się na świat. Nowoczesna edukacja w gminie Dobrcz”

Kręte drogi prowadzą do wiedzy

Fot. Powierzone

Fot. Powierzone

Wraz z rozpoczęciem października Anna Osak, nauczycielka matematyki, zaczęła prowadzić zajęcia# dla uczniów z klas szóstych w Szkole Podstawowej w Dobrczu.

Zajęcia prowadzone są w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-pomorskiego „Otwieramy się na świat. Nowoczesna edukacja w gminie Dobrcz”.

Jaki cel przyświeca pomysłodawcom projektu? Chodzi o to, aby dzieci nabyły wiedzę i umiejętności matematyczne poprzez naukę metodami eksperymentalnymi.

Będąc nieświadomą tych szczytnych założeń, odwiedziłam uczniów biorących udział w projekcie w czasie takich zajęć. Jakież było moje zdumienie, gdy zamiast dzieci pochylonych nad kalkulatorami, zobaczyłam grupkę uczniów obierających ziemniaki. Okazało się, że w ten sposób uczyły się one przekrojów figur przestrzennych. Oprócz wiedzy z zakresu geometrii dzieci doskonaliły również umiejętności z zakresu motoryki dużej i małej, co dla każdego rodzica i terapeuty jest z pewnością niezwykle istotne.

Innym razem z pewną nieśmiałością zajrzałam do sali lekcyjnej a tam… powstawały obrazki. Pomyślałam, że pomyliłam zajęcia i trafiłam na kółko plastyczne, ale w tłumie dziecięcych głów dostrzegłam tę, która należała do pani Ani. To znaczyło, że odbywały się tu zajęcia projektowe. Zadaniem dzieci było stworzenie rysunku na podanej przez nauczyciela cyfrze. Brzmi niewiarygodnie, ale to wspaniałe ćwiczenie na kreatywność i rozbudzenie wyobraźni. Na wzorze piątki, którą uwielbiają wszyscy uczniowie, powstał rower, jabłuszko, pająk, świnka, a nawet udało się stworzyć potwora.

Wydawało mi się, że nic mnie już chyba nie zaskoczy, aż tu nagle okazało się, iż kolejne zajęcia prowadzone są w stołówce. Tym razem uczniowie przywdziali fartuchy, wzięli wałki do rąk i wycinali figury płaskie z piernikowego ciasta, np. kwadraty, prostokąty, trójkąty czy koła. Efekt tej nauki to… ciasteczka. Ale na tym nie koniec. Z powstałych elementów dzieci skleiły za pomocą jadalnego spoiwa figury przestrzenne (dla laika – domki), które 21 grudnia ozdobią wigilijne stoły w ich klasach.

Cóż, przyjemnie było popatrzeć, że nauka może sprawiać komuś tyle przyjemności. I tylko taki żal pozostał w sercu, że za moich czasów… metody eksperymentatorskie nie były wdrażane.

Materiał: Iwona Nadolna

Oceń artykuł: 8 6

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Karma dla psów i kotów OptimaNova: gdzie kupić i czy warto?

OptimaNova to hiszpańska marka wysokiej jakości karm. Produkowana jest w rejonach Madrytu. To, co wyróżnia karmy tej marki to wyjątkowo wysoka zawartość mięsa w składzie: od 65 do 70 proc. Na polskim rynku tak wysokiej jakości karma dla psów i kotów jest rzadkością.

(czytaj więcej)
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)