Dziś mamy 23 lipca 2021, piątek, imieniny obchodzą:
05 listopada 2018
„Nie dla wszystkich życie ludzkie jest bezcenne”

Liczyli na urząd, zapłacili darczyńcy

fot. OSP Gościeradz

fot. OSP Gościeradz

- Pół roku czekaliśmy na nowe baterie do urządzenia ratującego życie - defibrylatora AED! – piszą strażacy z OSP w Gościeradzu.

Jednostka będąca częścią Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego należy do grona najprężniej rozwijających i działających na terenie gminy. Niedawno druhowie z Gościeradza zakupili defiblyrator AED: Automated External Defibrillator) – to wysoce specjalistyczne, niezawodne, skomputeryzowane urządzenie, które za pomocą poleceń głosowych i wizualnych prowadzi zarówno osoby z wykształceniem medycznym, jak i bez niego przez procedurę bezpiecznej defibrylacji w zatrzymaniu krążenia. Koszt urządzenia to 5 tys. zł. Problemem okazał się zakup …baterii.

- Na wielokrotnie powielane prośby do Urzędu Gminy w Koronowie, ciągle otrzymywaliśmy odpowiedzi odmowne. Jako uzasadnienie podawano, że gmina nie może zakupić części do sprzętu, którego nie jest właścicielem (AED zakupiliśmy ze środków KSRG). W związku z tym, posiadaliśmy sprzęt ratujący życie ludzkie, a nie mogliśmy go używać! – wyjaśniają strażacy na swoim profilu społecznościowym.

Prywatny mecenat zareagował szybciej niż urzędnicza machina. – Udało się nam kupić dwie baterie po całkiem niskiej cenie 500 zł za sztukę a zapłaciły za nie prywatne osoby – mówi nam prezes OSP w Gościeradzu, Andrzej Szwesta.

- Dziękujemy, że tam gdzie nie możemy polegać na władzy, Wy przychodzicie z pomocą i znowu rozwiązujecie "dylemat bez wyjścia", a My możemy spać spokojnie, że mamy sprawny sprzęt ratujący życie i zdrowie i jesteśmy gotowi nieść pomoc mieszkańcom gminy Koronowo i nie tylko – podsumowują druhowie.

Oceń artykuł: 2 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Karma dla psów i kotów OptimaNova: gdzie kupić i czy warto?

OptimaNova to hiszpańska marka wysokiej jakości karm. Produkowana jest w rejonach Madrytu. To, co wyróżnia karmy tej marki to wyjątkowo wysoka zawartość mięsa w składzie: od 65 do 70 proc. Na polskim rynku tak wysokiej jakości karma dla psów i kotów jest rzadkością.

(czytaj więcej)
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)