Dziś mamy 27 listopada 2021, sobota, imieniny obchodzą:
15 października 2021

Miejscowa firma kreuje rewolucję w skokach narciarskich. Projekt popierają sportowcy

screen Pracownia Reżyserii Architektury ARCHIGEUM

screen Pracownia Reżyserii Architektury ARCHIGEUM

Automatycznie zamykający się tunel aerodynamiczny chroniący# rozbieg skoczni narciarskiej przed gwałtownymi podmuchami wiatru, zaprojektowała firma Archigeum z Zielonki w gminie Białe Błota. Projekt autorstwa pracowni Przemysława Gawędy i Marcina Sajdaka może zrewolucjonizować w najbliższej przyszłości styl i technikę skoków narciarskich. Firma z Zielonki zaprojektowała wcześniej zespół pięciu skoczni w Zakopanem, m.in. treningowy Kompleks Średniej Krokwi, uroczyście otwarty w lipcu tego roku.

Nagłe i gwałtowne, szczególnie boczne podmuchy wiatru potrafią nie tylko wpłynąć na wyniki, ale także zagrozić bezpieczeństwu zawodnika. Projekt automatycznie zamykającego się tunelu, który chroni rozbieg podczas startu skoczka, opracowała firma Archigeum z Zielonki. Zainteresowała się nim FIS- światowa centrala sportów zimowych. Kolejnym krokiem architektów pracowni w Zielonce, będzie zaprojektowanie skoczni narciarskiej nowej generacji, w oparciu o chroniący rozbieg tunel.

Zalety takiego rozwiązania prezentuje specjalna animacja przygotowana przez firmę Archigeum, którą zamieszczamy poniżej.

Właśnie tak mogą wyglądać w nieodległej przyszłości skoki narciarskie. Tunel autorstwa projektantów firmy z Zielonki to innowacyjna, aerodynamiczna instalacja z systemem inteligentnego sterowania. Zaprojektowana w Archigeum konstrukcja charakteryzuje się wieloma nowatorskimi rozwiązaniami w jednym obiekcie. W Norwegii uchodzącej za kolebkę skoków narciarskich uznano, że projekt ten zapoczątkuje rewolucję techniczną w skokach. Swoje poparcie dla projektu wyraził w publicznej telewizji norweskiej Johan Remen Evensen, były rekordzista w długości lotu, obecnie ekspert stacji.

Projekt wspiera także Adam Małysz, legenda polskich skoków narciarskich. Pozytywnie o tej koncepcji wypowiada się również były dyrektor Pucharu Świata Walter Hofer, a także jego następca Sandro Pertile.

Architekci Przemysław Gawęda i Marcin Sajdak potwierdzają, że po szeregu konsultacji z wieloma jednostkami naukowymi, w tym z ekspertami FIS, zaprojektowana przez nich instalacja będzie bezpieczna. –Technologia musi iść w parze z wynikami sportowymi, ta koegzystencja świata nauki i architektury gwarantuje sportową jakość na jeszcze wyższym poziomie- dodaje Przemysław Gawęda z Archigeum.

My zaś jesteśmy dumni mogąc obserwować rozwój innowacyjnych technologii, o których zrobiło się głośno w światowym środowisku sportów zimowych, za sprawą kreatywności architektów z Zielonki.

Materiał: UG w Białych Błotach

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Jesień nie musi być nudna. Jak Polacy spędzają wolny czas?

Aż 80% zapytanych Polaków przyznaje się, że# odczuwa jesienią spadek nastroju. Samopoczucie poprawiamy sobie głównie spędzając czas ze znajomymi, aktywnościami sportowymi, ale także większą ilością słodyczy. Wybierając obecnie rozrywki kierujemy się przede wszystkim potrzebą relaksu, chęcią utrzymania formy oraz rozwojem zainteresowań. Takie wnioski płyną z badania „Nastroje Polaków a formy spędzania czasu wolnego” zrealizowanego przez serwis Prezentmarzeń jesienią 2021 roku.

(czytaj więcej)
0

Koronawirus zmienił nasze życie. Jak dbać o siebie w czasie pandemii?

Koronawirus zmienił życie wielu z nas, a podporządkowanie się# nowej rzeczywistości nie jest łatwe. Zmianom, zwłaszcza tym nagłym towarzyszy uczucie niepewności i strachu. I chociaż codzienność jest daleka od wymarzonej, kiedy widzimy spadek energii i motywacji powinniśmy skupić się na tym, co możemy zrobić.

(czytaj więcej)
0

Mniej dzikich wysypisk, ale ilość śmieci na nich wzrosła lawinowo. Niepokojące dane

W 2020 r. podczas likwidacji dzikich wysypisk zebrano prawie# trzy razy więcej odpadów niż miało to miejsce rok wcześniej. Tymczasem liczba zlikwidowanych w ciągu roku miejsc, gdzie nielegalnie składowano śmieci, zmniejszyła się w latach 2019-2020 z 11 370 do 9 972. Oznacza to, że problem związany z nieprawidłowym, bezprawnym i zagrażającym środowisku unieszkodliwianiem odpadów nadal pozostaje nierozwiązany.

(czytaj więcej)
0

Drogie zakupy bez planu częściej robią mężczyźni. Dzisiaj Black Friday

Czarny Piątek – dla jednych możliwość wyszukania# prawdziwych cenowych okazji, dla innych wysyp zakupowych pokus, a dla jeszcze innych chwyt marketingowy, tracący na atrakcyjności w zestawieniu z rzeczywistymi, codziennie oferowanymi cenami. Ale opierać się nawet pozornym okazjom nie jest łatwo. Z badania wykonanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, że połowa ankietowanych nie jest wolna od skłonności do impulsywnych zakupów i to na spore sumy. Jednej piątej Polaków zdarza się co najmniej raz na kilka miesięcy wydać pod wpływem chwili aż 500 zł.

(czytaj więcej)