Dziś mamy 26 marca 2023, niedziela, imieniny obchodzą:
13 stycznia 2023

Mieszkańcy apelują ekrany autystyczne. Nieznośny hałas z „piątki”

fot. pixabay

fot. pixabay

Mieszkańcy Tryszczyna (gmina Koronowo) zaapelowali# do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, aby ograniczyła hałas dobiegający z drogi ekspresowej S-5. GDDKiA wyjaśniła, że dopiero po zakończeniu budowy S-5, czyli w roku 2023, przewiduje się przeprowadzenie pomiaru hałasu na drodze. Wówczas można się spodziewać ewentualnej instalacji ekranów akustycznych.

Radna Rady Miejskiej w Koronowie Katarzyna Szulta-Romaniuk zwróciła się do burmistrza Koronowa, aby podjął interwencję w GDDKiA. – Czy jest możliwy pomiar hałasu dobiegającego z trasy szybkiego ruchu S-5 do posesji położonych poniżej jej przebiegu w Tryszczynie, czyli w niżej położonych partiach wsi, tj. wzdłuż ul. Nad Brdą i części ul. Długiej? Hałas ten zaburza normalne życie mieszkańców – wskazała radna. – W odpowiedzi na pani zapytanie (…) w sprawie hałasu w Tryszczynie dobiegającego z trasy S5 uprzejmie informuję, co następuje. W związku z otrzymywanymi od mieszkańców gminy sygnałami o nadmiernym hałasie dobiegającym z drogi ekspresowej S5, w szczególności na wysokości Tryszczyn Doły, burmistrz Koronowa wystąpił w dniu 13 września 2022 z ponownym pismem do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Bydgoszczy o ustosunkowanie się do sprawy zgodnie z posiadanymi kompetencjami. Wcześniejsza korespondencja z GDDKiA Oddział w Bydgoszczy w powyższej sprawie prowadzona była w sierpniu i wrześniu 2021 – wskazał na wstępie wiceburmistrz Koronowa Sławomir Marszelski.
Pomiary hałasu w 2023 roku

Co ważne, wiceburmistrz Koronowa poinformował, że: – GDDKiA Oddział w Bydgoszczy pismem z dnia 14 października 2022 ustosunkowała się do sprawy dotyczącej nadmiernego hałasu dobiegającego z drogi ekspresowej S5, w szczególności na wysokości Tryszczyn Doły, informując o podtrzymaniu swojego stanowiska przesłanego do tut. Urzędu pismem z dnia 29.09.2021 (…). Podmiot wyjaśnia, iż wykonanie analizy porealizacyjnej, w ramach której zostaną wykonane m.in. pomiary hałasu, planowane jest w 2023 roku, tj. po upływie roku od oddania do użytkowania ostatniego z obecnie realizowanych odcinków drogi ekspresowej S5. Przeprowadzenie analizy porealizacyjnej w terminie wcześniejszym, przed ukształtowaniem docelowego natężenia ruchu na drodze, niosłoby ze sobą ryzyko, że w przypadku wykazania przekroczeń dopuszczalnych norm hałasu, zaprojektowane na podstawie wykonanych pomiarów hałasu urządzenia ochrony akustycznej byłyby „niedowymiarowe”, a zatem nie zapewniłyby skutecznej ochrony akustycznej – przekazał wiceburmistrz Marszelski.

To nie wszystko. – Ponadto GDDKiA Oddział w Bydgoszczy informuje, iż po oddaniu każdego odcinka drogi ekspresowej S5, gromadzi na bieżąco wszystkie informacje na temat miejsc newralgicznych pod względem uciążliwości akustycznej (w tym na odcinku drogi ekspresowej S5 na wysokości Tryszczyn Doły), które zostaną szczegółowo przeanalizowane w ramach analizy porealizacyjnej – wyjaśnił zastępca burmistrza Koronowa Marszelski.

Warto zwrócić uwagę, że to nie pierwszy taki przypadek, że mieszkańcy skarżą się na hałas z „piątki”. Podobne apele i petycje złożyli już do GDDKiA mieszkańcy Aleksandrowa (gmina Dobrcz) czy wsi Lipniki i Kruszyn Krajeński (gmina Białe Błota) czy w samych Białych Błotach przy ulicy Hodowlanej. Również oni uzyskali informację, że pomiary hałasu (i później ewentualne zamontowanie ekranów akustycznych) nastąpi dopiero po formalnym zakończeniu inwestycji.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

"Witajcie w naszej gminie". Nowi mieszkańcy otrzymali pakiety powitalne

Pakiety powitalne "Witaj w naszej gminie" trafiły do naszych nowych Mieszkańców.

(czytaj więcej)
0

Dodatki do emerytur i rent w górę. Ile wyniosła waloryzacja w tym roku?

Co roku 1 marca ZUS przeprowadza waloryzację świadczeń. #Podwyżką objęte są również dodatki i świadczenia pieniężne, które w tym roku wzrosną o 14,8 proc. Najpopularniejszy z nich dodatek pielęgnacyjny będzie wynosił 294,39 zł.

(czytaj więcej)
0

„Do wszystkiego doszedłem własną pracą” – rozmowa z Jerzym Jurkiem Gotowskim

Jerzy Jurek Gotowski jest założycielem i jedynym właścicielem# Transand Firmy Transportowo-Budowlanej, która działa na rynku nieprzerwanie od 1991 r. Przedsiębiorca z Nekli (gmina Dobrcz) wielokrotnie był wyróżniany za działalność biznesową, charytatywną, jak i sportową.

(czytaj więcej)
0

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych”. Obchodzony od 2011 roku

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. #Został on ustanowiony przez Sejm RP w 2011 r., aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawiali się narzuconej siłą władzy komunistycznej.

(czytaj więcej)