Dziś mamy 16 października 2021, sobota, imieniny obchodzą:
12 października 2021

Największy projekt w historii gminy Białe Błota. Znikną problemy z dostawą wody

fot. powierzone

fot. powierzone

Jak zapewniają białobłockie władze samorządowe, za# niespełna dwa lata problemy z dostawą wody w sołectwach gminy Białe Błota będą już tylko wspomnieniem. Przyczyni się do tego modernizacja stacji uzdatniania wody w Cielu i rozbudowa sieci wodno-kanalizacyjnej. Inwestycję Zakładu Wodociągów i Usług Komunalnych w Białych Błotach zrealizuje Przedsiębiorstwo Budownictwa i Instalacji ABT Sp. z o.o. z Częstochowy. Kontrakt na wykonanie wszystkich prac podpisano uroczyście w siedzibie gminnej spółki zarządzającej siecią wodno-kanalizacyjną.

Największy projekt tego typu w historii gminy Białe Błota otrzymał dofinansowanie w formie preferencyjnych pożyczek, udzielonych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Łącznie w ramach dwóch zawartych umów z funduszem Zakład Wodociągów i Usług Komunalnych Białe Błota otrzymał ok. 18 mln 84 tys. zł netto.

W uroczystości zawarcia kontraktu na zaproszenie Grażyny Mączki, prezes ZWiUK uczestniczyła Ewa Kozanecka – poseł na Sejm RP i Dariusz Fundator, wójt gminy Białe Błota. Do siedziby spółki przybyli także Anna Banaszek i Henryk Sykut – wiceprzewodniczący rady gminy oraz Ilona Nowakowska – przewodnicząca komisji budżetu Rady Gminy Białe Błota. Kontrakt na rozbudowę infrastruktury wodociągowej podpisała Olga Nocoń, prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Budownictwa i Instalacji ABT – wykonawcy wszystkich prac.

Wyraźnie wzruszona prezes ZWiUK przypomniała o działaniach podjętych jeszcze w 2018 r., a zwieńczonych podpisanym właśnie kontraktem na rozbudowę sieci. Wiele słów podziękowania padło pod adresem poseł Ewy Kozaneckiej, od samego początku aktywnie zaangażowanej na rzecz inwestycji. Aktywność w tej sferze podkreślał również Dariusz Fundator, dziękując pani poseł za osobisty udział w staraniach gminy o przyznanie preferencyjnych pożyczek z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Poselskie wsparcie pomogło także w uzyskaniu przez gminę 3 mln zł dotacji w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, która umożliwi modernizację przepompowni ścieków w Białych Błotach.

Przed uroczystym podpisaniem kontraktu podkreślano też rolę rady gminy, wspierającej działania spółki wodociągowej w przygotowaniach do rozpoczęcia inwestycji od strony formalnej. Decyzją radnych Zakład Wodociągów i Usług Komunalnych w Białych Błotach został dokapitalizowany kwotą 2 mln 500 tys. zł, co powiększa majątek spółki i jednocześnie gwarantuje wkład własny wymagany przy realizacji projektu rozbudowy sieci. – Ujęcie czerpać będzie z naturalnego, podziemnego źródła o charakterze odnawialnym, określanego mianem „największego skarbu gminy”. Może ono zapewnić 400 tys. metrów sześc. na dobę, czyniąc gminę Białe Błota samowystarczalną na najbliższe 30 lat pod względem zaopatrzenia w wodę o wysokiej jakości, co potwierdziły wstępne odwierty i badania geologiczne – podkreślił wójt Fundator.

Inwestycja ma być zrealizowana do końca pierwszego półrocza 2023 r.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Pandemia spowodowała znaczny spadek aktywności fizycznej dzieci i młodzieży

Pandemia nie sprzyjała aktywności fizycznej. Prawie 10 proc. dzieci i# młodzieży w wieku od 10 do 18 lat nie ćwiczyło ani jednego dnia w tygodniu. Co najmniej cztery razy w tygodniu miało z nią do czynienia 41 proc. badanych, o blisko 10 proc. mniej niż wcześniej - wynika z ustaleń pracowni IBRiS.

(czytaj więcej)
0

Podatki, o których mogłeś nie słyszeć. Jak nie narobić sobie długów z niewiedzy?

O tym, że nie warto „zadzierać” z Urzędem Skarbowym chyba nikogo nie# trzeba przekonywać. Ale Ty śpisz spokojnie, bo regularnie i rzetelnie składasz deklaracje podatkowe, a potem dbasz, by w terminie uiścić ewentualną niedopłatę podatku. Tymczasem są takie podatki, o których możesz nawet nie wiedzieć, że dotyczą także Ciebie! Właśnie wyprawiłeś przyjęcie weselne i goście obdarowali Cię gotówką? Możliwe, że nawet 20% tej kwoty powinno powędrować do fiskusa. Kupiłeś używany samochód? Jeśli w ciągu dwóch tygodni nie odprowadzisz podatku, stajesz się podejrzany o popełnienie przestępstwa albo wykroczenia skarbowego, za co grozi kara w wysokości od 1/10 do dwudziestokrotności minimalnego wynagrodzenia, czyli w bieżącym roku od 280 zł do 56 tys. zł! Gdy nie wywiążesz się z podatkowych obowiązków, dodatkowo rośnie dług z powodu naliczanych odsetek. Konsekwencje powstania zaległości są więc niebagatelne, tymczasem wiele osób nawet nie jest świadomych, że takie zaległości posiada. Tego rodzaju zobowiązania, kiedy nagle zostaną ujawnione, są ogromnym ciosem, którego nasz budżet może nie udźwignąć, a to już prosta droga do utraty płynności finansowej i uwikłania się w długi. Przeczytaj, co warto wiedzieć o kilku mniej popularnych podatkach, aby uniknąć „przypadkowego” zadłużenia w Urzędzie Skarbowym.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Wzroku. Specjaliści apelują, aby nie zwlekać z badaniami

14 października 2021 roku przypada Światowy Dzień Wzroku, który w# tym roku koncentruje się wokół tematu #LoveYourEyes.

(czytaj więcej)
0

Kawa jak lek przeciwnadciśnieniowy. Jaką ilość kawy można wypić jednego dnia?

Regularne picie 1-3 filiżanek kawy dziennie nie tylko nie# zwiększa ryzyka rozwoju nadciśnienia, ale może je nawet zmniejszać. Badania ostatnich lat pokazały, że w kawie są obecne związki, które „naśladują” działanie niektórych leków hipotensyjnych.

(czytaj więcej)