Dziś mamy 21 marca 2025, piątek, imieniny obchodzą:
30 stycznia 2025

Nowe przepisy. Stare zasady segregowania odpadów tekstylnych

fot. archiwum

fot. archiwum

Przypominamy od nowego roku w życie wszedł nowy# przepis dotyczący segregowania jednej z frakcji odpadów. Obowiązek ich selekcji spoczął na samorządach.

1 stycznia 2025 roku zaczęły obowiązywać nowe zasady dotyczące odpadów tekstylnych. Chodzi głównie o ubrania i inne elementy materiałowe, takie jak obuwie, pościele, firany, koce czy ręczniki. Najlepiej jest oddać je do specjalnych kontenerów na odzież. Jeżeli jednak nie ma ich w pobliżu, do tej pory można było wyrzucać odzież do odpadów zmieszanych. Od tego roku nastąpiła zmiana – jest to zabronione. Na samorządy nałożono obowiązek pilnowania czy mieszkańcy przestrzegają tego zakazu, oraz określenia własnych zasad segregacji tej frakcji odpadów. Jak to uregulowano w gminie Nakło?

Chociaż przepisy są nowe, zasady pozostały bez zmian. Mieszkańcy gminy Nakło mogą bezpłatnie oddawać odpady tekstylne w mini-pszokach, czyli punktach selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, a także na pszok główny w Rozwarzynie. Warto pamiętać, że nie ma osobnych worków na ten rodzaj odpadów, ani tym bardziej dodatkowych pojemników. Jednocześnie urząd gminy zwraca uwagę, że jeżeli w pojemnikach na odpady zmieszane znajdą się tekstylia, będzie to uznawane za niedopełnienie obowiązku segregacji odpadów, co wiąże się z nałożeniem znacznie wyższej opłaty za śmieci.

Wprowadzony przepis ma zwiększyć poziom recyklingu odpadów tekstylnych, które wręcz zalewają świat. Dzięki ich odpowiedniemu przetwarzaniu oraz wprowadzaniu do tzw. drugiego obiegu, czyli ponownemu użyciu, ilość odpadów tekstylnych na składowiskach ma się zmniejszyć. Jest to znaczący problem w skali globalnej, a nowe przepisy mają pomóc w walce z nim. Ważna jest także świadomość konsumentów – nas, kupujących niemal co sezon nowe ubrania. Warto przemyśleć swoje odzieżowe zakupy.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Spotkanie poświęcone weteranom. Ich doświadczenie jest nieocenione

W 8 K-PBOT odbyło się dwudniowe spotkanie #poświęcone weteranom misji poza granicami państwa. Brygada wyróżnia się liczbą weteranów – służy w niej ponad 80 osób, z których wiele brało udział w misjach kilkukrotnie, nawet ponad pięć razy. Wśród nich znajduje się również weteran poszkodowany na misji w Afganistanie.

(czytaj więcej)
0

Koleją do Ciechocinka. Połączenie jeszcze w tym roku

W obecności wicemarszałek Anety #Jędrzejewskiej 21 marca zostanie podpisania umowa między spółką PKP Polskie Linie Kolejowe a wykonawcą inwestycji na modernizację siedmiokilometrowego odcinka linii kolejowej z Aleksandrowa Kujawskiego do Ciechocinka.

(czytaj więcej)
0

To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat #odnotowano w Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.

(czytaj więcej)
0

Przesunięcia finansowe w budżecie. Budowa nowej świetlicy w Jarużynie

Wójt Osielska uważa, że póki nie zostaną zakończone #prace związane z wymianą pokrycia dachowego na budynku świetlicy w Jarużynie, nie można dysponować pieniędzmi zaoszczędzonymi w przetargu.

(czytaj więcej)