Dziś mamy 28 stycznia 2023, sobota, imieniny obchodzą:
08 listopada 2022

Nowe wozy dla inspekcji drogowej. Przekazano kluczyki

fot. Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy

fot. Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy

Prawie 730 tys. złotych ze środków rządowych trafiło do Wojewódzkiego# Inspektoratu Transportu Drogowego w Bydgoszczy. Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz przekazał dziś symbolicznie kluczyki do dwóch pojazdów specjalistycznych marki Renault Master.

– Te zakupy wynikają z obowiązku jaki ma Inspekcja Transportu Drogowego. Są to uregulowania unijne, tzw. pakiet mobilności. Inspekcja będzie miała nowe zadania, polegające na kontrolowaniu pojazdów między 2,5 a 3,5 tony. W związku z tą zmianą, która będzie obowiązywała w całej Unii Europejskiej i dotyczy również tej jednostki, potrzebne jest nowe wyposażenie i wsparcie – zaznaczył wojewoda.

W związku ze zmianą prawa, wprowadzone zostały nowe regulacje dotyczące transportu ciężkiego. Ich celem jest poprawa warunków pracy kierowców oraz regulacja rynku transportowego.

Nowe pojazdy zaopatrzone są w rozwiązania umożliwiające instytucjom kontrolnym odczytanie informacji z tachografów zainstalowanych w przejeżdżających pojazdach, a dzięki temu pozwolą na prowadzenie skutecznej selekcji pojazdów typowanych do kontroli drogowych.

– Ten sprzęt pozwala nam na typowanie do kontroli tylko tych pojazdów, których kierowcy dopuszczają się naruszeń przepisów - właśnie dotyczących czasu pracy, czy stosowania urządzeń rejestrujących. Możemy więc działać dużo bardziej skutecznie, typując tylko te pojazdy, które tak naprawdę powinny być kontrolowane – powiedział Marcin Mroczkowski, Kujawsko-Pomorski Inspektor Transportu Drogowego.

Do komunikacji z tachografem służy antena DSRC (Dedicated Short-Range Communication). Pobrane z tachografu dane pozwolą m.in. stwierdzić, czy kierowca prawidłowo rejestruje w tachografie i na karcie cyfrowej swój czas pracy, prędkość i przebytą drogę.

Zakupione pojazdy, z jednej strony pozwolą prawidłowo realizować Inspekcji Transportu Drogowego nowe zadania, a z drugiej zastąpią dotychczasowo użytkowane pojazdy ITD, wyprodukowane w 2008 roku.

Materiał: Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

„Należy nieustanie patrzeć w przyszłość”. Rozmowa z Tomaszem Rudnym

16 maja w wieku 66 lat zmarła Regina Osińska, długoletnia# dyrektor Soleckiego Centrum Kultury. Z tego względu pzani burmistrz Solca Kujawskiego Teresa Substyk ogłosiła konkurs na stanowisko dyrektora SCK.

(czytaj więcej)
0

"Bezpieczeństwo energetyczne nie ma ceny". Rozmowa z Jerzym Gawędą

Od kilku miesięcy mówi się o kryzysie energetycznym w Europie. Wysokie #ceny energii, surowców, problem z dostępem do nich jest niezwykle ważny i trudny. O możliwościach jego rozwiązania rozmawiamy z Jerzym Gawędą, radnym Sejmiku Wojewózdtwa Kujawsko-Pomorskiego z klubu radnych PiS.

(czytaj więcej)
0

„Do wszystkiego doszedłem własną pracą” – rozmowa z Jerzym Jurkiem Gotowskim

Jerzy Jurek Gotowski jest założycielem i jedynym właścicielem# Transand Firmy Transportowo-Budowlanej, która działa na rynku nieprzerwanie od 1991 r. Przedsiębiorca z Nekli (gmina Dobrcz) wielokrotnie był wyróżniany za działalność biznesową, charytatywną, jak i sportową.

(czytaj więcej)
0

Dodatek węglowy – komu się należy i kiedy składać wnioski?

Rząd we wtorek 19 lipca 2022 r. przyjął projekt ws. jednorazowego dodatku# węglowego, który wyniesie 3 tys. zł. Dodatek będzie przysługiwał gospodarstwom, w których głównym źródłem ogrzewania jest piec na węgiel. Proponowane wsparcie finansowe ma na celu wspomóc budżety domowe oraz zwiększyć poczucie bezpieczeństwa energetycznego i socjalnego.

(czytaj więcej)