Dziś mamy 28 marca 2024, czwartek, imieniny obchodzą:
19 stycznia 2022

Nowy rok – nowe podatki. Dlaczego mieszkańcy będą płacić więcej?

fot. pixabay

fot. pixabay

Mieszkańcy gminy Białe Błota będą płacić w# roku 2022 wyższe podatki. Podwyżkę gminne władze tłumaczą inflacją oraz ważnymi planami inwestycyjnymi.

Pod koniec zeszłego roku białobłocka Rada Gminy podjęła uchwałę o ustaleniu stawek podatkowych na 2022 rok. Generalnie wszystkie stawki podatków od nieruchomości (poza budowlami) zostały podwyższone. Mieszkańcy zapłacą o 3 gr więcej za budynki mieszkalne lub ich części (z 80 gr do 83 gr za 1 mkw. powierzchni). Podatki za budynki położone na terenie ogródków działkowych wzrosły o 30 gr za 1 mkw. powierzchni.

Niestety, zapłacą także więcej przedsiębiorcy. Podniesiono dla nich stawkę od budynków (o 80 gr za 1 mkw. powierzchni) oraz od gruntów (o 3 gr). Również podniesiono inne stawki.

Komisja była za podwyżką

Propozycje podwyżki stawek rozpatrywano podczas październikowych obrad komisji budżetu i finansów Rady Gminy Białe Błota. Szczegółowo opisano to w protokole obrad komisji. Wówczas to kierownik referatu podatków i opłat Beata Kruszka przedstawiła porównanie kwotowe i procentowe w podatku od nieruchomości 2021--2022, wynikające ze wzrostu wskaźnika o 3,6% opublikowane w Obwieszczeniu Ministra Finansów z dnia 22.07.2021 r. w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych na rok 2022. Omówione zostało także porównanie wzrostu podatku od nieruchomości w 2022 r. w stosunku do roku 2021 na różnych przykładach gospodarstw domowych i działalności gospodarczych. Beata Kruszka przedstawiła także wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w I półroczu 2021 roku oraz górne granice stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych na rok 2022.

Radny Krzysztof Kocikowski poprosił o przybliżenie kwestii budynków o wartości 2% i 0,5%. Pani kierownik wyjaśniła, że jest to stawka dotycząca budowli, stawka 2% dotyczy wartości początkowej budowli takich jak parkingi, ogrodzenia – budowle związane są z prowadzeniem działalności gospodarczej. Natomiast stawka 0,5% dotyczy wartości początkowej budowli związanej ze zbiorowym zaopatrzeniem w wodę i zbiorowym odprowadzaniem ścieków. Radny Sławomir Ossowski zapytał o budynki pozostałe i grunty pozostałe, czy są to budynki na rodzinnych ogrodach działkowych. Pani kierownik odpowiedziała, że grunty pozostałe to są grunty, na których są wybudowane budynki mieszkalne, w przypadku ROD – tam najczęściej grunty są rolne. Budynki pozostałe to są inne niż budynki mieszkalne, takie jak mają osoby fizyczne, np. garaże. Budynki na ROD-ach do 35 mkw. w ogóle nie są objęte podatkiem.

Radny Henryk Sykut podziękował za przygotowany materiał, zwracając uwagę, że propozycją urzędu jest, aby podatki podnieść o 3,75%. – Czy to jest dużo, czy to jest mało? – zastanawiał się radny Sykut. Zdaniem radnego wzrosty regulujące powinny być na poziomie pełnej stopy inflacyjnej. – Warto, aby zapytać o zdanie przedsiębiorców – zauważył radny Sykut. Radny wskazał, że nie jest za tym, aby podnosić podatki od budynków pozostałych. Pani kierownik odpowiedziała, że konsultacji z przedsiębiorcami nie było, projekt jest przygotowany na podstawie danych, które są wykazane w rozporządzeniu. Radny Sławomir Ossowski zapytał jeszcze o kwestię działkowców, którzy mieszkają na działkach. Kierowniczka referatu odpowiedziała, że jeżeli budynek jest mniejszy niż 35 mkw. to nie płaci się podatku.

Komisja jednogłośnie (12 radnych „za”) przyjęła projekt uchwały o podwyżce podatków.

„W tym ciężkim czasie...”

Przed głosowaniem doszło do krótkiej debaty. – Jesteśmy w okresie wzrostu cen, dzisiaj radni mają podjąć uchwałę dotyczącą określenia stawek – wskazała na wstępie sołtys Kruszyna Krajeńskiego Anetta Steltmann. Sołtys zaznaczyła, że przedstawiła radnym i mieszkańcom zestawienie stawek w innych gminach. Zapytała wnioskodawcę, czy w tym ciężkim czasie jest konieczne obciążanie mieszkańców wzrostem podatków kolejną podwyżką. – Idąc za przykładem gmin ościennych może odstąpimy od podniesienia podatku i zaczniemy szukać oszczędności – zaapelowała.

Wójt gminy Białe Błota Dariusz Fundator powiedział, że należy dokonać pewnego podsumowania, które dotyczy zmian, jeżeli chodzi o stawki podatkowe na rok 2022. – Regulacje, które stosujemy dotyczą wzrostu o stopień inflacji, są to regulacje inflacyjne zaproponowane przez Ministerstwo Finansów, zostały one przedstawione podczas posiedzednia komisji budżetu. Istotą działania jest dbanie o dochody gminy i aktualizację tych dochodów w wyniku inflacji – wyjaśnił wójt Fundator. Inflacja to nie jest jedyny powód podwyżek. – Czeka nas szereg inwestycji, które zaplanowaliśmy do realizacji, a bez dochodów własnych, które będą indeksowane o stopień inflacji, będzie nam trudno podołać tymże zadaniom – podkreślił wójt gminy. Zdaniem wójta zasadne jest poddać pod głosowanie ten wniosek.

Aby nie było dramatycznego wzrostu

Radny Łukasz Wyszomirski przypomniał, że na początku kadencji przyjęto zasadę, że jeżeli chodzi o kwestie podatkowe to praktycznie: – Nie ruszamy, tylko zwiększamy o stopień inflacji, aby uniknąć sytuacji, która była w poprzednich latach, że przychodzi taki moment, że trzeba podnieść podatki i później ten skok jest dramatyczny o kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt procent. Nasza koncepcja jest taka, że co roku jest korekta wyłącznie o stopień inflacyjny – wyjaśnił radny.

Wiceprzewodniczący rady gminy Henryk Sykut potwierdził, że na posiedzeniu komisji budżetu było to szczegółowo omówione. – Przegłosowaliśmy propozycje wzrostu o wskaźnik inflacji. Podatki może nie są najniższe, ale utrzymujemy pewien poziom proporcji – ocenił radny Sykut. Wiceprzewodniczący podał przykład stawki za budynki mieszkalne wykorzystywane do działalności gospodarczej. Przyznał rację pani sołtys Steltmann, że skokowy wzrost cen odbywa się w każdej dziedzinie, dotyczy to mieszkańców i przedsiębiorców.

Podnosząc podatki rada powołała się na rozporządzenia prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 15 lipca 2021 r. – wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w I półroczu 2021 r. w stosunku do I półrocza 2020 r. wyniósł 103,6 (wzrost cen o 3,6%). – Ten właśnie wskaźnik cen ma wpływ na corocznie ustalane przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych górne granice stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych – wskazano w uzasadnieniu podwyżek.
– Mając na uwadze, iż dochód z podatku od nieruchomości stanowi jedno z najważniejszych źródeł dochodów własnych gminy, który finansuje zadania realizowane dla społeczności lokalnej, proponuje się zmianę stawek podatkowych. Wysokość przedmiotowych stawek została dostosowana do prognozowanych i uwzględnionych założeń do projektu budżetu gminy Białe Błota. Szacuje się, że w wyniku zastosowania proponowanych stawek do obliczania podatku od nieruchomości dochody budżetu pozwolą na dalszy rozwój gminy, który przyczyni się do wzrostu zadowolenia z poziomu życia mieszkańców – napisano w uzasadnieniu uchwały.

Ostatecznie za nowymi stawkami opowiedziało się 20 radnych (wszyscy obecni podczas sesji). Nieobecny był radny Krzysztof Michalak.

Stawki podatku od nieruchomości w gminie Białe Błota Rok 2020 Rok 2021 Rok 2022
od budynków lub ich części      
od budynków mieszkalnych lub ich części  0,77 zł/mkw.  0,80 zł/mkw. 0,83 zł/mkw.
od powierzchni użytkowej budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej 21,43 zł/mkw. 22,27 zł/mkw. 23,07 zł/mkw.
od  budynków lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym  11,18 zł/mkw. 11,62 zł/mkw. 12,04 zł/mkw.
związanych z udzielaniem  świadczeń zdrowotnych  w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej,
zajętych przez podmioty udzielające tych świadczeń
4,87 zł/mkw. 5,06 zł/mkw. 5,25 zł/mkw.
pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego
przez organizacje pożytku publicznego, 
4,65 zł/mkw 4,83 zł/mkw. 5,01 zł/mkw.
- z wyjątkiem: budynków lub ich części położonych na terenie rodzinnego ogrodu działkowego i nieobjętych zwolnieniem z art. 7 ust.1 pkt 12 ustawy z dnia 12 stycznia 1991r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. Z 2019r. poz. 1170 ze zm.) 8,05 zł/mkw 8,33 zł/mkw. 8,63 zł/mkw.
od gruntów      
związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków 0,91 zł/mkw. 0,95 zł/mkw. 0,98 zł/mkw.
pod wodami powierzchniowymi stojącymi lub wodami powierzchniowymi płynącymi jezior i zbiorników sztucznych 4,80 zł/mkw. 4,99 zł/ha 5,17 zł/ha
pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności  pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego 0,42 zł/mkw. 0,44 zł/mkw. 0,46 zł/mkw.
niezabudowanych objętych obszarem rewitalizacji, o którym mowa w ustawie z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji (Dz.U. z 2018 r. poz. 1398 oraz z 2019r. poz 730, poz.1690, poz. 2020), i położonych na terenach, dla których miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje przeznaczenie pod zabudowę mieszkaniową, usługową albo zabudowę o przeznaczeniu mieszanym obejmującym wyłącznie te rodzaje zabudowy, jeżeli od dnia wejścia w życie tego planu w odniesieniu do tych gruntów upłynął okres 4 lat, a w tym czasie nie zakończono budowy zgodnie z przepisami prawa budowlanego  3,15 zł/mkw. 3,27 zł/mkw. 3,40 zł/mkw.
od budowli 2% wartości 2% wartości 2% wartości
- z tym że od budowli wykorzystywanych do zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 7 czerwca 2001r. O zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (t.j. Dz. U. 2019r., poz.1437 ze zm.) - 0,50 % ich wartości określonej na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 3 i ust. 3-7 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych przywołanej w podstawie prawnej uchwały 0,5% wartości 0,5% wartości 0,5% wartości

– Warto, aby zapytać o zdanie przedsiębiorców – zauważył radny Henryk Sykut – Warto, aby zapytać o zdanie przedsiębiorców – zauważył radny Henryk Sykut

Radny Sławomir Ossowski zapytał o kwestię działkowców Radny Sławomir Ossowski zapytał o kwestię działkowców

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Budynek Dworca Kolejowego. Poznajemy kolejny zabytek naszego miasta

Budynek dworca kolejowego w Solcu Kujawskim powstał w 1898 roku. Jest to budynek# murowany z ryzalitami, posiadający fundament kamienny z obramieniami otworów w cegle.

(czytaj więcej)
0

Domowa pizza. Jak dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu?

Chrupiący spód, soczyste warzywa, aromatyczne zioła i gorący,# rozpływający się żółty ser – pizza to danie, którym można delektować się na całym świecie. Prosta receptura zdobyła serca przedstawicieli różnych kultur, które tworzą własne kombinacje oparte na lokalnych składnikach. Nic dziwnego, klasyczna pizza to wręcz uzależniająca mieszanka sycących węglowodanów, wzmacniających smak tłuszczy, dodającego energii białka oraz pobudzających mikroelementów, pochodzących ze świeżych warzyw i ziół. Jak zatem odpowiednio dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu, a jednocześnie zaskoczyć swoich gości zupełnie nowym smakiem? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)
0

Ponad 5,5 mln transakcji bonami. ZUS dokonał podsumowania programu

Rodzice i opiekunowie mieli dużo czasu na wykorzystanie #bonu turystycznego. Program wystartował 1 sierpnia 2020 r. i obowiązywał do 31 marca 2023 r. W tym czasie zrealizowano ponad 5,5 mln transakcji bonami na łączną kwotę blisko 3,2 mld zł. Suma płatności zrealizowanych przez mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego przekroczyła 160,6 mln zł.

(czytaj więcej)
0

Słodkości na tłusty czwartek. Przygotuj puszyste faworki

Tłusty Czwartek to w Polsce, jak wiadomo, #święto pod znakiem pączka. Inne ciastka i słodkości schodzą zwykle na dalszy plan, my chcemy jednak przypomnieć, że słodkości, które możemy serwować w tym wyjątkowo pysznym dniu jest znacznie więcej. Dajemy trzy propozycje.

(czytaj więcej)