Dziś mamy 27 czerwca 2022, poniedziałek, imieniny obchodzą:
1 kwietnia 2022

Pilotażowy program „Aktywny samorząd” w 2022 roku – informacja dla mieszkańców Powiatu Bydgoskiego Ziemskiego

Powiat Bydgoski po raz kolejny realizuje pilotażowy program ,,Aktywny samorząd”# ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, obejmujący wsparciem osoby niepełnosprawne.

CEL GŁÓWNY PROGRAMU: Wyeliminowanie lub zmniejszenie barier ograniczających uczestnictwo beneficjentów programu w życiu społecznym, zawodowym i w dostępie do edukacji.
ADRESACI PROGRAMU: Osoby niepełnosprawne ze stopniem znacznym lub umiarkowanym niepełnosprawności zamieszkujące na terenie Powiatu Bydgoskiego Ziemskiego (gminy: Białe Błota, Dąbrowa Chełmińska, Dobrcz, Koronowo, Nowa Wieś Wielka, Solec Kujawski, Sicienko, Osielsko).

FORMY WSPARCIA ORAZ TERMINY SKŁADANIA WNIOSKÓW:
MODUŁ I - likwidacja barier utrudniających aktywizację społeczną i zawodową w tym:

  • pomoc w zakupie i montażu oprzyrządowania do posiadanego samochodu,
  • pomoc w uzyskaniu prawa jazdy kategorii,
  • pomoc w zakupie sprzętu elektronicznego lub jego elementów oraz oprogramowania,
  • dofinansowanie szkoleń w zakresie obsługi nabytego w ramach programu sprzętu elektronicznego i oprogramowania,
  • pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanego sprzętu elektronicznego zakupionego w ramach programu,
  • pomoc w zakupie wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym,
  • pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanego skutera lub wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym,
  • pomoc w zakupie protezy kończyny, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne tj. protezy co najmniej na III poziomie jakości,
  • pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanej protezy kończyny, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne (co najmniej na III poziomie jakości),
  • pomoc w zakupie skutera inwalidzkiego o napędzie elektrycznym lub oprzyrządowania elektrycznego do wózka ręcznego,


pomoc w utrzymaniu aktywności zawodowej poprzez zapewnienie opieki dla osoby zależnej.
Wnioski w ramach Modułu I można składać od 1 marca 2022 r. do 31 sierpnia 2022 r.

MODUŁ II – pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym
Wnioski dla roku akademickiego/szkolnego 2022/2023 można składać od 5 września 2022 r. do dnia 10 października 2022 r.

Wnioski o dofinansowanie można składać za pomocą Systemu Obsługi Wsparcia www.sow.pfron.org.pl, co znacząco ułatwi ubieganie się o pomoc w ramach tego programu – bez wychodzenia z domu, bez kolejek i bez barier.
Osoby zainteresowane uzyskaniem pomocy mogą korzystać z pomocy kreatora wniosków, infolinii, punktów konsultacyjnych.
Wszystkie osoby niepełnosprawne gorąco zachęcamy do założenia Profilu Zaufanego na platformie ePUAP i złożenie wniosku o dofinansowanie w formie elektronicznej, z użyciem systemu SOW. Złożenie wniosku o dofinansowanie w systemie SOW może być pierwszym, ale jakże ważnym krokiem zmierzającym do korzystania z zalet całej gamy usług i instrumentów dostępnych w przestrzeni publicznej dla posiadaczy podpisu elektronicznego/Profilu Zaufanego na platformie ePUAP.
Więcej informacji o tym, jak zakłada się Profil Zaufany, łącznie z filmem instruktażowym znajduje się na portalu SOW, a także:

Wnioski dostępne są również w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Bydgoszczy ul. Konarskiego 1-3, Budynek C oraz na stronie internetowej Centrum www.pcpr.powiat.bydgoski.bip.net.pl w zakładce „Działalność jednostki” – „Wsparcie osób z niepełnosprawnościami”.
Szczegółowe informacje na temat pilotażowego programu „Aktywny Samorząd” w 2022 r. dostępne pod adresem www.pfron.org.pl.

Oceń artykuł: 0 0
udostępnij na FB
0

3 lata więzienia za pamiątkę! Na jakie souveniry zza granicy uważać?

Muszelka z plaży, oryginalny upominek, regionalna# wędlina… Czasem dopiero na granicy, okazuje się, że przewozimy towary, za które grozi nam w Polsce wysoka grzywna, albo# od 3 do 5 lat więzienia. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, warto poznać zarówno polskie prawo celne, jak i przepisy w kraju, do którego wyjeżdżamy.

(czytaj więcej)
0

„Czy możemy liczyć na europejską pomoc?”. Rozmowa z Jerzym Gawędą

Ponownie rozmawiamy z radnym Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego# Jerzym Gawędą na temat sytuacji politycznej w Europie w związku z toczącą się wojną w naszym sąsiedztwie. Minęło ponad sto dni od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę i nadal trudno mówić o szansach na pokój. Zdaniem naszego rozmówcy w samej Europie jest kilka państw, które wcale nie dążą do jego zawarcia.

(czytaj więcej)
0

Małżeństwa i rozwody na Kujawach i Pomorzu. GUS podał dane

W województwie kujawsko-pomorskim w# 2021 r. w porównaniu z 2020 r. zwiększyła się liczba zawartych małżeństw (o 11,7%).

(czytaj więcej)
0

W 2021 roku prawie 70 proc. wydanych zezwoleń na pracę dot. obywateli Ukrainy

W 2021 r. zarówno w województwie kujawsko-pomorskim, jak i# w kraju, odnotowano wzrost liczby wydanych zezwoleń na pracę cudzoziemców. Najwięcej zezwoleń na wykonywanie pracy na terenie województwa kujawsko-pomorskiego zostało wydanych obywatelom Ukrainy (niemal 70%).

(czytaj więcej)