Dziś mamy 19 marca 2024, wtorek, imieniny obchodzą:
23 czerwca 2022

Punkt przesiadkowy w Osielsku. Jak wygląda jego projekt?

fot. pow.

fot. pow.

Opracowano koncepcję budowy punktu przesiadkowego w Osielsku przy ul. Jana Pawła II.

O budowę dworca lub przystanku autobusowego w centrum Osielska mieszkańcy gminy Osielsko zabiegali od dłuższego czasu. W końcu osielskie władze samorządowe zleciły opracowanie koncepcji, którą wykonała Pracownia Projektowa Koniczyna z Osielska.

Głównym elementem pętli jest obszar przesiadek, wokół którego zaprojektowano przystanki końcowe, początkowe i przelotowe. Zaprojektowano zatem ruch dookólny pojazdów transportu publicznego (ruch zgodny z ruchem wskazówek zegara). Takie rozwiązanie powoduje, że centralnym punktem pętli jest wyspa, na której skupiać się będzie ruch pasażerski, w szczególności przesiadkowy. Co więcej przemieszczenia pasażerów w celu dokonania przesiadek będą odbywać się bez konieczności opuszczania tej wyspy. Wyjątek stanowi przystanek przelotowy dla kierunku południe – północ, jednakże i ten przystanek może zostać zlokalizowany na obwiedni wyspy przesiadkowej. Uzyskano więc bardzo zwarte i zrozumiałe  geometrycznie rozwiązanie, możliwe do objęcia przez pasażera wzrokiem, stąd też pasażer, w celu dokonania przesiadki czy znalezienia właściwego stanowiska odjazdowego, będzie mógł bazować głównie na własnym postrzeganiu pętli a z informacji pasażerskiej korzystać tylko uzupełniająco. Jest to rozwiązanie dla pasażera bardzo przyjazne.

Przyjęte rozwiązanie przewiduje rozdzielne funkcjonowanie przystanków końcowych i początkowych.
Przystanki przelotowe zostały zaprojektowane przy jezdni głównej, choć istnieje możliwość ich stosowania także przy wyspie przesiadkowej. Układ centralnej wyspy przesiadkowej powoduje, że trasy przemieszczeń pasażerów nie będą przechodzić przez inne stanowiska odjazdowe.

Wstępnie zakłada się, że wjazd kieszeniowy z kierunku północnego może mieć miejsce np. dla linii nr 93 lub 98.
Przystanki odjazdowe skupiono w północnej części pętli przesiadkowej, bowiem ta część pętli zlokalizowana jest najbliżej najważniejszych generatorów ruchu jakimi są: galeria handlowa, Urząd Gminy, skrzyżowanie ulic Szosa Gdańska i Centralnej, z którego odbywa się ruch z obiektów i zabudowy położonej po wschodniej części Szosy Gdańskiej.

Przyjęte rozwiązanie powoduje, że droga dojścia do przystanków jest najkrótsza i nie przechodzi przez pozostałe obszary pętli, nie koliduje tym samym z parkingiem Bike&Ride, Park&Ride i częścią manewrową.
Stanowiska Kiss&Ride zostały zlokalizowane bezpośrednio przy ul. Jana Pawła II i jednocześnie bezpośrednio przy wyspie przesiadkowej. Pasażerowie transportu publicznego są z kolei wysadzani bezpośrednio na wyspę przesiadkową.

Parking Park&Ride został zlokalizowany w północno – zachodniej części pętli, znajdują się tam stanowisk ładowania pojazdów elektrycznych.

Natomiast stanowisko do ładowania autobusów elektrycznych zlokalizowano poza podstawowymi stanowiskami odstawczymi, aby nie ograniczać ich przepustowości.

Toaleta publiczna została zlokalizowana na wyspie przesiadkowej. Biletomat zaprojektowano bezpośrednio na pętli przesiadkowej, w jej centralnej części.

Punkty informacji pasażerskiej zostały rozwiązane wg zasady od ogółu do szczegółu. Informację pasażerską zaprojektowano jako stałą i jako elektroniczną.

Oceń artykuł: 3 3
Pliki do pobrania
PZT punkt przesiadkowy Osielsko.pdf

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Cenne znaleziska. Epoka brązu w Popowie nad Gopłem

"To co znalazłam od razu wydało mi się starożytne, jednak dopiero archeolodzy określili #dokładnie ich pochodzenie i przeznaczenie. To grot i skrobak z epoki brązu" – mówi Anna Dąbrowska, członek Stowarzyszenia Historyczno - Archeologicznego „Bractwo” z województwa Kujawsko - Pomorskiego.

(czytaj więcej)
0

Domowa pizza. Jak dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu?

Chrupiący spód, soczyste warzywa, aromatyczne zioła i gorący,# rozpływający się żółty ser – pizza to danie, którym można delektować się na całym świecie. Prosta receptura zdobyła serca przedstawicieli różnych kultur, które tworzą własne kombinacje oparte na lokalnych składnikach. Nic dziwnego, klasyczna pizza to wręcz uzależniająca mieszanka sycących węglowodanów, wzmacniających smak tłuszczy, dodającego energii białka oraz pobudzających mikroelementów, pochodzących ze świeżych warzyw i ziół. Jak zatem odpowiednio dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu, a jednocześnie zaskoczyć swoich gości zupełnie nowym smakiem? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)
0

Ponad 5,5 mln transakcji bonami. ZUS dokonał podsumowania programu

Rodzice i opiekunowie mieli dużo czasu na wykorzystanie #bonu turystycznego. Program wystartował 1 sierpnia 2020 r. i obowiązywał do 31 marca 2023 r. W tym czasie zrealizowano ponad 5,5 mln transakcji bonami na łączną kwotę blisko 3,2 mld zł. Suma płatności zrealizowanych przez mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego przekroczyła 160,6 mln zł.

(czytaj więcej)
0

Słodkości na tłusty czwartek. Przygotuj puszyste faworki

Tłusty Czwartek to w Polsce, jak wiadomo, #święto pod znakiem pączka. Inne ciastka i słodkości schodzą zwykle na dalszy plan, my chcemy jednak przypomnieć, że słodkości, które możemy serwować w tym wyjątkowo pysznym dniu jest znacznie więcej. Dajemy trzy propozycje.

(czytaj więcej)