Dziś mamy 19 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:
10 sierpnia 2022

Remont szkoły na ostatniej prostej. Jak wygląda przebieg prac?

fot. UG w Białych Błotach

fot. UG w Białych Błotach

Wakacje sprzyjają drobnym lub większym remontom w szkołach podległych# gminie Białe Błota. Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Przyłękach kontynuuje remont pomieszczeń w zabytkowym kompleksie trzech swoich budynków, pamiętających jeszcze przełom XIX i XX wieku. Zostały one wpisane do wojewódzkiej ewidencji zabytków Kujaw i Pomorza, z tego względu toczące się tu prace remontowo- konserwacyjne prowadzone są z uwzględnieniem historycznej wartości zachowanych budynków szkoły.

Zgodnie z przyjętym planem, remontowi poddano pomieszczenia  budynku nr 2. Ekipy budowlane dokonały  m.in. wymiany instalacji elektrycznej. W ramach zrealizowanych  prac, dotychczasowe lampy w klasach zastąpiono energooszczędnymi oprawami oświetleniowymi. Nowe gładzie tynkowe pokryły również ściany i sufity pomieszczeń historycznego budynku. Została też częściowo wymieniona stolarka drzwiowa i wykładzina podłogowa. W harmonogramie uwzględniono również odświeżenie pomieszczeń szkolnej łazienki, wyposażonej w nową glazurę, terakotę i sanitariaty.

Pierwsze wzmianki o szkole w Przyłękach datowane są na początek XIX w. Wybudowano wówczas  szkołę ewangelicką. W archiwach zachowały się informacje o podjętych  staraniach przez lokalną społeczność Przyłęk, która w 1865 r. zdecydowała o budowie kolejnej szkoły- tym razem dla uczniów z rodzin katolickich. Powstały w ten sposób dwie placówki dla mieszkańców obu wyznań.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości zmienił się również model funkcjonowania szkół w Przyłękach. Biorąc pod uwagę malejącą od początku lat 20 XX. wieku  liczbę rodzin wyznania ewangelickiego,  zapadła decyzja o połączeniu obu szkół w jeden kompleks oświatowy. Utworzył go budynek główny dawnej szkoły ewangelickiej, jego młodsza przybudówka oraz zabudowania gospodarcze (włącznie z 1 ha ziemi), a także oddalona od niego o 200 metrów szkoła katolicka. Kompleks budynków z czerwonej cegły przetrwał w tej formie  do naszych czasów.
Całość charakteryzuje się wyjątkową wartością historyczną, świadczącą o bogatej przeszłości regionu. W nowym zespole obiektów szkoły zabytkowe budynki pełnią nadal funkcje oświatowe, służąc przez lata w Przyłękach kolejnym pokoleniom mieszkańców.

(W tekście skorzystaliśmy z opracowania własnego Jerzego Świetlika- pasjonata dziejów Kujaw i Pomorza- wydanego z inicjatywy  Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Przyłęk).

Materiał: UG w Białych Błotach

Oceń artykuł: 11 7

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Okruchy i ciekawostki historii. Opowieści Staropolskiej Wisły

Od Heweliusza do nicponiów z carskich# magazynów.

(czytaj więcej)
0

Domowa pizza. Jak dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu?

Chrupiący spód, soczyste warzywa, aromatyczne zioła i gorący,# rozpływający się żółty ser – pizza to danie, którym można delektować się na całym świecie. Prosta receptura zdobyła serca przedstawicieli różnych kultur, które tworzą własne kombinacje oparte na lokalnych składnikach. Nic dziwnego, klasyczna pizza to wręcz uzależniająca mieszanka sycących węglowodanów, wzmacniających smak tłuszczy, dodającego energii białka oraz pobudzających mikroelementów, pochodzących ze świeżych warzyw i ziół. Jak zatem odpowiednio dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu, a jednocześnie zaskoczyć swoich gości zupełnie nowym smakiem? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)
0

Ponad 5,5 mln transakcji bonami. ZUS dokonał podsumowania programu

Rodzice i opiekunowie mieli dużo czasu na wykorzystanie #bonu turystycznego. Program wystartował 1 sierpnia 2020 r. i obowiązywał do 31 marca 2023 r. W tym czasie zrealizowano ponad 5,5 mln transakcji bonami na łączną kwotę blisko 3,2 mld zł. Suma płatności zrealizowanych przez mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego przekroczyła 160,6 mln zł.

(czytaj więcej)
0

Słodkości na tłusty czwartek. Przygotuj puszyste faworki

Tłusty Czwartek to w Polsce, jak wiadomo, #święto pod znakiem pączka. Inne ciastka i słodkości schodzą zwykle na dalszy plan, my chcemy jednak przypomnieć, że słodkości, które możemy serwować w tym wyjątkowo pysznym dniu jest znacznie więcej. Dajemy trzy propozycje.

(czytaj więcej)