Dziś mamy 26 marca 2023, niedziela, imieniny obchodzą:
27 stycznia 2023

Styczniowa sesja za nami. Rozpatrzono 3 skargi

fot. archwum

fot. archwum

Na wtorkowej (24 stycznia) sesji Rady Gminy Białe Błota #odjęto szereg uchwał. Przyjęto uchwałę o regulaminie dotacji do wymiany pieców na ekologiczne źródła ogrzewania. Podwyższono kryterium dochodowe (aby więcej osób mogło skorzystać) w ramach rządowego programu „Posiłek w szkole i domu”. Podjęto uchwałę o przeprowadzeniu pielęgnacji 17 drzew – pomników przyrody.

Nie przeszła uchwał o zmianie uchwały o dietach dla sołtysów. Zaproponowano, aby radny będący jednocześnie sołtysem nie otrzymywał dwóch diet, tylko tą wyższą – dietę radnego. Wskazano, że są to często są inne zadania, więc diety się należ. Sprawa dotyczy tylko 2 osób: przewodniczącego Jacka Grzywacza (sołtys Łochowic) i radnego – sołtysa Murowańca Sławomira Ossowskiego. Dlatego tylko 6 radnych było za zmianą, 10 przeciw, 3 wstrzymało się, a 2 osób nie było. Wysokość miesięcznej diety sołtysa pozostała bez zmian, czyli 1 000 zł (dla sołtysów sołectwa pow. 5 tys. mieszkańców czyli: Białe Błota i Łochowo) oraz 950 zł (dla pozostałych sołtysów).

Samorząd przystąpi do sporządzenie planu zagospodarowania przestrzennego Łochowo Zachód.
Rozpatrywano trzy skargi. Skarga w sprawie likwidacji parkingu znajdującego się na terenie Szkoły Podstawowej w Białych Błotach nie przeszła. (8 osób było za, 8 przeciw, 2 wstrzymało się, 3 nieobecnych).

Skarga na działalność Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Białych Błotach w sprawie niewypłacenia dodatku węglowego została uznana za niezasadną. Dodatek został bowiem wypłacony.

Uznano za zasadną skargę na wójta Dariusza Fundatora w sprawie ograniczenia dostępu do komunikacji publicznej. (13 radnych było za, 5 wstrzymało się). Chodzi o mieszkańców Łochowa, którzy domagają się zwiększenia ilości kursów linii autobusowej nr 92.

Rada nie poparła petycji w sprawie ograniczenia dotyczącego sprzedaży napojów alkoholowych prowadzonego między godz. 22:00 a 6:00 w Sołectwie Łochowo. Uznano petycję za niezasadną, gdyż nie przeprowadzono konsultacji społecznych. Komisja Skarg Wniosków i Petycji wniosła o przeprowadzenie konsultacji i rozpatrzenie przez wójta koncesji na sprzedaż alkoholu.
Rada pozytywnie rozpatrzyła petycję w sprawie budowy ulicy Ptasiej w Murowańcu. W budżecie gminy Białe Błota na rok 2023, Rada Gminy Białe Błota ujęła zadanie inwestycyjne pod tytułem pierwszy etap budowy ulicy Ptasiej w Murowańcu od ul. Łochowskiej do ul. Strusiej z kwotą 500 000 zł oraz w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Białe Błota na lata 2023-2039 z kwotą na rok 2024 - 750 000 zł oraz na rok 2025 - 750 000 zł.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

"Witajcie w naszej gminie". Nowi mieszkańcy otrzymali pakiety powitalne

Pakiety powitalne "Witaj w naszej gminie" trafiły do naszych nowych Mieszkańców.

(czytaj więcej)
0

Dodatki do emerytur i rent w górę. Ile wyniosła waloryzacja w tym roku?

Co roku 1 marca ZUS przeprowadza waloryzację świadczeń. #Podwyżką objęte są również dodatki i świadczenia pieniężne, które w tym roku wzrosną o 14,8 proc. Najpopularniejszy z nich dodatek pielęgnacyjny będzie wynosił 294,39 zł.

(czytaj więcej)
0

„Do wszystkiego doszedłem własną pracą” – rozmowa z Jerzym Jurkiem Gotowskim

Jerzy Jurek Gotowski jest założycielem i jedynym właścicielem# Transand Firmy Transportowo-Budowlanej, która działa na rynku nieprzerwanie od 1991 r. Przedsiębiorca z Nekli (gmina Dobrcz) wielokrotnie był wyróżniany za działalność biznesową, charytatywną, jak i sportową.

(czytaj więcej)
0

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych”. Obchodzony od 2011 roku

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. #Został on ustanowiony przez Sejm RP w 2011 r., aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawiali się narzuconej siłą władzy komunistycznej.

(czytaj więcej)