Dziś mamy 13 sierpnia 2022, sobota, imieniny obchodzą:
24 listopada 2021

Światowy dzień pamięci ofiar wypadków drogowych w „Samochodówce”

fot. KMP w Bydgoszczy

fot. KMP w Bydgoszczy

Uczniowie Zespołu Szkół Samochodowych w# Bydgoszczy uczcili Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych, który w tym roku przypadł na dzień 21 listopada 2021 r.

We wtorek 23 listopada uczniowie bydgoskiej „samochodówki” spotkali się z# policjantem Wydziału Prewencji KMP w Bydgoszczy starszym aspirantem Szymonem Porażyńskim oraz z inspektorem Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzenia Kryzysowego Piotrem Kozłowskim. Tematem przewodnim było szeroko pojęte bezpieczeństwo na drogach z perspektywy osoby kierującej pojazdem. Część z obecnych na spotkaniu osób posiada już prawo jazdy, a pozostali w najbliższym czasie będą dążyć do jego uzyskania.

Policjant podkreślił wagę odpowiedzialnych zachowań za kierownicą, a także informował o nieuchronności kar i środków karnych za brawurową jazdę, powodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, czy kierowanie pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Należy pamiętać, że zdarzenie drogowe, w którym ginie lub zostaje ranna osoba, to nie tylko tragedia osoby poszkodowanej, ale także sprawcy i rodzin tych osób. Jedno zdarzenie może mieć wpływ na dalsze życie wielu osób. Niejednokrotnie też zła decyzja na drodze, czy chęć popisania się przed znajomymi albo przeżycia dużych emocji związanych np. z brawurową jazdą będzie wiązać się z potężnymi zobowiązaniami finansowymi, z których sprawca nie będzie w stanie wywiązać się do końca życia.

Pracownik Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego przedstawił pracę operatorów Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Bydgoszczy, którzy odbierają połączenia alarmowe. Omówił funkcjonowanie systemu w ramach nr 112 oraz podkreślił wagę właściwego informowania o zdarzeniach nagłych, w których występuje zagrożenie zdrowia lub życia. Podkreślił, że obecnie aż 70% wszystkich połączeń z numerami alarmowymi to połączenia niezasadne, żartobliwe, fałszywe lub głuche. Prawidłowe funkcjonowanie systemu i nieobciążanie operatorów zbędnymi rozmowami ma niebagatelny wpływ na szybkie reagowanie służb ratunkowych na zagrożenia, a co za tym idzie skuteczniejszą pomoc m.in. ofiarom wypadków drogowych.

Młody człowiek, który dopiero wchodzi w dorosłe życie i uzyskuje uprawnienia do kierowania, tak naprawdę dostaje do ręki narzędzie, które może mu służyć, ale też może spowodować poważne komplikacje w jego życiu. Dlatego spotkania informacyjno-profilaktyczne z przedstawicielami służb oraz instytucji działających na rzecz bezpieczeństwa mają na celu podnoszenie świadomości prawnej oraz umiejętności przewidywania skutków i konsekwencji swoich działań. W tym zakresie Zespół Szkół Samochodowych od wielu lat współpracuje m.in. z bydgoską Policją.

Materiał: st. asp. Szymon Porażyński/ Wydział Prewencji KMP w Bydgoszczy

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Marek Bagrowski – maratończyk, ogrodnik i nie tylko. Kim on jest?

W naszej gminie mieszka wielu ciekawych ludzi z pasją. Jedną z takich osób jest z pewnością Pan Marek Bagrowski.

(czytaj więcej)
0

Doświadczasz przemocy w rodzinie? Oto gdzie powinieneś się skontaktować

Pod bezpłatnym numerem telefonu 800 154 030 działa# Kujawsko-Pomorska Niebieska Linia. Z konsultantami prawnymi i psychologiem można się spotkać osobiście w Toruniu lub skorzystać z porad prawnych udzielanych w wyznaczonych dniach, podczas comiesięcznych dyżurów w sześciu innych miastach naszego regionu.

(czytaj więcej)
0

Policja przestrzega przed upałami. Czym grozi zlekceważenie temperatury?

Policja przypomina, by w czasie jazdy, nie lekceważyć wysokich temperatur. Upał ma# wpływ na kierowców, ponieważ wysoka temperatura w aucie spowalnia reakcje kierowcy. Podczas podróży samochodem dbanie o odpowiednią temperaturę w aucie jest kluczowe dla naszego bezpieczeństwa.

(czytaj więcej)
0

Dodatek węglowy – komu się należy i kiedy składać wnioski?

Rząd we wtorek 19 lipca 2022 r. przyjął projekt ws. jednorazowego dodatku# węglowego, który wyniesie 3 tys. zł. Dodatek będzie przysługiwał gospodarstwom, w których głównym źródłem ogrzewania jest piec na węgiel. Proponowane wsparcie finansowe ma na celu wspomóc budżety domowe oraz zwiększyć poczucie bezpieczeństwa energetycznego i socjalnego.

(czytaj więcej)