Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:
25 listopada 2022

To było wspaniałe spotkanie. Panie spełniły swoje marzenia

fot. Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Sicienku

fot. Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Sicienku

19 listopada 2022r. w Kruszynie dwie wyjątkowe Panie #spełniły swoje marzenia. Obydwie to ambasadorki regionu w jakim żyją. Robią to na swój swoisty sposób i to niezwykle skutecznie.

Jolanta Grygiel zbierane przez lata w prywatnej kolekcji makatki uczyniła tematem imponującej wystawy.

Krystyna Lewicka-Ritter przedstawiła zaś multimedialną prezentację swojej najnowszej książki „W Kujawsko-Pomorskiem z Oskarem Kolbergiem pod rękę”.

To był wspaniały, choć śnieżny, mocno budujący wieczór. Dowiedzieliśmy się jak pasje i zamiłowanie do podtrzymywania tradycji zamieniają się w realne działania.

Dumne ze swojej mamy córki Pani Jolanty przypomniały historie makatek. Pani Jolanta zaś podziękowała za przybycie gościom, którzy przez lata wspierali ją i pomagali rozwijać pasje. Piękne róże powędrowały na ręce Pani Anny Rychławskiej jako podziękowania za wieloletnią współprace, w czasie kiedy była Dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury w Sicienku.

W prezentacji audiowizualnej Pani Krystyny zobaczyliśmy wyjątkowe miejsca 9 podregionów województwa kujawsko-pomorskiego, w których przechowuje się artefakty regionalne oraz wielu bohaterów, którzy niczym potomkowie Oskara Kolberga kontynuują jego dziedzictwo. Pani Krystyna apelowała do zgromadzonych gości ,,Nagrywajcie wspomnienia Waszych bliskich - uchrońcie je od zapomnienia”.
Makatki - to sielskie obrazy wyhaftowane na materiale, okraszane miłą sentencją. Płynie z nich łagodność, podkreślanie rzeczy istotnych, podkreślanie piękna domowego ogniska i dobre słowo. Po wczorajszym wydarzeniu powstała jeszcze jedna makatka. Być może, jeszcze nie została wyhaftowana, ale wiem już co na niej będzie. To postacie dwóch kobiet ubranych w regionalne stroje. Dwóch bohaterek Oskara Kolberga i wszystkich, którzy są choć troszkę w sercu czują ogromny szacunek do tradycji i wszystkiego co związane z etnografią.

Dziękujemy serdecznie za to wspaniałe spotkanie. Dzięki Wam kolejne pokolenia mają możliwość w znakomity sposób poznać swoich przodków i ich zwyczaje.

Materiał: Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Sicienku

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Budynek Dworca Kolejowego. Poznajemy kolejny zabytek naszego miasta

Budynek dworca kolejowego w Solcu Kujawskim powstał w 1898 roku. Jest to budynek# murowany z ryzalitami, posiadający fundament kamienny z obramieniami otworów w cegle.

(czytaj więcej)
0

Domowa pizza. Jak dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu?

Chrupiący spód, soczyste warzywa, aromatyczne zioła i gorący,# rozpływający się żółty ser – pizza to danie, którym można delektować się na całym świecie. Prosta receptura zdobyła serca przedstawicieli różnych kultur, które tworzą własne kombinacje oparte na lokalnych składnikach. Nic dziwnego, klasyczna pizza to wręcz uzależniająca mieszanka sycących węglowodanów, wzmacniających smak tłuszczy, dodającego energii białka oraz pobudzających mikroelementów, pochodzących ze świeżych warzyw i ziół. Jak zatem odpowiednio dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu, a jednocześnie zaskoczyć swoich gości zupełnie nowym smakiem? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)
0

Ponad 5,5 mln transakcji bonami. ZUS dokonał podsumowania programu

Rodzice i opiekunowie mieli dużo czasu na wykorzystanie #bonu turystycznego. Program wystartował 1 sierpnia 2020 r. i obowiązywał do 31 marca 2023 r. W tym czasie zrealizowano ponad 5,5 mln transakcji bonami na łączną kwotę blisko 3,2 mld zł. Suma płatności zrealizowanych przez mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego przekroczyła 160,6 mln zł.

(czytaj więcej)
0

Słodkości na tłusty czwartek. Przygotuj puszyste faworki

Tłusty Czwartek to w Polsce, jak wiadomo, #święto pod znakiem pączka. Inne ciastka i słodkości schodzą zwykle na dalszy plan, my chcemy jednak przypomnieć, że słodkości, które możemy serwować w tym wyjątkowo pysznym dniu jest znacznie więcej. Dajemy trzy propozycje.

(czytaj więcej)