Dziś mamy 28 stycznia 2023, sobota, imieniny obchodzą:
05 stycznia 2023

Trzeba załatać „śmieciową dziurę”. Ile trzeba dopłacić?

fot. pow.

fot. pow.

90 tys. zł trzeba było dopłacić za śmieci w roku 2022 z budżetu gminy Dobrcz, aby rachunek się zbilansował.

Niestety, sprawdziły się przewidywania, że ustalona niedawno stawka opłaty śmieciowej w gminie Dobrcz będzie niewystarczająca i trzeba było system odbioru odpadów dotować.

Od lutego 2022 w gminie Dobrcz obowiązują nowe (wyższe) stawki opłaty śmieciowej. Za odpady segregowane, miesięcznie od osoby, pobiera się 32 zł (poprzednio było 21 zł) oraz 96 zł (poprzednio 67 zł) za odpady zmieszane. Gminna rada wprowadziła ulgę w wysokości 3 zł dla osób zbierających odpady selektywnie, ale mających kompostowniki. Gdy wprowadzano nowe stawki, pojawiły się głosy, że mimo znacznej podwyżki – może to nie wystarczyć.

Okazało się, że pieniędzy zebranych z opłat „śmieciowych” zabrakło już w listopadzie 2022 r.. Jak poinformował na sesji gminnej rady Dobrcza, pracownik urzędu gminy: – Do zapłacenia faktury dla firmy odbierającej odpady za listopad, brakuje 40 tys. zł. To nie koniec wydatków. Gmina Dobrcz przewiduje, że na fakturę za grudzień 2022 r. trzeba będzie „wyłuskać” kolejne 50 tys. zł. Dlatego wójt Dobrcza Andrzej Berdych zaproponował zmiany w budżecie samorządu, aby owe brakujące 90 tys. zł wyłożyć z pieniędzy gminnych. – Trzeba załatać tę finansową „dziurę”, ale nie jest ona duża – ocenił wójt Dobrcza.
Gminna rada Dobrcza zgodziła się na zmiany w budżecie, aby „manko w kasie” pokryć z pieniędzy „gminnych”, czyli wszystkich podatników. Gdyby tak się nie stało, to trzeba by podwyższyć opłatę śmieciową dla mieszkańców.
Warto tu przypomnieć, że inne samorządy z powiatu bydgoskiego są jeszcze w gorszej sytuacji. W gminach Białe Błota czy Osielsko z kasy samorządu w latach 2021 i 2022 dokłada się po ok. 2 mln zł rocznie!

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

„Należy nieustanie patrzeć w przyszłość”. Rozmowa z Tomaszem Rudnym

16 maja w wieku 66 lat zmarła Regina Osińska, długoletnia# dyrektor Soleckiego Centrum Kultury. Z tego względu pzani burmistrz Solca Kujawskiego Teresa Substyk ogłosiła konkurs na stanowisko dyrektora SCK.

(czytaj więcej)
0

"Bezpieczeństwo energetyczne nie ma ceny". Rozmowa z Jerzym Gawędą

Od kilku miesięcy mówi się o kryzysie energetycznym w Europie. Wysokie #ceny energii, surowców, problem z dostępem do nich jest niezwykle ważny i trudny. O możliwościach jego rozwiązania rozmawiamy z Jerzym Gawędą, radnym Sejmiku Wojewózdtwa Kujawsko-Pomorskiego z klubu radnych PiS.

(czytaj więcej)
0

„Do wszystkiego doszedłem własną pracą” – rozmowa z Jerzym Jurkiem Gotowskim

Jerzy Jurek Gotowski jest założycielem i jedynym właścicielem# Transand Firmy Transportowo-Budowlanej, która działa na rynku nieprzerwanie od 1991 r. Przedsiębiorca z Nekli (gmina Dobrcz) wielokrotnie był wyróżniany za działalność biznesową, charytatywną, jak i sportową.

(czytaj więcej)
0

Dodatek węglowy – komu się należy i kiedy składać wnioski?

Rząd we wtorek 19 lipca 2022 r. przyjął projekt ws. jednorazowego dodatku# węglowego, który wyniesie 3 tys. zł. Dodatek będzie przysługiwał gospodarstwom, w których głównym źródłem ogrzewania jest piec na węgiel. Proponowane wsparcie finansowe ma na celu wspomóc budżety domowe oraz zwiększyć poczucie bezpieczeństwa energetycznego i socjalnego.

(czytaj więcej)