Dziś mamy 27 listopada 2021, sobota, imieniny obchodzą:
14 października 2021

Uczelnie, otwórzcie się dla studentów! Nauka zdalna może budzić niepokój

fot. pixabay.com

fot. pixabay.com

– Apelujemy do wyższych uczelni, aby w# tym roku akademickim wszystkie otwarły się na nauczanie stacjonarne – mówiła wiceminister Barbara Socha podczas briefingu prasowego.

W Ministerstwie Rodziny odbył się briefing prasowy, podczas którego Barbara Socha, wiceminister i Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Demograficznej, oraz Dorota Bojemska, Przewodnicząca Rady Rodziny apelowały o przejście wszystkich szkół wyższych na nauczanie stacjonarne. O wpływie nauki zdalnej na psychikę młodych ludzi mówiła Aleksandra Gil, wiceprezes Fundacji Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii.

Apel wiceminister

– Z zaniepokojeniem obserwujemy fakt, że rozpoczynający się właśnie nowy rok akademicki dla wielu studentów wiąże się z brakiem możliwości udziału w stacjonarnej edukacji – mówiła wiceminister Barbara Socha. Podkreśliła, że duża część uczelni otworzyła się na naukę stacjonarną, ale niektóre prowadzą ją hybrydowo lub wyłącznie zdalnie.

Rocznik 2002, który rozpoczyna w tym roku studia, jest najmniej liczny w naszej powojennej historii. – Ci młodzi ludzie za kilka lat wejdą na rynek pracy, będą zakładać rodziny, zatem naszym obowiązkiem jest zadbanie o ich jak najlepszą edukację – mówiła wiceminister.

Zauważyła, że obecni studenci trzeciego roku właściwie od początku nauki odbywali ją on-line. – Niemożliwość udziału w edukacji stacjonarnej budzi nasz niepokój – podsumowała wiceminister. – Dlatego apelujemy do wyższych uczelni, aby w tym roku wszystkie przeszły na nauczanie stacjonarne.

Uczelnia to miejsce spotkań

Do apelu przyłączyła się Dorota Bojemska Przewodnicząca Rady Rodziny. – Uczelnie winny być miejscem spotkań, umożliwiać osobisty kontaktem z mistrzem – nauczycielem i poznanie jego osobowości – powiedziała Dorota Bojemska. Zauważyła, że studia to nie tylko nauka. – To także miejsce nawiązywania przyjaźni, relacji towarzyskich, czasem związków na całe życie – dodała.

Aleksandra Gil, wiceprezes Fundacji Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii przytoczyła wyniki badań, jakie zostały przeprowadzone przez jej Fundację. Młodzi ludzie, którzy przed pandemią spędzali przed ekranem średnio pięć godzin dziennie, w czasie izolacji wydłużyli ten czas do 9 godzin, a nawet dłużej.

Stwierdziła też, że nasz mózg nie jest przystosowany do pracy z kilkoma urządzeniami i wieloma aplikacjami równocześnie, jak często miało to miejsce podczas zdalnej nauki. Równie szkodliwa jest zmiana ustalonego trybu życia. – Wykład obejrzany na laptopie w łóżku nie jest tym samym, co wysłuchany w auli – stwierdziła.

Przeprowadzone przez fundację badania pokazały też ujemny wpływ nauki zdalnej na nawiązywanie relacji społecznych. Problem dotyczył też nauczycieli i wykładowców, pozbawionych osobistego kontaktu z uczniami i studentami.

Materiał: Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Jesień nie musi być nudna. Jak Polacy spędzają wolny czas?

Aż 80% zapytanych Polaków przyznaje się, że# odczuwa jesienią spadek nastroju. Samopoczucie poprawiamy sobie głównie spędzając czas ze znajomymi, aktywnościami sportowymi, ale także większą ilością słodyczy. Wybierając obecnie rozrywki kierujemy się przede wszystkim potrzebą relaksu, chęcią utrzymania formy oraz rozwojem zainteresowań. Takie wnioski płyną z badania „Nastroje Polaków a formy spędzania czasu wolnego” zrealizowanego przez serwis Prezentmarzeń jesienią 2021 roku.

(czytaj więcej)
0

Koronawirus zmienił nasze życie. Jak dbać o siebie w czasie pandemii?

Koronawirus zmienił życie wielu z nas, a podporządkowanie się# nowej rzeczywistości nie jest łatwe. Zmianom, zwłaszcza tym nagłym towarzyszy uczucie niepewności i strachu. I chociaż codzienność jest daleka od wymarzonej, kiedy widzimy spadek energii i motywacji powinniśmy skupić się na tym, co możemy zrobić.

(czytaj więcej)
0

Mniej dzikich wysypisk, ale ilość śmieci na nich wzrosła lawinowo. Niepokojące dane

W 2020 r. podczas likwidacji dzikich wysypisk zebrano prawie# trzy razy więcej odpadów niż miało to miejsce rok wcześniej. Tymczasem liczba zlikwidowanych w ciągu roku miejsc, gdzie nielegalnie składowano śmieci, zmniejszyła się w latach 2019-2020 z 11 370 do 9 972. Oznacza to, że problem związany z nieprawidłowym, bezprawnym i zagrażającym środowisku unieszkodliwianiem odpadów nadal pozostaje nierozwiązany.

(czytaj więcej)
0

Drogie zakupy bez planu częściej robią mężczyźni. Dzisiaj Black Friday

Czarny Piątek – dla jednych możliwość wyszukania# prawdziwych cenowych okazji, dla innych wysyp zakupowych pokus, a dla jeszcze innych chwyt marketingowy, tracący na atrakcyjności w zestawieniu z rzeczywistymi, codziennie oferowanymi cenami. Ale opierać się nawet pozornym okazjom nie jest łatwo. Z badania wykonanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, że połowa ankietowanych nie jest wolna od skłonności do impulsywnych zakupów i to na spore sumy. Jednej piątej Polaków zdarza się co najmniej raz na kilka miesięcy wydać pod wpływem chwili aż 500 zł.

(czytaj więcej)