Dziś mamy 27 listopada 2021, sobota, imieniny obchodzą:
14 października 2021

W obronie społeczności lokalnych. Apel o przywrócenie uprawnień samorządom

fot. UM w Solcu Kujawskim

fot. UM w Solcu Kujawskim

13 października w Warszawie miał miejsce pochód, w którym wzięło udział ponad# tysiąc samorządowców. Spotkali się by wzywać do obrony społeczności lokalnych i regionalnych.

Przemarsz ulicami stolicy był zorganizowany przez Związek Miast Polskich - polską organizację samorządową, która sięga czasów istnienia II Rzeczpospolitej w latach 1917-1939. Misja ZMP opiera się na wspieraniu pojedynczych polskich miast w rozwoju gospodarczym czy społecznych. Do związku należy między innymi Solec Kujawski.

Tematyką wczorajszego przemarszu był wspomniany apel środowiska samorządowego w obronie społeczności lokalnych i regionalnych. W nim wskazują na niepokojące działania ze strony rządu i parlamentu do przywrócenia państwa scentralizowanego. Wskazują na odbierane samorządom uprawnień oraz zmniejszanie ich kompetencji. ZMP dąży do zwiększenia udziału samorządów w życiu politycznym Polski.

Demonstracja rozpoczęła sie od teatru Roma, gdzie miała miejsce sesja plenarna. Samorządowcy mówili o problemach, z jakimi się borykają w codziennych działaniach. W dyskusji brał udział Zygmunt Frankiewicz-prezes ZMP, wójtowie, starostowie, prezydenci. Po opuszczeniu teatru samorządowcy ruszyli w kierunku ul. Wiejskiej, pod budynek Sejmu RP. Na miejscu przekazali apel środowisk samorządowych do przedstawicieli parlamentu.

Apel jest dostępny w pliku PDF.

Źródło: UM w Solcu Kujawskim, Związek Miast Polskich

Oceń artykuł: 1 0
Pliki do pobrania
Apel_13.10.pdf

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Jesień nie musi być nudna. Jak Polacy spędzają wolny czas?

Aż 80% zapytanych Polaków przyznaje się, że# odczuwa jesienią spadek nastroju. Samopoczucie poprawiamy sobie głównie spędzając czas ze znajomymi, aktywnościami sportowymi, ale także większą ilością słodyczy. Wybierając obecnie rozrywki kierujemy się przede wszystkim potrzebą relaksu, chęcią utrzymania formy oraz rozwojem zainteresowań. Takie wnioski płyną z badania „Nastroje Polaków a formy spędzania czasu wolnego” zrealizowanego przez serwis Prezentmarzeń jesienią 2021 roku.

(czytaj więcej)
0

Koronawirus zmienił nasze życie. Jak dbać o siebie w czasie pandemii?

Koronawirus zmienił życie wielu z nas, a podporządkowanie się# nowej rzeczywistości nie jest łatwe. Zmianom, zwłaszcza tym nagłym towarzyszy uczucie niepewności i strachu. I chociaż codzienność jest daleka od wymarzonej, kiedy widzimy spadek energii i motywacji powinniśmy skupić się na tym, co możemy zrobić.

(czytaj więcej)
0

Mniej dzikich wysypisk, ale ilość śmieci na nich wzrosła lawinowo. Niepokojące dane

W 2020 r. podczas likwidacji dzikich wysypisk zebrano prawie# trzy razy więcej odpadów niż miało to miejsce rok wcześniej. Tymczasem liczba zlikwidowanych w ciągu roku miejsc, gdzie nielegalnie składowano śmieci, zmniejszyła się w latach 2019-2020 z 11 370 do 9 972. Oznacza to, że problem związany z nieprawidłowym, bezprawnym i zagrażającym środowisku unieszkodliwianiem odpadów nadal pozostaje nierozwiązany.

(czytaj więcej)
0

Drogie zakupy bez planu częściej robią mężczyźni. Dzisiaj Black Friday

Czarny Piątek – dla jednych możliwość wyszukania# prawdziwych cenowych okazji, dla innych wysyp zakupowych pokus, a dla jeszcze innych chwyt marketingowy, tracący na atrakcyjności w zestawieniu z rzeczywistymi, codziennie oferowanymi cenami. Ale opierać się nawet pozornym okazjom nie jest łatwo. Z badania wykonanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, że połowa ankietowanych nie jest wolna od skłonności do impulsywnych zakupów i to na spore sumy. Jednej piątej Polaków zdarza się co najmniej raz na kilka miesięcy wydać pod wpływem chwili aż 500 zł.

(czytaj więcej)