Dziś mamy 24 września 2023, niedziela, imieniny obchodzą:
05 sierpnia 2022

W oczekiwaniu na obwodnicę. Skierowano wniosek do KPRM

fot. arch.

fot. arch.

Od dłuższego czasu mieszkańcy Koronowa zabiegają o budowę obwodnicy dla# miasta. Na tak wielką inwestycję potrzeba jednak „worka pieniędzy”, których koronowski samorząd nie ma. Dlatego władze Koronowa sporządziły wniosek do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Niestety, okazało się, że budowa obwodnicy Koronowa nie została ujęta w „Programie budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030”.

Wiosną przewodnicząca koronowskiej Rady Miejskiej Katarzyna Szulta-Romaniuk wystąpiła do burmistrza Koronowa z ważną interpelacją dotyczącą budowy obwodnicy dla miasta. – Rada miejska podjęła uchwałę intencyjną dotyczącą utworzenia obwodnicy Koronowa (26.08.2020 r.). Czy w związku z tym podjęto dalsze działania i jakie? Czy coś się dzieje w tym zakresie? – dociekała przewodnicząca. – W odpowiedzi na interpelację dotyczącą obwodnicy Koronowa, wyjaśniam, że starania mające na celu budowę obwodnicy naszego miasta są podejmowane poczynając od podpisania uchwały intencyjnej w roku 2020 – zaznaczył na wstępie zastępca burmistrza Koronowa Sławomir Marszelski.

Wiceburmistrz Marszelski przedstawił zabiegi, jakie poczynił koronowski samorząd. – Kolejne dowody to m.in. wniosek z dnia 28 października 2019 roku, który został ponowiony 25 marca 2021 roku o ujęcie w wojewódzkim planie zagospodarowania przestrzennego planów przebiegu przedmiotowej drogi, obecnie opracowywany projekt naszego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Koronowo również przewiduje obwodnicę. Na początku bieżącego roku wydział inwestycji i planowania przestrzennego przygotował na polecenie radnych Rady Miejskiej w Koronowie projekt pisma do pana premiera Mateusza Morawieckiego stanowiącego wniosek o ujęcie w programach rządowych inwestycji polegającej na budowie obwodnicy naszego miasta. Przedmiotowe pismo w konsekwencji nie zostało wysłane przez radnych Rady Miejskiej w Koronowie. W związku z powyższym wydział inwestycji i planowania przestrzennego ponownie sporządził wniosek, który został przekazany do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w miesiącu kwietniu 2022 r. – wyjaśnił wiceburmistrz Marszelski.

Gmina nie znalazła się w programie

Pod koniec maja wystąpiliśmy w tej sprawie do koronowskiego urzędu. Odpowiedź wiceburmistrza Piotra Kazimierskiego uzyskaliśmy 24 czerwca. – W odpowiedzi na pismo przesłane drogą mailową dotyczące budowy obwodnicy Koronowa, uprzejmie wyjaśniam, że istotnie czynimy starania mające na celu doprowadzenie do realizacji tak kluczowej inwestycji dla naszego miasta. Wnioski w przedmiotowej sprawie zostały przesłane do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W odpowiedzi na złożoną prośbę wskazano, że budowa obwodnicy Koronowa nie została ujęta w „Programie budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030”. Jednak nie ulega wątpliwości, ze tego rodzaju inwestycja w mieście Koronowo jest niezbędna. Zatem mając powyższe na uwadze nie poprzestaniemy na dotychczasowych staraniach i będziemy systematycznie i konsekwentnie wnioskować o budowę obwodnicy w naszym mieście – zapewnił wiceburmistrz Kazimierski.

Co ważne. – Odnosząc się do pytań dotyczących kosztów budowy obwodnicy, wkładu finansowego gminy w przedmiotową inwestycję czy przebiegu jej trasy wyjaśniam, że na tym etapie nie powstał ani projekt, ani jakikolwiek plan finansowy realizacji przedsięwzięcia – wyjaśnił wiceburmistrz Kazimierski.
Odpowiedź z Ministerstwa Infrastruktury zamieszczamy poniżej.

Pismo do burmistrza Koronowa Patryka Mikołajewskiego (fragment)

(…) „Program budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030" dedykowany jest budowie obwodnic, o łącznej długości ok. 820 km, w ciągu dróg krajowych. Obwodnice będą inwestycjami o najwyższych parametrach technicznych, dostosowanymi do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś. Inwestycjom tym będą towarzyszyły również urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym oświetlenie spełniające wytyczne prawidłowego oświetlenia przejść dla pieszych.

Podczas opracowywania „Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020 - 2030” analizie poddawanych był szereg uwarunkowań i czynników, które obejmowały m.in. stan dotychczasowych prac przygotowawczych poszczególnych inwestycji, czynniki ruchowe, spójność sieci dróg krajowych, czynniki społeczne, a także te wynikające z konieczności redukcji liczby wypadków drogowych. Ocenę stanu sieci dróg i jej potrzeb Ministerstwo Infrastruktury otrzymywało od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad za pośrednictwem jej oddziałów. Pod uwagę brano również rozkład inwestycji w kraju oraz zaawansowania poszczególnych inwestycji.

W kwestii budowy obwodnicy Koronowa informuję, że inwestycja ta nie została ujęta w „Programie budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030”. Ministerstwo Infrastruktury nie kwestionuje konieczności realizacji inwestycji, które w znaczący sposób przyczyniają się do poprawy krajowej infrastruktury drogowej. Rozwój tej infrastruktury jest jednym z najważniejszych priorytetów, które stoją obecnie przed Ministerstwem Infrastruktury.

Jednocześnie Ministerstwo Infrastruktury nie zaprzecza, że potrzeby w zakresie realizacji obwodnic danych miejscowości w kraju są bardzo duże. Niemniej jednak biorąc pod uwagę m.in. ograniczenia finansowe oraz możliwości rynku wykonawczego nie jest możliwa równoczesne realizacja wszystkich zgłaszanych potrzeb inwestycyjnych dotyczących ich realizacji. Pomimo tych warunków starano się, aby w sposób kompleksowy przygotować „Program budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030” mając na uwadze wszystkie regiony kraju wraz z ich potrzebami komunikacyjnymi. Lista inwestycji wraz z potencjalnym harmonogramem były przedmiotem szeregu analiz ze strony Ministerstwa Infrastruktury oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, a ostateczny jej kształt został zaakceptowany przez Radę Ministrów w programie.

Z poważaniem z upoważnienia Ministra Infrastruktury Agnieszka Krupa – Zastępca Dyrektora Departamentu Dróg Publicznych

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Wzrost płacy minimalnej w dwóch etapach. Ile wyniesie podwyżka?

W przyszłym roku najniższe wynagrodzenie wzrośnie w dwóch etapach. Od 1 stycznia płaca minimalna wynosić ma 4242 zł, a od 1 lipca – 4300 zł.

(czytaj więcej)
0

Domowa pizza. Jak dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu?

Chrupiący spód, soczyste warzywa, aromatyczne zioła i gorący,# rozpływający się żółty ser – pizza to danie, którym można delektować się na całym świecie. Prosta receptura zdobyła serca przedstawicieli różnych kultur, które tworzą własne kombinacje oparte na lokalnych składnikach. Nic dziwnego, klasyczna pizza to wręcz uzależniająca mieszanka sycących węglowodanów, wzmacniających smak tłuszczy, dodającego energii białka oraz pobudzających mikroelementów, pochodzących ze świeżych warzyw i ziół. Jak zatem odpowiednio dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu, a jednocześnie zaskoczyć swoich gości zupełnie nowym smakiem? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)
0

Ponad 5,5 mln transakcji bonami. ZUS dokonał podsumowania programu

Rodzice i opiekunowie mieli dużo czasu na wykorzystanie #bonu turystycznego. Program wystartował 1 sierpnia 2020 r. i obowiązywał do 31 marca 2023 r. W tym czasie zrealizowano ponad 5,5 mln transakcji bonami na łączną kwotę blisko 3,2 mld zł. Suma płatności zrealizowanych przez mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego przekroczyła 160,6 mln zł.

(czytaj więcej)
0

Jedzenie do biura. Jak komponować zdrowe i smaczne posiłki

Regularne spożywanie pełnowartościowych posiłków# sprawia, że wydajność pracownika wzrasta aż o 25% – tak wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowie. Dobrze zbilansowany posiłek jest zatem niezbędny w czasie wielu godzin spędzonych w pracy, niezależnie od formy jej wykonywania.

(czytaj więcej)