Dziś mamy 4 października 2022, wtorek, imieniny obchodzą:
05 sierpnia 2022

W oczekiwaniu na obwodnicę. Skierowano wniosek do KPRM

fot. arch.

fot. arch.

Od dłuższego czasu mieszkańcy Koronowa zabiegają o budowę obwodnicy dla# miasta. Na tak wielką inwestycję potrzeba jednak „worka pieniędzy”, których koronowski samorząd nie ma. Dlatego władze Koronowa sporządziły wniosek do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Niestety, okazało się, że budowa obwodnicy Koronowa nie została ujęta w „Programie budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030”.

Wiosną przewodnicząca koronowskiej Rady Miejskiej Katarzyna Szulta-Romaniuk wystąpiła do burmistrza Koronowa z ważną interpelacją dotyczącą budowy obwodnicy dla miasta. – Rada miejska podjęła uchwałę intencyjną dotyczącą utworzenia obwodnicy Koronowa (26.08.2020 r.). Czy w związku z tym podjęto dalsze działania i jakie? Czy coś się dzieje w tym zakresie? – dociekała przewodnicząca. – W odpowiedzi na interpelację dotyczącą obwodnicy Koronowa, wyjaśniam, że starania mające na celu budowę obwodnicy naszego miasta są podejmowane poczynając od podpisania uchwały intencyjnej w roku 2020 – zaznaczył na wstępie zastępca burmistrza Koronowa Sławomir Marszelski.

Wiceburmistrz Marszelski przedstawił zabiegi, jakie poczynił koronowski samorząd. – Kolejne dowody to m.in. wniosek z dnia 28 października 2019 roku, który został ponowiony 25 marca 2021 roku o ujęcie w wojewódzkim planie zagospodarowania przestrzennego planów przebiegu przedmiotowej drogi, obecnie opracowywany projekt naszego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Koronowo również przewiduje obwodnicę. Na początku bieżącego roku wydział inwestycji i planowania przestrzennego przygotował na polecenie radnych Rady Miejskiej w Koronowie projekt pisma do pana premiera Mateusza Morawieckiego stanowiącego wniosek o ujęcie w programach rządowych inwestycji polegającej na budowie obwodnicy naszego miasta. Przedmiotowe pismo w konsekwencji nie zostało wysłane przez radnych Rady Miejskiej w Koronowie. W związku z powyższym wydział inwestycji i planowania przestrzennego ponownie sporządził wniosek, który został przekazany do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w miesiącu kwietniu 2022 r. – wyjaśnił wiceburmistrz Marszelski.

Gmina nie znalazła się w programie

Pod koniec maja wystąpiliśmy w tej sprawie do koronowskiego urzędu. Odpowiedź wiceburmistrza Piotra Kazimierskiego uzyskaliśmy 24 czerwca. – W odpowiedzi na pismo przesłane drogą mailową dotyczące budowy obwodnicy Koronowa, uprzejmie wyjaśniam, że istotnie czynimy starania mające na celu doprowadzenie do realizacji tak kluczowej inwestycji dla naszego miasta. Wnioski w przedmiotowej sprawie zostały przesłane do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W odpowiedzi na złożoną prośbę wskazano, że budowa obwodnicy Koronowa nie została ujęta w „Programie budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030”. Jednak nie ulega wątpliwości, ze tego rodzaju inwestycja w mieście Koronowo jest niezbędna. Zatem mając powyższe na uwadze nie poprzestaniemy na dotychczasowych staraniach i będziemy systematycznie i konsekwentnie wnioskować o budowę obwodnicy w naszym mieście – zapewnił wiceburmistrz Kazimierski.

Co ważne. – Odnosząc się do pytań dotyczących kosztów budowy obwodnicy, wkładu finansowego gminy w przedmiotową inwestycję czy przebiegu jej trasy wyjaśniam, że na tym etapie nie powstał ani projekt, ani jakikolwiek plan finansowy realizacji przedsięwzięcia – wyjaśnił wiceburmistrz Kazimierski.
Odpowiedź z Ministerstwa Infrastruktury zamieszczamy poniżej.

Pismo do burmistrza Koronowa Patryka Mikołajewskiego (fragment)

(…) „Program budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030" dedykowany jest budowie obwodnic, o łącznej długości ok. 820 km, w ciągu dróg krajowych. Obwodnice będą inwestycjami o najwyższych parametrach technicznych, dostosowanymi do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś. Inwestycjom tym będą towarzyszyły również urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym oświetlenie spełniające wytyczne prawidłowego oświetlenia przejść dla pieszych.

Podczas opracowywania „Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020 - 2030” analizie poddawanych był szereg uwarunkowań i czynników, które obejmowały m.in. stan dotychczasowych prac przygotowawczych poszczególnych inwestycji, czynniki ruchowe, spójność sieci dróg krajowych, czynniki społeczne, a także te wynikające z konieczności redukcji liczby wypadków drogowych. Ocenę stanu sieci dróg i jej potrzeb Ministerstwo Infrastruktury otrzymywało od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad za pośrednictwem jej oddziałów. Pod uwagę brano również rozkład inwestycji w kraju oraz zaawansowania poszczególnych inwestycji.

W kwestii budowy obwodnicy Koronowa informuję, że inwestycja ta nie została ujęta w „Programie budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030”. Ministerstwo Infrastruktury nie kwestionuje konieczności realizacji inwestycji, które w znaczący sposób przyczyniają się do poprawy krajowej infrastruktury drogowej. Rozwój tej infrastruktury jest jednym z najważniejszych priorytetów, które stoją obecnie przed Ministerstwem Infrastruktury.

Jednocześnie Ministerstwo Infrastruktury nie zaprzecza, że potrzeby w zakresie realizacji obwodnic danych miejscowości w kraju są bardzo duże. Niemniej jednak biorąc pod uwagę m.in. ograniczenia finansowe oraz możliwości rynku wykonawczego nie jest możliwa równoczesne realizacja wszystkich zgłaszanych potrzeb inwestycyjnych dotyczących ich realizacji. Pomimo tych warunków starano się, aby w sposób kompleksowy przygotować „Program budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030” mając na uwadze wszystkie regiony kraju wraz z ich potrzebami komunikacyjnymi. Lista inwestycji wraz z potencjalnym harmonogramem były przedmiotem szeregu analiz ze strony Ministerstwa Infrastruktury oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, a ostateczny jej kształt został zaakceptowany przez Radę Ministrów w programie.

Z poważaniem z upoważnienia Ministra Infrastruktury Agnieszka Krupa – Zastępca Dyrektora Departamentu Dróg Publicznych

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Marek Bagrowski – maratończyk, ogrodnik i nie tylko. Kim on jest?

W naszej gminie mieszka wielu ciekawych ludzi z pasją. Jedną z takich osób jest z pewnością Pan Marek Bagrowski.

(czytaj więcej)
0

"Bezpieczeństwo energetyczne nie ma ceny". Rozmowa z Jerzym Gawędą

Od kilku miesięcy mówi się o kryzysie energetycznym w Europie. Wysokie #ceny energii, surowców, problem z dostępem do nich jest niezwykle ważny i trudny. O możliwościach jego rozwiązania rozmawiamy z Jerzym Gawędą, radnym Sejmiku Wojewózdtwa Kujawsko-Pomorskiego z klubu radnych PiS.

(czytaj więcej)
0

Rocznica wybuchu 2. wojny światowej. O historii strażackiego ruchu oporu

1 września 1939 r. wojska niemieckie przekroczyły granice Polski, rozpoczynając II wojnę światową. Od pierwszych godzin wojny hitlerowskie wojska bombardowały miasta, zakłady przemysłowe# oraz linie komunikacyjne powodując wiele pożarów. Straże pożarne na terenie całego kraju podjęły akcje gaśnicze oraz ratunkowe min. poszukując ludzi w gruzach zniszczonych budynków. Wraz z wycofywaniem się wojsk polskich władze wojskowe rozkazały strażom pożarnym ewakuację z zajmowanych przez hitlerowców miejscowości. Jednostki straży pożarnych przemieszczając się wzmacniały straże z terenów centralnej i wschodniej Polski.

(czytaj więcej)
0

Dodatek węglowy – komu się należy i kiedy składać wnioski?

Rząd we wtorek 19 lipca 2022 r. przyjął projekt ws. jednorazowego dodatku# węglowego, który wyniesie 3 tys. zł. Dodatek będzie przysługiwał gospodarstwom, w których głównym źródłem ogrzewania jest piec na węgiel. Proponowane wsparcie finansowe ma na celu wspomóc budżety domowe oraz zwiększyć poczucie bezpieczeństwa energetycznego i socjalnego.

(czytaj więcej)