Dziś mamy 23 lipca 2021, piątek, imieniny obchodzą:
6 grudnia 2018
Wynagrodzenie w sumie 10 180 zł miesięcznie

Wójt nadal dobrze zarabia

Fot. Archiwum GR Powiat

Fot. Archiwum GR Powiat

Po wyborach samorządowych gminna rada ustaliła wynagrodzenie „nowego – starego” wójta Nowej Wsi Wielkiej.# Niespodzianki nie było wójt nadal będzie zarabiał 10 180 zł miesięcznie.

Wojciech Oskwarek piastuje funkcję wójta czwartą kadencję. W ostatnich latach pensję wójta zmieniano tylko trzy razy. W lutym roku 2013, gdy wójt otrzymał ponad 2 tys. zł podwyżki, wiele osób krytykowało tak wysokie pobory oraz diety radnych (które wówczas również znacząco podwyższono). To rada jako „pracodawca” ustala pensję wójtowi. Po wyborach w roku 2014 było nowe „rozdanie”, więc trzeba było mu określić pobory. W roku 2015 r. pensję ustalono na poziomie roku 2013.

Na pensję wójta składało się wówczas: wynagrodzenie zasadnicze 5 900 zł; dodatek funkcyjny – 1 900 zł; dodatek specjalny w wysokości 30% (wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego łącznie), czyli 2 340 zł oraz 20% pensji zasadniczej - dodatku za wieloletnią pracę, czyli 1 180 zł. W efekcie wójt otrzymywał 11 320 zł miesięcznie.

Kolejną zmianę przeprowadzono dopiero w czerwcu tego roku! Wynikało to ze zmian prawnych. 15 maja rada ministrów wydała rozporządzenie, które reguluje wynagrodzenie samorządowców.

Zgodnie z rozporządzeniem pensja wójta gminy do 15 tys. ludności (czyli tak jak w gminie Nowa Wieś Wielka) może wynosić od 3 400 zł do 4 700 zł. Tymczasem pensja wójta Wojciecha Oskwarka była wyższa (5 900 zł, co było maksymalną stawką do 30 czerwca), więc zgodnie z prawem należało ją obniżyć! Zaproponowano, więc dla wójta 4 700 zł. Natomiast maksymalny poziom dodatku funkcyjnego wynikający z rozporządzenia to 1 900 zł. Tak też ustalono w czerwcu w uchwale rady gminy. Radni mogą także ustalić wysokość dodatku specjalnego (od 20% do 40% wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego łącznie). Dodatek podwyższono z 30% do maksymalnej stawki 40%. Czyli w efekcie wójt otrzymał jeszcze 2 640 zł. W sumie od 1 lipca wójt otrzymywał miesięcznie 10 180 zł.

Po jesiennych wyborach rada ponownie przystąpiła do ustalenia wynagrodzenia wójta. Na sesji 6 grudnia zaproponowano pozostawienie dotychczasowych stawek, czyli pensja – 4 700 zł, dodatek funkcyjny – 1 900 zł, dodatek specjalny – 2 640 zł. Łącznie z wysługą lat daje to 10 180 zł. Oczywiście wójtowi przysługują również np. nagrody jubileuszowe.

Przed głosowaniem wójt Oskwarek, tradycyjnie opuścił salę. – Osoby zarządzające niemałym kapitałem ludzkim i dużym budżetem ponoszą dużą odpowiedzialność i mają wiele pracy – ocenił przewodniczący komisji budżetu, planowania i finansów Zbigniew Wiśniewski. – Zarobki wójta w wyniku zmian ustawowych zostały już obniżone. Wynagrodzenie wójta pozostało (w projekcie uchwały - KP) na tym samym poziomie. Uważam, że jest to zasadne – podsumował radny Wiśniewski. Za uchwałą opowiedziało się 14 radnych i weszła ona w życie z dniem podjęcia. Nieobecny był radny Robert Rafiński.

Identyczne wynagrodzenie ma również wójt Osielska. Włodarze ci mają najwyższe apanaże wśród wójtów w powiecie.

Oceń artykuł: 6 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Karma dla psów i kotów OptimaNova: gdzie kupić i czy warto?

OptimaNova to hiszpańska marka wysokiej jakości karm. Produkowana jest w rejonach Madrytu. To, co wyróżnia karmy tej marki to wyjątkowo wysoka zawartość mięsa w składzie: od 65 do 70 proc. Na polskim rynku tak wysokiej jakości karma dla psów i kotów jest rzadkością.

(czytaj więcej)
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)