Dziś mamy 19 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:
02 września 2021

Wybierasz się na grzybobranie? Sprawdź, co należy wiedzieć

fot. pixabay.com

fot. pixabay.com

Rozpoczyna się sezon na grzybobranie i# piesze wycieczki do lasów. W Polsce ten sposób spędzania wolnego czasu na łonie natury jest niezwykle popularny. Jednak, aby w pełni cieszyć się urokami leśnych ostępów należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas wypraw, aby wyjazd na grzyby był bezpieczny.

Rozpoczyna się sezon na grzybobranie i piesze wycieczki do lasów. Policjanci przypominają podstawowe zasady bezpieczeństwa i zagrożenia, jakie mogą na nas czyhać w leśnych ostępach. Pierwszym bardzo poważnym niebezpieczeństwem jest zagubienie się w lesie, dlatego zanim wybierzemy się na poszukiwania grzybów, warto wcześniej przejrzeć mapę terenu, na którym mamy zamiar przebywać. Dobrze jest też znaleźć i zapamiętać elementy charakterystyczne w danym miejscu, które ułatwią nam odnalezienie drogi powrotnej. Ważne jest, by unikać samotnych wypraw do lasu – szczególnie w teren mało nam znany lub przy słabej widoczności. Jeśli jednak idziemy na grzybobranie samotnie, to warto poinformować bliskich w jaki rejon lasu się udajemy oraz określić przybliżony czas powrotu. Jeżeli w wyprawie biorą udział dzieci lub osoby starsze, zwracajmy na nich szczególną uwagę i pilnujmy, aby sami nie oddalali się i pozostali w zasięgu naszego wzroku. Warto realnie ocenić swoje możliwości i czas jaki zamierzasz spędzić w lesie. Przede wszystkim, nie wybierać się tam zbyt późno. Przy dużych upałach najlepiej iść do lasu wczesnym rankiem.

W sezonie grzybobrania policja odbiera zgłoszenia o osobach, które zgubiły drogę w lesie. Szczególnie jesienią szybko zapadający zmrok stanowi poważną przeszkodę w prowadzeniu poszukiwań, dlatego na wyprawę do lasu postarajmy się założyć ubrania, w których dłużej możemy pozostać widoczni, a jeśli to możliwe dołączmy do naszego ubioru elementy odblaskowe. Na wypadek sytuacji kryzysowych, trzeba mieć ze sobą przede wszystkim naładowany telefon komórkowy, który może okazać się bardzo pomocny w razie akcji poszukiwawczej. Zapewni to nam możliwość kontaktu ze służbami.

Pozostawiając samochód na leśnym parkingu należy dokładnie zamknąć drzwi i okna auta oraz nie pozostawiać przedmiotów wartościowych w widocznym miejscu. Do parkowania swoich pojazdów unikajmy miejsc mało uczęszczanych.

Pamiętajmy również o tym, żeby w lesie nie hałasować by nie spłoszyć zwierząt, nie palić ognisk i nie rzucać niedopałków na poszycie leśne. Śmieci należy zbierać do specjalnych worków i po skończonym wypoczynku zabrać je ze sobą.

Nie powinniśmy zapominać o innych zagrożeniach związanych z grzybobraniem, a mianowicie o samym zbieraniu grzybów. Najlepiej do lasu wybrać się z kimś, kto ma doświadczenie w tej dziedzinie lub zaopatrzyć się w atlas grzybów, tak aby rozpoznać zebrane gatunki. Spożycie trujących grzybów może stanowić poważne zagrożenie dla naszego zdrowia, a nawet życia. Gdy jednak zdani jesteśmy tylko na siebie należy pamiętać, aby zbierać grzyby duże i wyrośnięte, a unikać młodych, niewykształconych, gdyż łatwiej wtedy o pomyłkę. Gatunki z blaszkami pod kapeluszem są zwykle trujące, dlatego bezpieczniej jest wybierać grzyby rurkowe.

Materiał: KMP w Toruniu 

Oceń artykuł: 3 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Okruchy i ciekawostki historii. Opowieści Staropolskiej Wisły

Od Heweliusza do nicponiów z carskich# magazynów.

(czytaj więcej)
0

Domowa pizza. Jak dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu?

Chrupiący spód, soczyste warzywa, aromatyczne zioła i gorący,# rozpływający się żółty ser – pizza to danie, którym można delektować się na całym świecie. Prosta receptura zdobyła serca przedstawicieli różnych kultur, które tworzą własne kombinacje oparte na lokalnych składnikach. Nic dziwnego, klasyczna pizza to wręcz uzależniająca mieszanka sycących węglowodanów, wzmacniających smak tłuszczy, dodającego energii białka oraz pobudzających mikroelementów, pochodzących ze świeżych warzyw i ziół. Jak zatem odpowiednio dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu, a jednocześnie zaskoczyć swoich gości zupełnie nowym smakiem? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)
0

Ponad 5,5 mln transakcji bonami. ZUS dokonał podsumowania programu

Rodzice i opiekunowie mieli dużo czasu na wykorzystanie #bonu turystycznego. Program wystartował 1 sierpnia 2020 r. i obowiązywał do 31 marca 2023 r. W tym czasie zrealizowano ponad 5,5 mln transakcji bonami na łączną kwotę blisko 3,2 mld zł. Suma płatności zrealizowanych przez mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego przekroczyła 160,6 mln zł.

(czytaj więcej)
0

Słodkości na tłusty czwartek. Przygotuj puszyste faworki

Tłusty Czwartek to w Polsce, jak wiadomo, #święto pod znakiem pączka. Inne ciastka i słodkości schodzą zwykle na dalszy plan, my chcemy jednak przypomnieć, że słodkości, które możemy serwować w tym wyjątkowo pysznym dniu jest znacznie więcej. Dajemy trzy propozycje.

(czytaj więcej)