Dziś mamy 28 stycznia 2023, sobota, imieniny obchodzą:
10 listopada 2022

Wybudują trzy ulice. Wnioski mieszkańców wysłuchano

fot. pixabay

fot. pixabay

Białobłocki samorząd planuje, że w ciągu najbliższych dwóch lat# ulice: Bursztynowa, Kamienna i Kredowa w Murowańcu otrzymają utwardzone nawierzchnie. O inwestycjach zdecydowała białobłocka Rada Gminy, przychylając się do wniosków mieszkańców tej wsi.

Podczas sesji białobłockiej rady często debatuje się o inwestycjach. Tak było i na wrześniowej sesji. Przedstawiono na niej projekt uchwały, który powstał na wniosek mieszkańców Murowańca. Otóż zwrócili się oni do władz gminy Białe Błota o uwzględnienie w budżecie gminy Białe Błota na lata 2023/2024 wykonania projektu i budowy ul. Bursztynowej, Kamiennej i Kredowej w Murowańcu. Zgodnie z procedurą przewodniczący Rady Gminy Białe Błota Jacek Grzywacz przyjął wniosek oraz przekazał go do komisji skarg, wniosków i petycji Rady Gminy Białe Błota, celem jego oceny pod względem formalnym i merytorycznym.

„Tworzą jedną całość”

Komisja skarg, wniosków i petycji po przeanalizowaniu wniosków wskazała, iż ul. Bursztynowa, jak i omawiana na posiedzeniu komisji ul. Kamienna i ul. Kredowa tworzą jedną całość. W ten sposób przygotowano dwa projekty uchwał. Pierwszy dotyczący budowy ulicy Bursztynowej oraz drugi przewidujący wykonanie utwardzenia kostką brukową ul. Kamiennej i ul. Kredowej w Murowańcu. – Remonty i budowa dróg w gminie Białe Błota wykonywane są sukcesywnie od wielu lat. Wyznaczanie najbardziej pilnych zadań remontowych i inwestycyjnych jest przedmiotem uzgodnień, ustaleń i dyskusji z sołtysami, radnymi i mieszkańcami każdego roku. Radni gminy, w miarę możliwości finansowych gminy popierają uzasadnione wnioski dotyczące wykonania remontów i budowania tych odcinków dróg, które najbardziej tego wymagają – zaznaczono w uzasadnieniu projektów uchwały.

„Są systematycznie zalewani”

Co istotne, wskazano również. – Nawiązując do wspomnianych dróg w sołectwie Murowaniec zaznaczyć należy, że są to tereny zalewowe. Mieszkańcy zamieszkujący przy wyżej wymienionych ulicach są systematycznie zalewani, w związku z czym ponoszą koszty usuwania wody z posesji i domów oraz ponoszą straty materialne, np. uszkodzenie pieca w związku z zalaniem kotłowni. Mając na uwadze stan drogi, który służy mieszkańcom również jako chodnik, komisja skarg, wniosków i petycji uznała wniosek za zasadny i jest za wprowadzeniem środków na wykonanie projektu wyżej wymienionych ulic do budżetu gminy Białe Błota na lata 2023 - 2024, a w kolejnych latach wykonanie inwestycji – stwierdzono.

Ostrożnie z wydatkami

Podczas wrześniowej sesji białobłockiej rady uchwały były rozpatrywane. Przed głosowaniem przewodnicząca komisji budżetu i finansów radna Ilona Nowakowska przypomniała słowa skarbnik gminy odnośnie do ilości wydatków i konieczności zabezpieczenia środków finansowych na wydatki, takie jak prąd czy gaz. Skarbnik gminy Katarzyna Strzygocka-Kowalska potwierdziła, że podejście do budżetu na przyszły rok musi ulec zmianie, przede wszystkim należy zabezpieczyć pieniądze na wydatki bieżące, oświatę, administrację, kontynuację zawartych umów inwestycyjnych. Radna Aleksandra Lubońska zapytała o powód wprowadzania projektu i budowy ulicy. Wyjaśnień udzielił przewodniczący komisji gospodarki, bezpieczeństwa, rolnictwa i środowiska Łukasz Wyszomirski zaznaczając, że rada gminy musi podjąć decyzję, czy wniosek jest zasadny.

W wyniku głosowań obie uchwały została przyjęte. Zarówno w uchwale o budowie ul. Bursztynowej, jak i dwóch pozostałych ulic głosy rozłożyły się tak samo. Za było 16 radnych, przeciw – 2 (Krzysztof Kocikowski i Aleksandra Lubońska), a trzy osoby były nieobecne (Kamilla Grzelak, Jacek Grzywacz i Zbigniew Moroz).

W efekcie w ciągu najbliższych dwóch lat, o ile nie zajdą nadzwyczajne okoliczności, ulice: Bursztynowa, Kamienna i Kredowa w Murowańcu otrzymają utwardzone nawierzchnie.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

„Należy nieustanie patrzeć w przyszłość”. Rozmowa z Tomaszem Rudnym

16 maja w wieku 66 lat zmarła Regina Osińska, długoletnia# dyrektor Soleckiego Centrum Kultury. Z tego względu pzani burmistrz Solca Kujawskiego Teresa Substyk ogłosiła konkurs na stanowisko dyrektora SCK.

(czytaj więcej)
0

"Bezpieczeństwo energetyczne nie ma ceny". Rozmowa z Jerzym Gawędą

Od kilku miesięcy mówi się o kryzysie energetycznym w Europie. Wysokie #ceny energii, surowców, problem z dostępem do nich jest niezwykle ważny i trudny. O możliwościach jego rozwiązania rozmawiamy z Jerzym Gawędą, radnym Sejmiku Wojewózdtwa Kujawsko-Pomorskiego z klubu radnych PiS.

(czytaj więcej)
0

„Do wszystkiego doszedłem własną pracą” – rozmowa z Jerzym Jurkiem Gotowskim

Jerzy Jurek Gotowski jest założycielem i jedynym właścicielem# Transand Firmy Transportowo-Budowlanej, która działa na rynku nieprzerwanie od 1991 r. Przedsiębiorca z Nekli (gmina Dobrcz) wielokrotnie był wyróżniany za działalność biznesową, charytatywną, jak i sportową.

(czytaj więcej)
0

Dodatek węglowy – komu się należy i kiedy składać wnioski?

Rząd we wtorek 19 lipca 2022 r. przyjął projekt ws. jednorazowego dodatku# węglowego, który wyniesie 3 tys. zł. Dodatek będzie przysługiwał gospodarstwom, w których głównym źródłem ogrzewania jest piec na węgiel. Proponowane wsparcie finansowe ma na celu wspomóc budżety domowe oraz zwiększyć poczucie bezpieczeństwa energetycznego i socjalnego.

(czytaj więcej)