Dziś mamy 29 czerwca 2022, środa, imieniny obchodzą:
13 maja 2022

Wyszydzanie, poniżanie, upokarzanie w przedszkolu. „Boimy się o nasze dzieci”

fot. UG w Białych Błotach

fot. UG w Białych Błotach

W białobłockim Przedszkolu „Wróżka” miało dochodzić do# poniżania, zastraszania oraz# upokarzania trzy- i czterolatków. Takie zarzuty stawiają rodzice przedszkolaków jednej z nauczycielek. Uważają ponadto, że winę za zaistniałą sytuację ponosi również dyrektor placówki. Sprawą zajmują się: Kujawko-Pomorski Kurator Oświaty, bydgoska prokuratura oraz białobłockie władze samorządowe.

Od początku kwietnia mieszkańców gminy Białe Błota, ale nie tylko, bulwersuje sytuacja, do jakiej doszło w Gminnym Przedszkolu „Wróżka” w Białych Błotach. 31 marca do dyrektor przedszkola Krystyny Nowak-Grobelskiej wpłynęło od nauczycielki pismo, w którym opisała ona, w jaki sposób inny nauczyciel 29 marca „opiekował się dziećmi”. Fragment tego pisma zamieszczamy poniżej.

Aby nie zamieciono sprawy pod dywan...

Dyrektor przedszkola Nowak-Grobelska o piśmie nie poinformowała rodziców pokrzywdzonych przedszkolaków. Ci zaś o sprawie dowiedzieli się „pocztą pantoflową” (nie znali jeszcze treści pisma) i 5 kwietnia zorganizowali spotkanie z pedagog przedszkola, na które przybyła również dyrektor placówki (sprawę szczegółowo na profilu społecznościowym opisała jedna z matek – pani Karolina).

Dyrektor przedszkola poinformowała później media, że podjęła czynności wyjaśniające, zgodnie z przepisami prawa oświatowego, Karty Nauczyciela. W efekcie nauczyciela stosującego szokujące metody wychowawcze 5 kwietnia zawieszono w czynnościach i pełnieniu funkcji zawodowych. Dyrektor złożyła także zawiadomienie do bydgoskiej prokuratury oraz do rzecznika dyscyplinarnego o popełnieniu przez nauczyciela czynu naruszającego prawa i dobro dziecka. Rodzice dzieci zarzucają jednak pani dyrektor, że chciała sprawę „zamieść pod dywan” i dopiero ich zdecydowana postawa spowodowała konkretne działania.

Na spotkaniu 7 kwietnia z dyrektor przedszkola rodzice chcieli wyjaśnić swe podejrzenia i domagali się okazania pisma. W końcu jak relacjonuje pani Karolina – „Zabrałem pismo z rąk Pani dyrektor i po otrzymaniu zgody rodziców odczytałem je na głos”. Jako że w piśmie podano grupę dzieci i ich imiona, matki szybko rozpoznały, o kogo chodzi.

Zbulwersowani rodzice nagłośnili problem informując lokalne media, prokuraturę, kuratorium oświaty, wójta, aby „przerwać zmowę milczenia”! – „Boimy się też o nasze dzieci, bo nie wiemy, jak to może się skończyć” – podkreślali w programie telewizyjnym.

Swoje stanowisko w sprawie opublikował na gminnej stronie internetowej wójt gminy Białe Błota Dariusz Fundator, który zadeklarował pełną transparentność. Wójt polecił dyrektorowi placówki złożenie na piśmie szczegółowych wyjaśnień w tej sprawie. 14 kwietnia wójt zorganizował spotkanie z przedstawicielami nauczycielskich związków zawodowych, reprezentujących kadrę pedagogiczną Gminnego Przedszkola „Wróżka”. Co ważne, rada pedagogiczna wyraziła wotum nieufności wobec dyrektorki. „Za” było 18 osób, a „przeciw” jedynie 9. Również 14 kwietnia wójt spotkał się też z rodzicami dzieci uczęszczających do gminnego przedszkola. Wkrótce potem na wniosek dyrektorki wójt udzielił jej urlopu wypoczynkowego w dniach 15 - 30 kwietnia 2022 r.

Czy doszło do mobbingu?

Warto podkreślić, że już 8 kwietnia rodzice przedszkolaków złożyli skargę do komisji skarg, wniosków i petycji Rady Gminy Białe Błota. Skarżący wskazali, że dyrektorka nie dopełniła obowiązków. Na posiedzeniu komisji 19 kwietnia, mimo zaproszenia nie było ani wójta, ani dyrektor przedszkola, ani kierownika Centrum Obsługi Edukacji i Sportu Białe Błota Patrycjusza Migawy. Na spotkaniu obecna była za to nauczycielka, która napisała pismo z 31 marca i potwierdziła zawarte w nim informacje. Przybyła psycholog, która w przedszkolu pracowała do grudnia zeszłego roku. Przyznała, że pracownicy skarżyli się na warunki pracy. Jedna z byłych pracownic placówki poinformowała, że gdy pracowała w przedszkolu padła ofiarą mobbingu ze strony innych pracowników (jest więc kolejny problem do rozwikłania). W efekcie skarga na dyrektor została przez komisję jednogłośnie uznana za zasadną.

Radni złożyli wniosek o zwołanie nadzwyczajnej sesji rady gminy oraz o zawieszenie dyrektorki w czynnościach służbowych. Sesję (w trybie zdalnym) zwołano na 26 kwietnia (wtorek) o godz. 15.00.

Sprawą zajmuje się Prokuratura Rejonowa Bydgoszcz–Południe. – Faktycznie do organów ścigania wpłynęły na początku kwietnia br. sygnały o możliwości popełnienia we wskazanej przez Pana placówce przestępstwa mającego polegać - najogólniej ujmując - na nieprawidłowościach w opiece nad dziećmi, niewłaściwym zachowaniu jednej z osób z personelu przedszkola. Formalne zawiadomienie w tym przedmiocie złożyła także Dyrektor przedszkola. W sprawie tej wszczęto postępowanie przygotowawcze prowadzone pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Bydgoszcz-Południe. Aktualnie przesłuchiwani są świadkowie w celu wyjaśnienia okoliczności wskazanych w treści zawiadomienia – poinformowała Agnieszka Adamska-Okońska, Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy.

Pismo (fragment), jakie skierowała do dyrektor Gminnego Przedszkola „Wróżka” jedna z nauczycielek

„Jedno z nich (chłopiec – dop. red.) zmoczyło majtki swoim moczem. Nauczycielka zareagowała w ten sposób, że tonem podniesionym i zdenerwowanym powiedziała „że będzie teraz siedział w mokrych majtkach”, bo sika w majtki, po czym wydała polecenie pomocy (nauczycielce – dop. red.), aby go nie przebierała.

Druga sytuacja dotyczyła (…) który w trakcie zajęć płakał i wyrażał tęsknotę za mamą. Tym razem nauczyciel wydał polecenie dziecku, aby stanął z boku, przestał płakać i przemyślał swoje zachowanie.

Trzecia sytuacja dotyczyła (…) który został samotnie zamknięty w łazience, z przyczyn, które nie są mi znane. Tę sytuację już zastałam po powrocie z toalety.

Chciałam także podkreślić, iż wcześniej zdarzały się różne sytuacje polegające na dyscyplinowaniu dzieci poprzez groźby typu: „jak nie przestaniesz gadać, to zaraz obiad będziesz jadł w łazience”, wyjmij dłonie z ust, bo Ci je przykleję taśmą”; „Ty nic nie wiesz”; „Zaraz cię wyprowadzę na korytarz”; „Zaraz pójdziesz do Pani Dyrektor”; „Jak się tak będziesz zachowywać, nie będziesz miała urodzin”.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

3 lata więzienia za pamiątkę! Na jakie souveniry zza granicy uważać?

Muszelka z plaży, oryginalny upominek, regionalna# wędlina… Czasem dopiero na granicy, okazuje się, że przewozimy towary, za które grozi nam w Polsce wysoka grzywna, albo# od 3 do 5 lat więzienia. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, warto poznać zarówno polskie prawo celne, jak i przepisy w kraju, do którego wyjeżdżamy.

(czytaj więcej)
0

„Czy możemy liczyć na europejską pomoc?”. Rozmowa z Jerzym Gawędą

Ponownie rozmawiamy z radnym Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego# Jerzym Gawędą na temat sytuacji politycznej w Europie w związku z toczącą się wojną w naszym sąsiedztwie. Minęło ponad sto dni od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę i nadal trudno mówić o szansach na pokój. Zdaniem naszego rozmówcy w samej Europie jest kilka państw, które wcale nie dążą do jego zawarcia.

(czytaj więcej)
0

Małżeństwa i rozwody na Kujawach i Pomorzu. GUS podał dane

W województwie kujawsko-pomorskim w# 2021 r. w porównaniu z 2020 r. zwiększyła się liczba zawartych małżeństw (o 11,7%).

(czytaj więcej)
0

W 2021 roku prawie 70 proc. wydanych zezwoleń na pracę dot. obywateli Ukrainy

W 2021 r. zarówno w województwie kujawsko-pomorskim, jak i# w kraju, odnotowano wzrost liczby wydanych zezwoleń na pracę cudzoziemców. Najwięcej zezwoleń na wykonywanie pracy na terenie województwa kujawsko-pomorskiego zostało wydanych obywatelom Ukrainy (niemal 70%).

(czytaj więcej)