Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego. Sprawdź szczegóły
fot. freepik
Studenci oraz niektórzy uczniowie szkól średnich # zakończyli już swoją edukację i postanowili podjąć pierwszą pracę. Jeśli do tej pory byli zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego jako członkowie rodziny, a teraz nabyli własny tytuł do tego ubezpieczenia, konieczne jest ich wyrejestrowanie z dotychczasowego ubezpieczenia oraz ponowne zgłoszenie.
- W przypadku, gdy rodzic lub opiekun zgłosił członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego, a ten nabył własny tytuł ubezpieczenia, na przykład podjął pracę lub rozpoczął działalność gospodarczą, powinien zostać wyrejestrowany z ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny. Informację tę należy przekazać swojemu płatnikowi składek - informuje Katarzyna Krupicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa podlaskiego.
Jeśli osoba, która zgłosiła członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego, zakończy umowę o pracę, będzie to skutkować koniecznością wyrejestrowania tego członka rodziny. W takiej sytuacji pracujący rodzic powinien ponownie zgłosić go do ubezpieczenia zdrowotnego, o ile nadal spełnia warunki do takiego zgłoszenia. Należy również poinformować swojego płatnika o tej zmianie.
Osoby prowadzące działalność gospodarczą same zgłaszają się do ubezpieczenia zdrowotnego. Oznacza to, że obowiązek dokonania zgłoszenia oraz wyrejestrowania członka rodziny spoczywa na przedsiębiorcy jako płatniku składek.
Do ubezpieczenia zdrowotnego można zgłosić następujące osoby jako członków rodziny: własne dziecko, dziecko męża lub żony, dziecko przysposobione, wnuka - jeśli żadne z jego rodziców nie jest objęte ubezpieczeniem zdrowotnym, dziecko obce - dla którego ubezpieczony jest opiekunem prawnym, dziecko obce - dla którego pełni się rolę rodziny zastępczej, lub które przebywa w rodzinnym domu dziecka, a także małżonka oraz wstępnych np. rodziców, dziadków, którzy mieszkają z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym.
Dziecko może być objęte ubezpieczeniem zdrowotnym jako członek rodziny do ukończenia 18. roku życia. Jeśli kontynuuje naukę w szkole, na uczelni lub w szkole doktorskiej, ma prawo do ubezpieczenia zdrowotnego przy rodzicu lub innej osobie uprawnionej aż do ukończenia 26. roku życia. W przypadku posiadania orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności lub równoważnego, prawo do ubezpieczenia zdrowotnego przysługuje bez ograniczeń wiekowych.
- Do ubezpieczenia zdrowotnego zgłasza płatnik składek. W sytuacji, gdy pracownik lub zleceniobiorca chce zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego członka rodziny, powinien poinformować swojego pracodawcę. Informację tę należy przekazać w ciągu 7 dni od dnia, w którym zaistniały okoliczności wymagające, zgłoszenia członka rodziny – wyjaśnia rzeczniczka.
Gdy osoba prowadząca pozarolniczą działalność chce zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego członka rodziny, jest zobowiązana do dokonania tego samodzielnie, korzystając z formularza ZUS ZCNA. Ma na to 7 dni, od momentu, w którym zaistniały okoliczności wymagające zgłoszenia tej osoby.
materiał: Katarzyna Krupicka regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa podlaskiego
Czytaj również
Dodaj komentarz
Niedziela Zmartwychwstania. Celebracja liturgii rezurekcyjnej
Niedziela Zmartwychwstania jest najważniejszym #wydarzeniem w kalendarzu Kościoła katolickiego, gdyż stanowi o istocie chrześcijaństwa. Świętowanie Wielkiej Nocy zaczyna się dzisiaj, podobnie jak dawniej, od rezurekcji, czyli uroczystej mszy św., którą poprzedza procesja. Nazwa „rezurekcja” pochodzi z języka łacińskiego i oznacza powstanie z martwych. Tę mszę o świcie rozpoczyna trzykrotne procesyjne obejście kościoła. Na czele procesji niesiony jest krzyż ozdobiony czerwoną stułą, tuż za nim figura Chrystusa Zmartwychwstałego i monstrancja z Hostią. Przy biciu dzwonów Najświętszy Sakrament w procesji trzykrotnie obnoszony jest wokół świątyni.
(czytaj więcej)Zbilansowana dieta wraca do łask. Najprostsza droga do zdrowia.
7 kwietnia, w Światowy Dzień Zdrowia, coraz częściej# wracamy do podstawowego pytania: co tak naprawdę oznacza zdrowe odżywianie? W ostatnich latach rynek diet zdominowały podejścia eliminacyjne, które obiecują szybkie efekty, ale często wykluczają całe grupy produktów. Tymczasem coraz więcej ekspertów i konsumentów zauważa, że to właśnie zbilansowana dieta, oparta na różnorodności i jakości składników, jest najprostszą drogą do dobrego samopoczucia i zdrowia.
(czytaj więcej)Rajd szwadronu "Żelaznego". Historia zakończona tragicznie
Wiosną 1946 r. w Borach Tucholskich i na Pomorzu# rozpoczął się rajd szwadronu ppor. Zdzisława Badochy „Żelaznego”. Był on podwładnym słynnego „Łupaszki” i jedną z najbarwniejszych postaci podziemia antykomunistycznego.
(czytaj więcej)Nowa broń i nowe cele. Szkolenie przyszłych instruktorów
30 marca w Centrum Szkolenia Wojsk #Obrony Terytorialnej zakończyło się dwutygodniowe szkolenie instruktorów w grupie strzelec wyborowy. W szkoleniu udział wzięło kilkunastu żołnierzy z różnych Brygad Obrony Terytorialnej, którzy po raz pierwszy stawiane im zadania wykonywali z użyciem nowych karabinów wyborowych GROT 7.62N.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!