Dziś mamy 25 stycznia 2025, sobota, imieniny obchodzą:
24 lipca 2024

Zignorowali ograniczenie prędkości. Stracili prawo jazdy

fot. KMP Bydgoszcz

fot. KMP Bydgoszcz

Policjanci z bydgoskiej „drogówki’ jednego dnia namierzyli kilku kierujących #na znacznym przekroczeniu prędkości w terenie zabudowanym. Wszyscy stracili prawo jazdy i zostali ukarani wysokim mandatem oraz punktami przewidzianymi w taryfikatorze za tego typu wykroczenie. To jednak nie wszystko.

Przekroczenie prędkości to jedno z najczęściej popełnianych wykroczeń przez kierowców. Nadmierna prędkość jest też jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych, również tych najtragiczniejszych. Dlatego kontrola prędkości, z jaką poruszają się po naszych drogach kierowcy, jest jednym z podstawowych zadań bydgoskich policjantów ruchu drogowego.

Nie inaczej było w miniony poniedziałek (22.07.2024) na ulicy Wyszyńskiego w Bydgoszczy, kiedy jeden patrol ruchu drogowego zatrzymał, w ciągu dwóch godzin, aż pięciu kierowców, którzy jadąc przez teren zabudowany przekroczyli dozwoloną prędkość, w tym czterech o ponad 50 km/h. Musieli pożegnać się uprawnieniami.

Tuż przed 18:00, kontrolując prędkość z jaką poruszają się pojazdy, policjanci namierzyli volkswagena poruszającego się ze znaczną prędkością. Mundurowi, korzystając z ręcznego miernika, zarejestrowali, iż mężczyzna jechał 102 km/h w miejscu, gdzie obowiązuje ograniczenie do 50 km/h. 44-latek z Chełmna poniósł konsekwencje przewidziane w taryfikatorze - 1500 złotych i 13 punktów karnych.

Godzinę później, patrol zatrzymał kierującego seatem, który poruszał się z prędkością 106 km/h. 52-letni mieszkaniec gminy Osielsko przekroczył dopuszczalną prędkość o 56 km/h. Mężczyzna został ukarany mandatem opiewającym również na 1500 złotych oraz 13 punktami karnymi.

Następnie funkcjonariusze zmierzyli prędkość nadjeżdżającego opla prowadzonego przez 44-latka z powiatu świeckiego. Jechał on z prędkością 110 km/h. Tym sposobem przekroczył dopuszczalną prędkość o 60 km/h. Mężczyzna otrzymał taki sam mandat jak jego poprzednicy.

Odpowiedzialności nie uniknął również 52-latek siedzący za kierownicą bmw. Mieszkaniec gminy Osielsko przekroczył dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym o 66 km/h. Nierozważna jazda mężczyzny zakończyła się dla niego mandatem w wysokości 2000 złotowych i 14 punktami karnymi.

Bardziej skomplikowana okazała się sytuacja kierowcy forda jadącego z prędkością 79 km/h w miejscu gdzie obowiązuje 50 km/h. Po sprawdzeniu jego danych personalnych w policyjnych systemach informatycznych okazało się, że 34-latek ma przekroczoną liczbę punktów karnych w systemie i na początku lipca został wystosowany wobec niego wniosek o sprawdzenie kwalifikacji. To jednak nie wszystko. Pojazd, którym jechał nie był dopuszczony do ruchu i wcześniej zatrzymano jego dowód rejestracyjny z uwagi na brak badania technicznego oraz pękniętą szybę czołową. Mieszkaniec osielskiej gminy został ukarany dwoma mandatami – za przekroczenie prędkości (400 zł. oraz 7 punków karnych) oraz za jazdę autem, którego stan techniczny na to nie pozwalał (500 zł. oraz 3 punkty karne). Mężczyzna stracił również prawo jazdy.

Bydgoscy policjanci apelują o rozsądek i rozwagę na drogach, o jazdę zgodną z przepisami i przypominają, że obowiązujący taryfikator, przewiduje odpowiednio za przekroczenie prędkości:

- o 51-60 km/h - mandat w wysokości 1500 złotych (recydywa 3000 złotych) i 13 punktów karnych,
- o 61-70 km/h - mandat w wysokości 2000 złotych (recydywa 4000 złotych) i 14 punktów karnych,
- o 71 km/h i więcej - mandat w wysokości 2500 złotych (recydywa 5000 złotych) i 15 punktów karnych.

Materiał: KMP Bydgoszcz

Oceń artykuł: 35 30

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Ruszył nowy rok szkoleniowy. Przed Terytorialsami wiele wyzwań

8.Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony# Terytorialnej uroczyście rozpoczęła nowy rok szkoleniowy

(czytaj więcej)
0

23 stycznia – Dzień Bez Opakowań Foliowych. Jak ograniczyć plastik?

Zanieczyszczenie plastikiem to jeden z #największych problemów środowiskowych XXI wieku. Jego drobne cząsteczki znajdują się już nie tylko w wodach i glebie, ale także w żywności czy powietrzu, bezpośrednio oddziałując na zdrowie ludzi i zwierząt. Obchodzony 23 stycznia Dzień Bez Opakowań Foliowych to doskonała okazja, by podjąć kroki w kierunku ograniczenia tworzyw sztucznych w codziennym życiu.

(czytaj więcej)
0

Noc wigilijna jasna, to stodoła ciasna. Po wieczerzy obserwowano niebo

Na wsi popularne były w dzień wigilijny wróżby# związane z magią urodzaju. Szeroko rozpowszechnionym zwyczajem było kładzenie kawałka opłatka pod każdą miskę z potrawą wigilijną. Jeśli opłatek się przykleił do dna naczynia, oznaczało to urodzaj tej rośliny, z której przygotowana była potrawa. Domownicy każdej potrawy musieli spróbować, gdyż wierzono, że ilu potraw się nie spróbuje, tyle przyjemności omi­nie człowieka w ciągu następnego roku. Zjedzenie każdej z potraw miało z kolei zapewnić urodzaj da­nej rośliny w przyszłym roku.

(czytaj więcej)