Dziś mamy 16 września 2021, czwartek, imieniny obchodzą:
16 sierpnia 2021

Żołnierze uczestniczyli w licznych piknikach i uroczystościach

fot. pow.

fot. pow.

Podczas minionego weekendu 8 Kujawsko-Pomorska Brygada# Obrony Terytorialnej obchodziła Święto Wojska Polskiego po raz czwarty od momentu jej utworzenia. Żołnierze uczestniczyli w licznych uroczystościach, ale i piknikach wojskowych.

Tegoroczne obchody odbywały się pod hasłem „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”. Z tej okazji 14 i 15 sierpnia w całym kraju odbyło się 30 pikników wojskowych, na których żołnierze wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych zaprezentowali sprzęt i uzbrojenie, które wykorzystują w codziennej służbie. Na piknikach, które w województwie kujawsko-pomorskim odbyły się w Rypinie i Tucholi, Terytorialsi zaprezentowali m.in. quady, motocykle, sprzęt łączności, bezzałogowy statek powietrzny FlyEye oraz nowoczesne uzbrojenie m.in. karabinek MSBS Grot, moździerz 60 mm LMP-2017, karabin maszynowy UKM 2000P czy karabin wyborowy BOR. Najmłodsi mieli możliwość przymierzenia umundurowania żołnierza, kamizelki kuloodpornej, hełmu czy zasobnika piechoty górskiej. Malowanie twarzy farbami maskującymi i zdjęcie z elementami wyposażenia cieszyło się największym zainteresowaniem ze strony dzieci. Każdy chętny mógł zostać przeszkolony z udzielania pierwszej pomocy.

Podczas centralnych obchodów Święta Wojska Polskiego w Warszawie 8 K-PBOT miała zaszczyt wystawić poczet sztandarowy w składzie ppor. Patryk Mączyński, sierż. Paweł Polcikiewicz oraz kpr. Robert Pawłowski. Podczas defilady kończącej główne obchody na placu marszałka Józefa Piłsudskiego godnie zaprezentowali sztandar, który brygada otrzymała niespełna rok temu. Dodatkowo kompania honorowa brygady uczestniczyła w obchodach zorganizowanych na Placu Wolności we Włocławku.

Mundurowi wzięli również udział w odsłonięciu tablicy pamiątkowej i pomnika ku pamięci oficerów Wojska Polskiego związanych ze Żninem i okolicami, zamordowanych w kwietniu 1940 r w Katyniu oraz innych miejscach kaźni. Nowa tablica znajduje się na strzelnicy w miejscowości Godawy niedaleko Żnina. Na koniec uroczystości żołnierze WOT zaprezentowali pokaz dynamiczny działania sekcji lekkiej piechoty.

Kolejną okazją do zobaczenia żołnierzy i sprzętu wojskowego będzie czwarte święto 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, na które zapraszamy 28 sierpnia na Błonie Nadwiślańskie w Grudziądzu. Podczas uroczystości odbędzie się uroczysta przysięga wojskowa i zostanie wręczona Chorągiew Wojska Polskiego. Trzy bataliony lekkiej piechoty, które są w strukturach brygady otrzymają proporce rozpoznawcze. Przewidziano szereg atrakcji dla mieszkańców, m.in. rejs wycieczkowy po Wiśle, wystawę sprzętu i uzbrojenia, żołnierski poczęstunek oraz występ Chóru Copernicus przy akompaniamencie Orkiestry Wojskowej Garnizonu Toruń. Wszystkie dzieci zapraszamy na gry i zabawy, które poprowadzi animator.

Materiał: por. Paweł Banasiak - Oficer Prasowy 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Budowlany raj i transportowa trauma. Niektórzy żałują założenia firmy

W budownictwie żaden z prezesów czy właścicieli firm nie żałuje, że# prowadzi tego typu biznes. Wśród firm transportowych aż 6 na 10 szefów czy właścicieli zarzeka się, że kolejny raz nie uruchomiłoby przedsiębiorstwa specjalizującego się w usługach przewozowych. Przyczyny niechęci do nowego startu w tej samej branży są różne. Przedstawiciele handlu i przemysłu wspominają przede wszystkim o wymagających warunkach wysokiej konkurencyjności. Usługodawcy narzekają na kapitałochłonność i podobnie jak przedsiębiorcy transportowi rozważają prowadzenie działalności poza granicami kraju – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Alkoholowego Zespołu Płodowego. Co należy o nim wiedzieć?

Światowy Dzień FAS (Alkoholowy Zespół Płodowy) obchodzony jest# 9 września i rozpoczyna się punktualnie o godzinie 9:09 od 1999 roku, kiedy to w Auckland w Nowej Zelandii, o godzinie 9.09 zabrzmiały dzwony w Kościele Metodystów. Powtarzające się dziewiątki w dacie i godzinie mają symboliczną wymowę: 9 miesięcy ciąży bez alkoholu.

(czytaj więcej)
0

Co 5. Polak choruje na otyłość. Konsekwencje niewidoczne gołym okiem

Z badań wynika, że niemal 60% dorosłych Polaków waży za# dużo, a odsetek ten w ciągu ostatnich 10 lat wzrósł o 13%. Otyłość ma 21%, a nadwagę 38% mieszkańców naszego kraju. Choroba ta generuje około 200 powikłań, ale mówiąc o skutkach jej występowania należy też wspomnieć o konsekwencjach ekonomicznych. Z raportu Fundacji Republikańskiej ”Otyłość epidemią XXI wieku” wynika, że koszty bezpośrednie otyłości (świadczenia zdrowotne i koszty leków, stosowanych głównie w terapii powikłań otyłości, a także programy profilaktyczne), stanowią około 5 mld złotych rocznie. Koszty pośrednie, choć trudne do oszacowania (wynikające z absencji w pracy, utraconych podatków lub dochodów) wynoszą około 10 mld zł rocznie.

(czytaj więcej)
0

Wesela coraz droższe. Młoda para wydaje średnio 40 tysięcy złotych

Koszt organizacji przyjęcia ślubnego w Polsce rośnie z# roku na rok. Ile kosztuje wesele? Jak wynika z danych Polskiego Stowarzyszenia Konsultantów Ślubnych średni wydatek na imprezę dla 100 do 150 osób to od 50 do 80 tysięcy złotych. Wartość rynku ślubnego oscyluje w graniach 7 miliardów złotych, a w kopertach nowożeńcy dostają rocznie 2,5-3 miliardów złotych. Wspomniane kwoty to mediana, a najbogatsze pary w Polsce potrafią wydać nawet kilkaset tysięcy złotych na wymarzone przyjęcie ślubne.

(czytaj więcej)