Dziś mamy 16 października 2021, sobota, imieniny obchodzą:

Aktualności

14 października 2021 0

Gala Olimpijska Tokio 2020. Polscy medaliści olimpijscy nagrodzeni

W Centrum Olimpijskim PKOl w Warszawie odbyła się uroczysta Gala #Olimpijska podsumowująca Igrzyska XXXII Olimpiady Tokio 2020. Polski Komitet Olimpijski wraz ze swoimi Sponsorami oraz Partnerami uhonorował dokonania polskich olimpijczyków w Japonii, skąd przywieźli oni 14 medali (4 złote, 5 srebrnych i 5 brązowych) – najwięcej w XXI wieku.

(czytaj więcej)
14 października 2021 0

Nowy odcinek ścieżki rowerowej. Budowę dofinansowała Unia Europejska

Umowę na dofinansowanie budowy ścieżki rowerowej w# Łochowicach zawarła Gmina Białe Błota z Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Inwestycja o wartości ponad 2 mln zł otrzymała finansowe wsparcie w ramach obecnej perspektywy Regionalnego Programu Operacyjnego.

(czytaj więcej)
14 października 2021 0

Bez ważnej legitymacji nie można korzystać z ulgi. Musisz o tym pamiętać

Tylko do 14 października 2021 r. studenci i doktoranci w# trakcie podróży pociągiem mogą posługiwać się legitymacjami, które ostatnie potwierdzenie ważności mają z semestru zimowego 2019/2020. Aby móc dalej podróżować transportem zbiorowym na podstawie ulgi studenckiej, konieczne będzie wcześniejsze uzyskanie na legitymacji hologramu potwierdzającego status studenta lub doktoranta w danym semestrze bieżącego roku akademickiego.

(czytaj więcej)
14 października 2021 0

Podatki, o których mogłeś nie słyszeć. Jak nie narobić sobie długów z niewiedzy?

O tym, że nie warto „zadzierać” z Urzędem Skarbowym chyba nikogo nie# trzeba przekonywać. Ale Ty śpisz spokojnie, bo regularnie i rzetelnie składasz deklaracje podatkowe, a potem dbasz, by w terminie uiścić ewentualną niedopłatę podatku. Tymczasem są takie podatki, o których możesz nawet nie wiedzieć, że dotyczą także Ciebie! Właśnie wyprawiłeś przyjęcie weselne i goście obdarowali Cię gotówką? Możliwe, że nawet 20% tej kwoty powinno powędrować do fiskusa. Kupiłeś używany samochód? Jeśli w ciągu dwóch tygodni nie odprowadzisz podatku, stajesz się podejrzany o popełnienie przestępstwa albo wykroczenia skarbowego, za co grozi kara w wysokości od 1/10 do dwudziestokrotności minimalnego wynagrodzenia, czyli w bieżącym roku od 280 zł do 56 tys. zł! Gdy nie wywiążesz się z podatkowych obowiązków, dodatkowo rośnie dług z powodu naliczanych odsetek. Konsekwencje powstania zaległości są więc niebagatelne, tymczasem wiele osób nawet nie jest świadomych, że takie zaległości posiada. Tego rodzaju zobowiązania, kiedy nagle zostaną ujawnione, są ogromnym ciosem, którego nasz budżet może nie udźwignąć, a to już prosta droga do utraty płynności finansowej i uwikłania się w długi. Przeczytaj, co warto wiedzieć o kilku mniej popularnych podatkach, aby uniknąć „przypadkowego” zadłużenia w Urzędzie Skarbowym.

(czytaj więcej)
14 października 2021 0

Zebranie wiejskie. Jaki będzie program spotkania?

Sołtys i rada sołecka zapraszają na zebranie wiejskie, które# odbędzie się 19 października 2021 r. o godz. 18:00 w świetlicy wiejskiej w Cielu przy ul. Kościelnej 6.

(czytaj więcej)
14 października 2021 0

Uczelnie, otwórzcie się dla studentów! Nauka zdalna może budzić niepokój

– Apelujemy do wyższych uczelni, aby w# tym roku akademickim wszystkie otwarły się na nauczanie stacjonarne – mówiła wiceminister Barbara Socha podczas briefingu prasowego.

(czytaj więcej)
14 października 2021 0

"Byle było tak". Koncert pamięci Krzysztofa Krawczyka

19 października odbędzie się w świetlicy w Maksymilianowie koncert ku# pamięci Krzysztofa Krawczyka.

(czytaj więcej)
14 października 2021 0

Ślubowanie, awanse i wyróżnienia policjantów. Uroczystości w KWP

W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy odbyło się uroczyste #ślubowanie przyjętych do służby policjantów. W szeregi kujawsko-pomorskiej policji wstąpiło trzydziestu ośmiu funkcjonariuszy. Wręczono także „Kryształowe Serca” oraz powitano w gronie oficerów policjantów, którzy w ostatnim czasie otrzymali awans na stopień „podkomisarza policji”.

(czytaj więcej)
14 października 2021 0

Święto Dyni i Ziemniaka w innej formie. Mimo pandemii i tak się odbyło

Mimo pandemii COVID-19 tegoroczne obchody Święta Dyni i# Ziemniaka miały miejsce. Choć porównując tegoroczne święto do tych poprzednich można uznać, że ceremonia była zbyt skromna. Trzeba jednak przyznać, że tradycja corocznego świętowania tegoż święta w Nowej Wsi Wielkiej została zachowana.

(czytaj więcej)
14 października 2021 0

Warsztaty malarskie. Tematyką świadectwo kultury materialnej

Gminny ośrodek kultury w Nowej Wsi Wielkiej zaprasza na# warsztaty malarskie pod okiem utalentowanej artystki.

(czytaj więcej)
13 października 2021 0

Samochodem osobowym w słup. Wezwano służby ratunkowe

We wtorek, 12 października w godzinach popołudniowych, na# drodze krajowej nr 25 w okolicy miejscowości Brzoza kierowca samochodu osobowego zjechał z drogi i uderzył w słup telekomunikacyjny.

(czytaj więcej)
13 października 2021 0

Dzień Edukacji Narodowej. Wójt składa nauczycielom serdeczne życzenia

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej obchodzonego# 14 października, Wójt Gminy Nowa Wieś Wielka wszystkim Nauczycielom oraz Pracownikom Administracji i Obsługi placówek oświatowych z terenu naszej Gminy składa najserdeczniejsze życzenia oraz podziękowania:

(czytaj więcej)
13 października 2021 0

"Średniowieczne harce" w Koronowie. Wybijano okolicznościowe monety

10 października 1410 r. pokonaliśmy Krzyżaków w bitwie pod Koronowem. Na pamiątkę #tej rocznicy w Koronowie zorganizowano „Średniowieczne harce”.

(czytaj więcej)
13 października 2021 0

KINO 7D i kiermasz książek. Kulturalne popołudnie w gminie

Tym razem KINO 7D nie zawiodło. Nie było też# jedyną atrakcją niedzielnego słonecznego popołudnia w Nowej Wsi Wielkiej.

(czytaj więcej)
13 października 2021 0

Kostek potrzebuje pomocy! Rodzice proszą o wsparcie finansowe

Rodzice zwracają się z prośbą o wsparcie na# rehabilitację ich synka. Chłopiec cierpi na mózgowe porażenie dziecięce, z niedowładem kończyn górnych jak i dolnych.

(czytaj więcej)
13 października 2021 0

Igrzyska Młodzieży Szkolnej w lekkiej atletyce. Wyniki końcowe

Komunikat końcowy Indywidualne Mistrzostwa Powiatu #Bydgoskiego - Igrzyska Młodzieży Szkolnej w lekkiej atletyce Białe Błota 4.10.2021 r.

(czytaj więcej)
13 października 2021 0

Dzienny raport o koronawirusie. Odnotowujemy coraz więcej zakażeń

13 października Ministerstwo Zdrowia poinformowało o# 2640 nowych potwierdzonych przypadkach koronawirusa w Polsce. Minionej doby zmarło 40 osób. Z czego 34 osoby miało choroby współistniejące.

(czytaj więcej)
13 października 2021 0

Według niemal trzech czwartych Polaków zwiększyło się ryzyko wyłudzenia danych

95% Polaków na co dzień funkcjonuje w# przestrzeni online. Od momentu wybuchu pandemii wzrosła częstotliwość zaglądania do Internetu z powodu zdalnej pracy zawodowej oraz nauki. Nawet nasze relacje prywatne i inne interakcje społeczne niemal powszechnie odbywają się przy pomocy komputera, tabletu lub smartfonu. Warto zwrócić uwagę, że do 71% wzrósł odsetek użytkowników świadomych grożących im cyberzagrożeń. Nadal jednak nie wszyscy nauczyli się korzystać z rozwagą z dostępu do sieci i mogą paść ofiarą nieuprawnionego wykorzystania ich personaliów. Dla wielu rozwiązaniem może być np. automatyczna ochrona przed wyłudzeniem, jaką jest usługa Alerty BIK.

(czytaj więcej)
13 października 2021 0

Zmiana organizacji ruchu na budowie S5 Bydgoszcz Błonie - Szubin Północ

15 października 2021 zostanie wprowadzona zmiana# organizacji ruchu na budowie drogi ekspresowej S5 odc. Bydgoszcz Błonie – Szubin Północ. Zmiana polegać będzie na wprowadzeniu ruchu na nowo wybudowaną jezdnię lewą na odcinku około 1 km (Lipinki – Kruszyn Krajeński).

(czytaj więcej)
13 października 2021 0

"Jesteśmy ekoaktywni". Uczono młodzież postaw proekologicznych

Wczoraj tj. 12 października w Zespole Szkół w# Dobrczu odbyło się wydarzenie pt.: EkoAktywni, którego celem było kształtowanie i popularyzacja postaw proekologicznych oraz promowanie ważności ochrony środowiska wśród dzieci i młodzieży. W wydarzeniu uczestniczyło 140 dzieci z klas czwartych i piątych, które zebrały się ze wszystkich szkół podstawowych z naszej gminy.

(czytaj więcej)
13 października 2021 0

Odbiór zmodernizowanej drogi. Mieszkańcy mogą już z niej skorzystać

Dziś, 13 października br., o godzinie 8:00, został podpisany# protokół odbioru technicznego zmodernizowanej drogi gminnej w Augustowie.

(czytaj więcej)
13 października 2021 0

Policjanci odwiedzili przedszkolaki. Uczyli je jak zachowywać się na jezdni

Na początku października w gminie Sicienko, Komisariat Policji w# Koronowie rozpoczął akcję pod nazwą „Świeć przykładem”, która wpisuje się „Krajowy program działań profilaktycznych na rok 2021 koordynowanych przez Biuro Rochu Drogowego Komendy Głównej Policji.

(czytaj więcej)
13 października 2021 0

Będzie bezpieczniej. Powstanie przejście przez tory

Po pewnych perypetiach udało się w końcu wyłonić# firmę, która wybuduje przejście pieszo-rowerowe przez tory kolejowe w ciągu ulicy Leśnej w Nowej Wsi Wielkiej.

(czytaj więcej)
13 października 2021 0

Ambitne plany gminy. 8 mln zł na media!

W najbliższych czterech latach gmina# Dąbrowa Chełmińska planuje przeznaczyć ponad 8 mln zł na rozwój i modernizację urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych.

(czytaj więcej)
13 października 2021 0

Złożono kilka wniosków do władz gminy. Kilka z nich już zrealizowano

Kilka wniosków do władz gminy# Osielsko dotyczących Bożenkowa złożyła radna Iwona Ratuszna. Część z nich została już zrealizowana.

(czytaj więcej)
13 października 2021 0

Opóźnienia inwestycji przez roboty drogowe. „Kolizja na sieci kanalizacji”

Dwóch ważnych inwestycji w# Niemczu nie oddano w terminie. Bezpośrednią przyczyną opóźnienia w budowie ulicy Smukalskiej w Niemczu „była kolizja na sieci kanalizacji” i konieczność wykonania dodatkowych robót. Natomiast na ul. Wyczółkowskiego czekano na firmę, która wykona przewiert przy przebudowie odcinka sieci wodociągowej.

(czytaj więcej)
13 października 2021 0

Zderzenie osobówki z ciężarówką. Wezwano lotnicze pogotowie ratunkowe

We wtorek, 12 października, na drodze krajowej nr 5 w# miejscowości Włóki (gm. Dobrcz) doszło do groźnie wyglądającego zderzenia samochodu osobowego z ciężarówką. Na miejsce zdarzenia wezwano też lotnicze pogotowie ratunkowe.

(czytaj więcej)
13 października 2021 0

Wielka wygrana w EuroJackpot! Szczęściarz kupił los w regionie

8 października Fortuna zwróciła się w kierunku osoby, która zakupiła kupon w# Solcu Kujawskim, w Netto na ulicy Leśnej.

(czytaj więcej)
0

Pandemia spowodowała znaczny spadek aktywności fizycznej dzieci i młodzieży

Pandemia nie sprzyjała aktywności fizycznej. Prawie 10 proc. dzieci i# młodzieży w wieku od 10 do 18 lat nie ćwiczyło ani jednego dnia w tygodniu. Co najmniej cztery razy w tygodniu miało z nią do czynienia 41 proc. badanych, o blisko 10 proc. mniej niż wcześniej - wynika z ustaleń pracowni IBRiS.

(czytaj więcej)
0

Podatki, o których mogłeś nie słyszeć. Jak nie narobić sobie długów z niewiedzy?

O tym, że nie warto „zadzierać” z Urzędem Skarbowym chyba nikogo nie# trzeba przekonywać. Ale Ty śpisz spokojnie, bo regularnie i rzetelnie składasz deklaracje podatkowe, a potem dbasz, by w terminie uiścić ewentualną niedopłatę podatku. Tymczasem są takie podatki, o których możesz nawet nie wiedzieć, że dotyczą także Ciebie! Właśnie wyprawiłeś przyjęcie weselne i goście obdarowali Cię gotówką? Możliwe, że nawet 20% tej kwoty powinno powędrować do fiskusa. Kupiłeś używany samochód? Jeśli w ciągu dwóch tygodni nie odprowadzisz podatku, stajesz się podejrzany o popełnienie przestępstwa albo wykroczenia skarbowego, za co grozi kara w wysokości od 1/10 do dwudziestokrotności minimalnego wynagrodzenia, czyli w bieżącym roku od 280 zł do 56 tys. zł! Gdy nie wywiążesz się z podatkowych obowiązków, dodatkowo rośnie dług z powodu naliczanych odsetek. Konsekwencje powstania zaległości są więc niebagatelne, tymczasem wiele osób nawet nie jest świadomych, że takie zaległości posiada. Tego rodzaju zobowiązania, kiedy nagle zostaną ujawnione, są ogromnym ciosem, którego nasz budżet może nie udźwignąć, a to już prosta droga do utraty płynności finansowej i uwikłania się w długi. Przeczytaj, co warto wiedzieć o kilku mniej popularnych podatkach, aby uniknąć „przypadkowego” zadłużenia w Urzędzie Skarbowym.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Wzroku. Specjaliści apelują, aby nie zwlekać z badaniami

14 października 2021 roku przypada Światowy Dzień Wzroku, który w# tym roku koncentruje się wokół tematu #LoveYourEyes.

(czytaj więcej)
0

Kawa jak lek przeciwnadciśnieniowy. Jaką ilość kawy można wypić jednego dnia?

Regularne picie 1-3 filiżanek kawy dziennie nie tylko nie# zwiększa ryzyka rozwoju nadciśnienia, ale może je nawet zmniejszać. Badania ostatnich lat pokazały, że w kawie są obecne związki, które „naśladują” działanie niektórych leków hipotensyjnych.

(czytaj więcej)