Dziś mamy 17 października 2021, niedziela, imieniny obchodzą:

Fakty

15 października 2021 0

Będą wybory nowego sołtysa. W jakiej formie odbędzie się głosowanie?

Po rezygnacji dotychczasowej sołtys w# Białych Błotach, wójt gminy wyznaczył termin wyborów nowego sołtysa i członków rady sołeckiej. Wybory uzupełniające zostały ogłoszone na niedzielę, 24.10.2021 r. Spisy wyborców są dostępne do wglądu na wniosek mieszkańców sołectwa Białe Błota w Urzędzie Gminy przy ul. Szubińskiej 7, pokój 1, w godzinach pracy urzędu.

(czytaj więcej)
15 października 2021 0

Miejscowa firma kreuje rewolucję w skokach narciarskich. Projekt popierają sportowcy

Automatycznie zamykający się tunel aerodynamiczny chroniący# rozbieg skoczni narciarskiej przed gwałtownymi podmuchami wiatru, zaprojektowała firma Archigeum z Zielonki w gminie Białe Błota. Projekt autorstwa pracowni Przemysława Gawędy i Marcina Sajdaka może zrewolucjonizować w najbliższej przyszłości styl i technikę skoków narciarskich. Firma z Zielonki zaprojektowała wcześniej zespół pięciu skoczni w Zakopanem, m.in. treningowy Kompleks Średniej Krokwi, uroczyście otwarty w lipcu tego roku.

(czytaj więcej)
15 października 2021 0

"Szlakami zabytków powiatu bydgoskiego". Znamy laureatów konkursu

13 października br. w Środowiskowym Domu Samopomocy w# Gądeczu odbyło się wręczenie nagród i dyplomów za udział w konkursie fotograficzno-plastycznym "Szlakami zabytków Powiatu Bydgoskiego". Narody wręczył Dyrektor Wydziału Promocji Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Bydgoszczy Andrzej Kubiak.

(czytaj więcej)
15 października 2021 0

Liczba ludzi na kwarantannie drastycznie wzrasta. Nowy raport COVID-19

15 października Ministerstwo Zdrowia poinformowało o# 2771 nowych potwierdzonych przypadkach koronawirusa w Polsce. Minionej doby zmarło 49 osób. Z czego 28 osób miało choroby współistniejące.

(czytaj więcej)
15 października 2021 0

Niemal 15,7 mln osób ubezpieczonych w ZUS. Tak wynika z najnowszych danych

Składki na ubezpieczenia społeczne płaci już# 15,7 mln osób. Rośnie liczba tych, którzy wykonują umowy zlecenie, agencyjne oraz prowadzą własną działalność gospodarczą. Liczba ubezpieczonych cudzoziemców przekroczyła już 864 tys. osób.

(czytaj więcej)
15 października 2021 0

„Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie”. Program zyskuje na popularności

Pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej udzielane m.in.# osobom bezrobotnym i studentom ostatniego roku studiów to jeden z instrumentów wspierania przedsiębiorczości w ramach programu „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie”, realizowanego we współpracy Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Od początku programu zawarto już blisko 5,2 tys. umów pożyczkowych o łącznej wartości ponad 358 mln zł – podaje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

(czytaj więcej)
14 października 2021 0

W obronie społeczności lokalnych. Apel o przywrócenie uprawnień samorządom

13 października w Warszawie miał miejsce pochód, w którym wzięło udział ponad# tysiąc samorządowców. Spotkali się by wzywać do obrony społeczności lokalnych i regionalnych.

(czytaj więcej)
14 października 2021 0

Doświadczasz przemocy w rodzinie? Zobacz, jaką pomoc możesz otrzymać

Pod bezpłatnym numerem telefonu 800 154 030 i# adresem e-mailowym niebieskalinia@kujawsko-pomorskie.pl działa Kujawsko-Pomorska Niebieska Linia. Z konsultantami można się także spotkać od poniedziałku do piątku w Toruniu oraz w wyznaczonych dniach, podczas comiesięcznych dyżurów, w sześciu innych miastach naszego regionu.

(czytaj więcej)
14 października 2021 0

Kolejna ulica dla mieszkańców. Odbiór drogi gminnej

Wczoraj, 13 października br. dokonano odbioru końcowego zadania inwestycyjnego obejmującego# remont drogi gminnej na odcinku ul. Zacisze, w miejscowości Sienno.

(czytaj więcej)
14 października 2021 0

Stowarzyszenie Zakole Kreatywności Nasze Czemlewo otrzymało grant

Stowarzyszenie Zakole Kreatywności Nasze Czemlewo otrzymało grant w wysokości #3 000 zł na realizację projektu pt. " Moja wieś, mój przyjaciel, mój sąsiad - nasze Czemlewo".

(czytaj więcej)
14 października 2021 0

Specjalne życzenia dla nauczycieli. Wójt dziękuje pracownikom za pracę

Dzisiaj z okazji Dnia Edukacji Narodowej wójt gminy# Dobrcz złożył oficjalne podziękowania dla nauczycieli i pracowników szkół oraz placówek.

(czytaj więcej)
14 października 2021 0

3 tys. chorych na koronawirusa. Nowe informacje o COVID-19

14 października Ministerstwo Zdrowia poinformowało o# 3000 nowych potwierdzonych przypadkach koronawirusa w Polsce. Minionej doby zmarło 60 osób. Z czego 46 osób miało choroby współistniejące.

(czytaj więcej)
14 października 2021 0

Zakończono prace konserwatorskie. Ambona w Byszewie zyskała nowy blask

W roku 2021 w kościele p.w św. Trójcy w Byszewie rozpoczęto prace# ratownicze, konserwatorskie i restauratorskie przy rokokowej ambonie.

(czytaj więcej)
14 października 2021 0

Nowy odcinek ścieżki rowerowej. Budowę dofinansowała Unia Europejska

Umowę na dofinansowanie budowy ścieżki rowerowej w# Łochowicach zawarła Gmina Białe Błota z Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Inwestycja o wartości ponad 2 mln zł otrzymała finansowe wsparcie w ramach obecnej perspektywy Regionalnego Programu Operacyjnego.

(czytaj więcej)
14 października 2021 0

Bez ważnej legitymacji nie można korzystać z ulgi. Musisz o tym pamiętać

Tylko do 14 października 2021 r. studenci i doktoranci w# trakcie podróży pociągiem mogą posługiwać się legitymacjami, które ostatnie potwierdzenie ważności mają z semestru zimowego 2019/2020. Aby móc dalej podróżować transportem zbiorowym na podstawie ulgi studenckiej, konieczne będzie wcześniejsze uzyskanie na legitymacji hologramu potwierdzającego status studenta lub doktoranta w danym semestrze bieżącego roku akademickiego.

(czytaj więcej)
14 października 2021 0

Uczelnie, otwórzcie się dla studentów! Nauka zdalna może budzić niepokój

– Apelujemy do wyższych uczelni, aby w# tym roku akademickim wszystkie otwarły się na nauczanie stacjonarne – mówiła wiceminister Barbara Socha podczas briefingu prasowego.

(czytaj więcej)
14 października 2021 0

Ślubowanie, awanse i wyróżnienia policjantów. Uroczystości w KWP

W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy odbyło się uroczyste #ślubowanie przyjętych do służby policjantów. W szeregi kujawsko-pomorskiej policji wstąpiło trzydziestu ośmiu funkcjonariuszy. Wręczono także „Kryształowe Serca” oraz powitano w gronie oficerów policjantów, którzy w ostatnim czasie otrzymali awans na stopień „podkomisarza policji”.

(czytaj więcej)
14 października 2021 0

Święto Dyni i Ziemniaka w innej formie. Mimo pandemii i tak się odbyło

Mimo pandemii COVID-19 tegoroczne obchody Święta Dyni i# Ziemniaka miały miejsce. Choć porównując tegoroczne święto do tych poprzednich można uznać, że ceremonia była zbyt skromna. Trzeba jednak przyznać, że tradycja corocznego świętowania tegoż święta w Nowej Wsi Wielkiej została zachowana.

(czytaj więcej)
13 października 2021 0

Dzień Edukacji Narodowej. Wójt składa nauczycielom serdeczne życzenia

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej obchodzonego# 14 października, Wójt Gminy Nowa Wieś Wielka wszystkim Nauczycielom oraz Pracownikom Administracji i Obsługi placówek oświatowych z terenu naszej Gminy składa najserdeczniejsze życzenia oraz podziękowania:

(czytaj więcej)
13 października 2021 0

KINO 7D i kiermasz książek. Kulturalne popołudnie w gminie

Tym razem KINO 7D nie zawiodło. Nie było też# jedyną atrakcją niedzielnego słonecznego popołudnia w Nowej Wsi Wielkiej.

(czytaj więcej)
13 października 2021 0

Dzienny raport o koronawirusie. Odnotowujemy coraz więcej zakażeń

13 października Ministerstwo Zdrowia poinformowało o# 2640 nowych potwierdzonych przypadkach koronawirusa w Polsce. Minionej doby zmarło 40 osób. Z czego 34 osoby miało choroby współistniejące.

(czytaj więcej)
13 października 2021 0

Zmiana organizacji ruchu na budowie S5 Bydgoszcz Błonie - Szubin Północ

15 października 2021 zostanie wprowadzona zmiana# organizacji ruchu na budowie drogi ekspresowej S5 odc. Bydgoszcz Błonie – Szubin Północ. Zmiana polegać będzie na wprowadzeniu ruchu na nowo wybudowaną jezdnię lewą na odcinku około 1 km (Lipinki – Kruszyn Krajeński).

(czytaj więcej)
13 października 2021 0

Odbiór zmodernizowanej drogi. Mieszkańcy mogą już z niej skorzystać

Dziś, 13 października br., o godzinie 8:00, został podpisany# protokół odbioru technicznego zmodernizowanej drogi gminnej w Augustowie.

(czytaj więcej)
13 października 2021 0

Będzie bezpieczniej. Powstanie przejście przez tory

Po pewnych perypetiach udało się w końcu wyłonić# firmę, która wybuduje przejście pieszo-rowerowe przez tory kolejowe w ciągu ulicy Leśnej w Nowej Wsi Wielkiej.

(czytaj więcej)
13 października 2021 0

Ambitne plany gminy. 8 mln zł na media!

W najbliższych czterech latach gmina# Dąbrowa Chełmińska planuje przeznaczyć ponad 8 mln zł na rozwój i modernizację urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych.

(czytaj więcej)
13 października 2021 0

Złożono kilka wniosków do władz gminy. Kilka z nich już zrealizowano

Kilka wniosków do władz gminy# Osielsko dotyczących Bożenkowa złożyła radna Iwona Ratuszna. Część z nich została już zrealizowana.

(czytaj więcej)
13 października 2021 0

Opóźnienia inwestycji przez roboty drogowe. „Kolizja na sieci kanalizacji”

Dwóch ważnych inwestycji w# Niemczu nie oddano w terminie. Bezpośrednią przyczyną opóźnienia w budowie ulicy Smukalskiej w Niemczu „była kolizja na sieci kanalizacji” i konieczność wykonania dodatkowych robót. Natomiast na ul. Wyczółkowskiego czekano na firmę, która wykona przewiert przy przebudowie odcinka sieci wodociągowej.

(czytaj więcej)
13 października 2021 0

Wielka wygrana w EuroJackpot! Szczęściarz kupił los w regionie

8 października Fortuna zwróciła się w kierunku osoby, która zakupiła kupon w# Solcu Kujawskim, w Netto na ulicy Leśnej.

(czytaj więcej)
0

Pandemia spowodowała znaczny spadek aktywności fizycznej dzieci i młodzieży

Pandemia nie sprzyjała aktywności fizycznej. Prawie 10 proc. dzieci i# młodzieży w wieku od 10 do 18 lat nie ćwiczyło ani jednego dnia w tygodniu. Co najmniej cztery razy w tygodniu miało z nią do czynienia 41 proc. badanych, o blisko 10 proc. mniej niż wcześniej - wynika z ustaleń pracowni IBRiS.

(czytaj więcej)
0

Podatki, o których mogłeś nie słyszeć. Jak nie narobić sobie długów z niewiedzy?

O tym, że nie warto „zadzierać” z Urzędem Skarbowym chyba nikogo nie# trzeba przekonywać. Ale Ty śpisz spokojnie, bo regularnie i rzetelnie składasz deklaracje podatkowe, a potem dbasz, by w terminie uiścić ewentualną niedopłatę podatku. Tymczasem są takie podatki, o których możesz nawet nie wiedzieć, że dotyczą także Ciebie! Właśnie wyprawiłeś przyjęcie weselne i goście obdarowali Cię gotówką? Możliwe, że nawet 20% tej kwoty powinno powędrować do fiskusa. Kupiłeś używany samochód? Jeśli w ciągu dwóch tygodni nie odprowadzisz podatku, stajesz się podejrzany o popełnienie przestępstwa albo wykroczenia skarbowego, za co grozi kara w wysokości od 1/10 do dwudziestokrotności minimalnego wynagrodzenia, czyli w bieżącym roku od 280 zł do 56 tys. zł! Gdy nie wywiążesz się z podatkowych obowiązków, dodatkowo rośnie dług z powodu naliczanych odsetek. Konsekwencje powstania zaległości są więc niebagatelne, tymczasem wiele osób nawet nie jest świadomych, że takie zaległości posiada. Tego rodzaju zobowiązania, kiedy nagle zostaną ujawnione, są ogromnym ciosem, którego nasz budżet może nie udźwignąć, a to już prosta droga do utraty płynności finansowej i uwikłania się w długi. Przeczytaj, co warto wiedzieć o kilku mniej popularnych podatkach, aby uniknąć „przypadkowego” zadłużenia w Urzędzie Skarbowym.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Wzroku. Specjaliści apelują, aby nie zwlekać z badaniami

14 października 2021 roku przypada Światowy Dzień Wzroku, który w# tym roku koncentruje się wokół tematu #LoveYourEyes.

(czytaj więcej)
0

Kawa jak lek przeciwnadciśnieniowy. Jaką ilość kawy można wypić jednego dnia?

Regularne picie 1-3 filiżanek kawy dziennie nie tylko nie# zwiększa ryzyka rozwoju nadciśnienia, ale może je nawet zmniejszać. Badania ostatnich lat pokazały, że w kawie są obecne związki, które „naśladują” działanie niektórych leków hipotensyjnych.

(czytaj więcej)