Dziś mamy 28 stycznia 2023, sobota, imieniny obchodzą:
10 stycznia 2023

Rada obniżyła swoje diety! O 200 zł mniej dla każdego

fot. Gmina Koronowo

fot. Gmina Koronowo

Do niecodziennej sytuacji doszło w koronowskim samorządzie#. Otóż Rada Miejska obniżyła diety radnym. To po części (niezamierzony?) efekt planowanego wprowadzenia przez rząd wzrostu minimalnego wynagrodzenia, jakie nastąpi w przyszłym roku.

Duża część środowej (30 listopada) sesji Rady Miejskiej w Koronowie poświęcona została sprawie ustalenia diet dla radnych. Formalnie na sesji miały być rozpatrywane dwa projekty – jeden o podwyżce diet, a drugi o zamrożeniu stawek. Już na początku sesji radny Maciej Szlagowski zgłosił wniosek o zdjęcie uchwały o dietach z porządku obrad. Radny argumentował, że należy go przedyskutować na komisjach, gdyż był nawet pomysł o obniżeniu diet. Wniosek nie przeszedł (za było 8 radnych, 10 przeciw, 3 osoby nieobecne).

Dieta uzależniona od minimalnego wynagrodzenia
Skąd w ogóle pojawił się pomysł podwyższenia diet? Otóż wynika to z uchwały przyjętej przez Radę Miejską jeszcze w roku 2015. W uchwale tej określono procentowo (nie kwotowo) wysokość diet dla radnych. Procent był naliczany od „minimalnego wynagrodzenia za pracę określona na podstawie ustawy (…) o minimalnym wynagrodzeniu o pracę”. W ten sposób dietę dla przewodniczącego rady określono na 99,14% tej kwoty wynagrodzenia minimalnego, dla wiceprzewodniczącego rady – 58,28%. Taką samą stawkę, czyli 58,28% określono dla przewodniczących komisji stałych rady, przewodniczącego komisji doraźnych (za miesiące, w których się komisja zbiera) oraz dla sekretarza komisji rewizyjnej rady. Dla pozostałych radnych stawka ta wynosiła 46,57%. W roku 2019 zmieniono nieznacznie uchwałę. Dla sekretarza komisji skarg, wniosków i petycji radny ustalono stawkę 52,28% minimalnego wynagrodzenia.

Co ważne, radnemu, który pełni kilka funkcji, przysługuje tylko jedna dieta (ta wyższa), nie ma więc kumulacji. W uchwale zapisano także, że „dieta miesięczna ulega obniżeniu za dany miesiąc o 20% za każdą nieobecność radnego na sesji rady lub posiedzeniu komisji stałych, nie więcej niż 60%”.

W efekcie mieszkańcy gminy nie zawsze wiedzieli, że diety radnych regularnie rosną wraz ze wzrostem „minimalnego wynagrodzenia za pracę”.

Maksymalną wysokość diet dla radnych ustala w rozporządzeniu rząd (obowiązujące rozporządzenie z 27 października 2021 roku). Kwoty uzależnione są od ilości mieszkańców gminy oraz różnych przeliczników, m.in. tzw. kwoty bazowej w wysokości 1 789 zł 42 gr. Stawka wynosi 2,4 krotność tej kwoty bazowej czyli 4 294 zł 61gr. Dla radnych z gmin od 15 do 100 tys. mieszkańców, maksymalna wysokość diety może wynieść 75% od 2,4 kwoty bazowej czyli 3 220 zł 96 gr.
Obecnie kwota minimalnego wynagrodzenia wynosi 3 010 zł. Rząd przyjął, że od 1 stycznia 2023 roku płaca minimalna ma wzrosnąć do 3 490 zł, a od 1 lipca – do 3 600 zł. Stosujące procentowe przeliczniki z dotychczas obowiązującej koronowskiej uchwały przewodniczący Rady Miejskiej od stycznia 2023 roku musiałby otrzymywać 3 459 zł 98 gr, zaś od lipca – 3 569 zł. Jest to niezgodne z obowiązującym rozporządzeniem o maksymalnej wysokości diet. W efekcie gminna uchwała jako niezgodna z aktem wyższego rzędu musiałaby zostać uchylona lub zmieniona.

O 200 zł mniej dla każdego
Na sesji była gorąca dyskusja nad wysokością diet. Przewodniczący Bogusław Guziński wskazał, że są one bardzo wysokie i zaproponował utrzymanie obecnych stawek, ale kwotowo, by nie było automatycznych podwyżek. Wskazał, że w ten sposób w przyszłym roku samorząd zaoszczędzi (a raczej dodatkowo nie wyda) 70 tys. zł. – Należy to uchwalić i nie wracać do tego tematu – podsumował przewodniczący. Radny Stanisław Gliszczyński wskazał, że to nie wystarczy i trzeba diety obniżyć. Pojawił się również głos, aby obniżyć jedynie dietę przewodniczącego, aby kwota nie przekraczała tej z rozporządzenia rządu.
W końcu wniosek o obniżenie o 200 zł dotychczasowych diet wszystkim radnym bez względu na pełnione funkcje złożył radny Mariusz Weleziński. Radny zaproponował, aby od 1 stycznia 2023 roku dieta przewodniczącego wynosiła 2 780 zł, dieta wiceprzewodniczącego – 1 550 zł, diety przewodniczących komisji – 1 550 zł, diety sekretarzy komisji rewizyjnej oraz skarg, wniosków i petycji – 1 370 zł, a dla „szeregowego radnego” - 1 200 zł.

Za uchwałą o obniżeniu diet opowiedziało się 14 radnych: Patryk Bociek, Henryk Borowicz, Tomasz Gordon, Bogusław Guziński, Katarzyna Karwat, Artur Koper, Piotr Mitera, Elżbieta Mojzesowicz, Illona Pubanc, Tomasz Skotnicki, Maciej Szlagowski, Katarzyna Szulta-Romaniuk, Małgorzata Szymczak, Mariusz Weleziński. Nikt nie był przeciw. Od głosu wstrzymały się dwie osoby: Mirosława Holka, Marian Kuropatwiński. Nieobecnych było 5 osób: Stanisław Gliszczyński, Wojciech Orliński, Sławomira Polewana, Olech Raddatz, Ewa Szymańska.

Uchwała o niższych dietach będzie obowiązywała od 1 stycznia 2023 roku. Zestawienie wysokości diet podajemy w tabeli.

Wysokość diet radnych w gminie Koronowo
Stanowisko w radzie Projekt podwyżki z 17 listopada Obecnie obowiązująca Od 1 stycznia 2023 r.
przewodniczący rady 3 100 zł 2 980 zł 2 780 zł
wiceprzewodniczący rady 1 860 zł 1 750 zł 1 550 zł
przewodniczący komisji stałych rady 1 860 zł 1 750 zł 1 550 zł
przewodniczący komisji doraźnych rady tylko za miesiące, w których zbierała się komisja doraźna 1 860 zł 1 750 zł 1 550 zł
sekretarz komisji rewizyjnej rady i sekretarz komisji skarg, wniosków i petycji rady 1 670 zł 1 570 zł 1 370 zł
pozostali radni nie pełniący funkcji 1 500 zł 1 400 zł 1 200 zł
Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

„Należy nieustanie patrzeć w przyszłość”. Rozmowa z Tomaszem Rudnym

16 maja w wieku 66 lat zmarła Regina Osińska, długoletnia# dyrektor Soleckiego Centrum Kultury. Z tego względu pzani burmistrz Solca Kujawskiego Teresa Substyk ogłosiła konkurs na stanowisko dyrektora SCK.

(czytaj więcej)
0

"Bezpieczeństwo energetyczne nie ma ceny". Rozmowa z Jerzym Gawędą

Od kilku miesięcy mówi się o kryzysie energetycznym w Europie. Wysokie #ceny energii, surowców, problem z dostępem do nich jest niezwykle ważny i trudny. O możliwościach jego rozwiązania rozmawiamy z Jerzym Gawędą, radnym Sejmiku Wojewózdtwa Kujawsko-Pomorskiego z klubu radnych PiS.

(czytaj więcej)
0

„Do wszystkiego doszedłem własną pracą” – rozmowa z Jerzym Jurkiem Gotowskim

Jerzy Jurek Gotowski jest założycielem i jedynym właścicielem# Transand Firmy Transportowo-Budowlanej, która działa na rynku nieprzerwanie od 1991 r. Przedsiębiorca z Nekli (gmina Dobrcz) wielokrotnie był wyróżniany za działalność biznesową, charytatywną, jak i sportową.

(czytaj więcej)
0

Dodatek węglowy – komu się należy i kiedy składać wnioski?

Rząd we wtorek 19 lipca 2022 r. przyjął projekt ws. jednorazowego dodatku# węglowego, który wyniesie 3 tys. zł. Dodatek będzie przysługiwał gospodarstwom, w których głównym źródłem ogrzewania jest piec na węgiel. Proponowane wsparcie finansowe ma na celu wspomóc budżety domowe oraz zwiększyć poczucie bezpieczeństwa energetycznego i socjalnego.

(czytaj więcej)