Dziś mamy 29 maja 2025, czwartek, imieniny obchodzą:
27 maja 2025

"Chłopi w archiwum". Niedługo otwarcie wystawy plenerowej

Wystawa plenerowa „Chłopi w Archiwum” w # Brzozie od 30 maja 2025 r.

Zapraszamy na wyjątkową wystawę pt. „Chłopi w Archiwum”, przygotowaną przez Archiwum Państwowe w Warszawie we współpracy ze studiem Breakthru Films – twórcami filmowych „Chłopów”. Rok 2025 został ogłoszony Rokiem Władysława Stanisława Reymonta – w setną rocznicę śmierci wybitnego pisarza i laureata literackiej Nagrody Nobla. To doskonała okazja, by przypomnieć sobie dzieło, które na trwałe wpisało się w kanon polskiej literatury.

Godz. 13:00 – Prelekcja poświęcona Władysławowi Reymontowi i jego czasom oraz najgłośniejszej powieści naszego noblisty w Auli Szkoły Podstawowej w Brzozie.
Otwarcie wystawy: piątek, 30 maja 2025 r. o godz. 17:00, Skwer Niepodległości w Brzozie.

Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających na Skwerze Niepodległości w Brzozie w terminie do 20 sierpnia 2025 roku.

Po otrzymaniu Nagrody Nobla w 1924 roku, „Chłopi” Władysława Reymonta okrzyknięci zostali przez zagraniczne media przewodnikiem po polskiej duszy i tradycji. Dziś ich historia ożywa na nowo – na wystawie zobaczycie unikatowe dokumenty, zdjęcia, wycinanki i kadry z najnowszej ekranizacji, która zachwyciła światową publiczność m.in. w Toronto. Wystawa składa się z 29 plansz i opowiada o codziennym życiu chłopów, ich kulturze, tradycjach i przemianach społecznych. To niezwykła podróż przez historię polskiej wsi – widzianą oczami archiwum i sztuki filmowej.

Nie przegapcie tego spotkania z historią i sztuką! Serdecznie zapraszamy wszystkich Mieszkańców oraz Gości do odwiedzenia wystawy!

materiał: Urząd Gminy Nowa Wieś Wielka

Oceń artykuł: 1 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Renta socjalna. Ile wynosi i kto może ją otrzymać?

Renta socjalna to świadczenie, które nie jest uzależnione# ani od stażu pracy, ani od pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Aby jednak móc ją otrzymać, należy spełnić określone warunki. Od marca jej wysokość wzrosła do 1878,91 zł brutto.

(czytaj więcej)
0

Wypłata świadczeń z ZUS. Coraz częściej wpływa na konto

Klienci coraz częściej decydują się na przekazywanie świadczeń# długoterminowych z ZUS, takich jak emerytura, renta czy nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, na swoje konto bankowe. Spośród około 8,8 mln osób, którym ZUS co miesiąc wypłaca świadczenia emerytalno-rentowe 7 mln otrzymuje te środki w formie przelewu na konto w banku. W lutym br. wskaźnik ubankowienia w kraju wyniósł 79,9 proc., a w regionie 81,5 proc.

(czytaj więcej)
0

To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat #odnotowano w Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie. Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)