Dziś mamy 18 kwietnia 2024, czwartek, imieniny obchodzą:
27 marca 2024

Informacje na temat służby zdrowia. Dane statystyczne

fot. Gmina Dąbrowa Chełmińska

fot. Gmina Dąbrowa Chełmińska

Podczas obrad sesji Rady Gminy w dniu 21 marca br., „informację na temat działalności# służby zdrowia na terenie gminy w 2023 roku”, przedstawił Pan Marcin Smykowski - Dyrektor Gminnej Przychodni w Dąbrowie Chełmińskiej.

PODSTAWOWE DANE STATYSTYCZNE

Łączna ilość udzielonych świadczeń:

Gabinet lekarza rodzinnego:
Porady ogółem – 35 897, w tym: Dąbrowa Chełmińska 20 684, Czarże 9 084, Ostromecko 6 129.
Wizyty domowe ogółem – 287: w tym Dąbrowa Chełmińska 177, Czarże 60, Ostromecko 50.

Gabinet pielęgniarki środowiskowo-rodzinnej (łącznie zabiegi w gabinecie i w domu):
zabiegi ogółem – 23 753 w tym: Dąbrowa Chełmińska 14 212, Czarże 5 343, Ostromecko 4 198.

Poradnia położniczo -ginekologiczna:
porady ginekologiczne 544, badania cytologiczne 150.

W okresie sprawozdawczym nastąpił znaczący wzrost wydatków na badania diagnostyczne. Wynika to między innymi z możliwości zlecania przez lekarz a POZ dodatkowych badań laboratoryjnych w ramach diagnostycznego budżetu powierzonego oraz bardzo dużego wzrostu cen badań RTG i USC.

DODATKOWE INFORMACJE DOTYCZĄCE PODEJMOWANYCH DZIAŁAŃ W 2023 ROKU
W październiku zakończono budowę nowego budynku Gminnej Przychodni w Dąbrowie Chełmińskiej. W dniu 27 listopada, rozpoczęto w nim udzielenie świadczeń zdrowotnych.

Podstawowe koszty związane z przygotowaniem do udzielenia świadczeń:
- zakup umeblowania, gablot, tablic itp. : 79 221 zł;
- przeniesienie infrastruktury informacyjnej i zakup dodatkowego sprzętu: 12 792 zł;
- zakup nowej cyfrowej centralki telefonicznej i telefonów z montażem: 10 824 zł;
- zakup sprzętu medycznego (wagi, przewijaki, parawany itp.): 10 517 zł.
Gminna Przychodnia w Dąbrowie Chełmińskiej, kolejny rok realizowała program profilaktyczny pod nazwą: „Program profilaktyki zakażeń pneumokokowych wśród osób dorosłych w oparciu o szczepienia przeciw pneumokokom w województwie kujawsko-pomorskim” współfinansowany przez Gminę Dąbrowa Chełmińska i przez Departament Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu. Z programu skorzystało 17 seniorów w wieku co najmniej 65 lat.

Plany dotyczące rozszerzenia świadczeń:

Od grudnia Gminna Przychodnia realizuje program Opieki Koordynowanej z zakresu diabetologii dla pacjentów z cukrzycą. W ramach programu udzielane są na miejscu m.in. porady dietetyczne i konsultacje specjalisty diabetologa. W najbliższych miesiącach planowane jest rozszerzenie programu Opieki Koordynowanej o świadczenia z zakresu endokrynologii, w dalszej perspektywie z zakresu kardiologii.

W związku z utworzeniem, w nowym budynku przychodni, zaplecza do wykonywania zabiegów rehabilitacyjnych, prowadzone są prace organizacyjne mające na celu umożliwienie pacjentom korzystanie ze świadczeń z zakresu fizjoterapii w ramach umowy z NFZ od 1.01.2025 r.

Rozpoczęto przygotowania do procedury zakupowej wyposażenia rehabilitacyjnego, w kolejnym etapie zostanie złożony wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Zdrowia w celu pozyskania kontraktu na usługi.

Dyrektor Marcin Smykowski

Materiał: Gmina Dąbrowa Chełmińska

Oceń artykuł: 3 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Okruchy i ciekawostki historii. Opowieści Staropolskiej Wisły

Od Heweliusza do nicponiów z carskich# magazynów.

(czytaj więcej)
0

Domowa pizza. Jak dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu?

Chrupiący spód, soczyste warzywa, aromatyczne zioła i gorący,# rozpływający się żółty ser – pizza to danie, którym można delektować się na całym świecie. Prosta receptura zdobyła serca przedstawicieli różnych kultur, które tworzą własne kombinacje oparte na lokalnych składnikach. Nic dziwnego, klasyczna pizza to wręcz uzależniająca mieszanka sycących węglowodanów, wzmacniających smak tłuszczy, dodającego energii białka oraz pobudzających mikroelementów, pochodzących ze świeżych warzyw i ziół. Jak zatem odpowiednio dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu, a jednocześnie zaskoczyć swoich gości zupełnie nowym smakiem? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)
0

Ponad 5,5 mln transakcji bonami. ZUS dokonał podsumowania programu

Rodzice i opiekunowie mieli dużo czasu na wykorzystanie #bonu turystycznego. Program wystartował 1 sierpnia 2020 r. i obowiązywał do 31 marca 2023 r. W tym czasie zrealizowano ponad 5,5 mln transakcji bonami na łączną kwotę blisko 3,2 mld zł. Suma płatności zrealizowanych przez mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego przekroczyła 160,6 mln zł.

(czytaj więcej)
0

Słodkości na tłusty czwartek. Przygotuj puszyste faworki

Tłusty Czwartek to w Polsce, jak wiadomo, #święto pod znakiem pączka. Inne ciastka i słodkości schodzą zwykle na dalszy plan, my chcemy jednak przypomnieć, że słodkości, które możemy serwować w tym wyjątkowo pysznym dniu jest znacznie więcej. Dajemy trzy propozycje.

(czytaj więcej)