Dziś mamy 15 maja 2025, czwartek, imieniny obchodzą:
02 sierpnia 2022

Nowy ciężki samochód dla straży. JRG nr 2 otrzymała wóz na jubileusz

fot. KM PSP Bydgoszcz

fot. KM PSP Bydgoszcz

Strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 Komendy Miejskiej PSP w# Bydgoszczy otrzymali# ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy Renault Trucks K440 P6X6 MEDIUM E6. Odbiór nowego pojazdu przypada w roku jubileuszu 150-lecia powstania Zawodowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy.

Pod zabudowę pojazdu wykorzystano wzmocnione, trzyosiowe podwozie w układzie z napędem na wszystkie osie (6×6). Dla załogi przewidziano miejsca w standardowej (krótkiej) dwudrzwiowej, trzyosobowej kabinie w układzie (1+1+1). Z przodu kabinę wyróżnia trzyczęściowy zderzak z narożnikami stalowymi. Zamontowana tam również została elektryczna wyciągarka linowa o uciągu 9979 kg i dł. liny 28 metrów.

Szkielet nadwozia pożarniczego to konstrukcja samonośna wykonana ze spawanych profili aluminiowych. Poszycie wewnętrzne nadwozia wykonane jest z blachy anodowanej, a zewnętrzne z lakierowanej blachy aluminiowej. Blachy poszycia łączone są ze szkieletem w technologii klejenia i nitowania. Zabudowa posiada pięć skrytek – po dwie z każdej strony pojazdu oraz jedną z tyłu. Skrytki zamykane są żaluzjami aluminiowymi.

Samochód wyposażony został kompozytowe zbiorniki na wodę o pojemności 10.120 litrów oraz 1085 litrów na środek pianotwórczy. Zbiornik na wodę może być zasilany poprzez dwie nasady zasilania hydrantowego 75 mm i dwie 110 mm. W tylnej części nadwozia pożarniczego w przedziale pompowo-sprzętowy umieszczono autopompę o wydajności 5591 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 429 l /min przy ciśnieniu 40 barów. Ma ona cztery nasady tłoczne 75 mm i dwie 110 mm, a także trzy nasady ssawne 110 mm.

Na użytkowym dachu znajduje się działko wodno-pianowe o regulowanej wydajności od 800 do 3200 l/min i zasięg rzutu 60 m. Samochód ma także wysuwany pneumatycznie maszt oświetleniowy o wysokości 6 m z reflektorami LED o łącznym strumieniu świetlnym 36.000 lm.

Materiał: KM PSP Bydgoszcz

Oceń artykuł: 74 76

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Renta socjalna. Ile wynosi i kto może ją otrzymać?

Renta socjalna to świadczenie, które nie jest uzależnione# ani od stażu pracy, ani od pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Aby jednak móc ją otrzymać, należy spełnić określone warunki. Od marca jej wysokość wzrosła do 1878,91 zł brutto.

(czytaj więcej)
0

Wypłata świadczeń z ZUS. Coraz częściej wpływa na konto

Klienci coraz częściej decydują się na przekazywanie świadczeń# długoterminowych z ZUS, takich jak emerytura, renta czy nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, na swoje konto bankowe. Spośród około 8,8 mln osób, którym ZUS co miesiąc wypłaca świadczenia emerytalno-rentowe 7 mln otrzymuje te środki w formie przelewu na konto w banku. W lutym br. wskaźnik ubankowienia w kraju wyniósł 79,9 proc., a w regionie 81,5 proc.

(czytaj więcej)
0

To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat #odnotowano w Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie. Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)