Dziś mamy 18 kwietnia 2024, czwartek, imieniny obchodzą:
16 lutego 2024

Pobocza wiaduktu do poprawki. Mieszkańcy byli zaniepokojeni

fot. Archiwum GR Powiat

fot. Archiwum GR Powiat

Zarząd Dróg Powiatowych w Bydgoszczy wezwał firmę Kormost do dokonania poprawek, po# wykryciu usterek na poboczach wiaduktu w Mąkowarsku. Firma przystąpiła już do prac „poprawkowych”.

Jedną z najważniejszych zeszłorocznych inwestycji Starostwa Powiatowego w Bydgoszczy była budowa wiaduktu w Mąkowarsku wraz z drogami dojazdowymi w ramach rozbudowy drogi powiatowej relacji Mąkowarsko – Sokole Kuźnica – Koronowo. Inwestycja wyceniona została na ponad 10 mln 91 tys. zł. Inwestor, czyli Starostwo Powiatowe w Bydgoszczy pozyskało z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg dotację w wysokości prawie 3 mln 397 tys. zł. Prace prowadziła firma Kormost z Bydgoszczy, która wygrała przetarg.

Niestety, po oddaniu inwestycji okazało się, że wymaga ona poprawek. 29 grudnia 2023 wniosek w tej sprawie do Zarządu Dróg Powiatowych w Bydgoszczy złożył radny powiatowy Piotr Jagielski. – Mieszkańcy Mąkowarska zgłosili do mnie swoje spostrzeżenia dotyczące złego stanu niektórych elementów niedawno zrealizowanego przedsięwzięcia. Proszę o podjęcie działań zmierzających do naprawy zdegradowanych elementów – zaapelował radny dołączając zdjęcia wiaduktu na których widać rozmyte poprzez deszcze pobocza wiaduktu, co zagraża stabilności znajdujących się tam barierek zabezpieczających.

ZDP zarefował bardzo szybko i 29 grudnia wysłał pismo do firmy Kormost z wnioskiem o usunięcie usterek (pismo ZDP prezentujemy poniżej). Teraz czas na działanie firmy. – Cieszy fakt, że Zarząd Dróg Powiatowych w Bydgoszczy bardzo szybko zareagował na moje pismo wynikające z interwencji mieszkańców Mąkowarska w sprawie stanu niektórych elementów po przebudowie drogi powiatowej – podsumował radny Jagielski.

Co istotne, przystąpiono już do prac. – Zarząd Dróg Powiatowych poinformował, że firma przystąpiła do prac nad poprawą poboczy i odprowadzaniem wody. Jak tylko pozwolą warunki atmosferyczne to prace powinny zostać zakończone wkrótce, najpewniej w przyszłym tygodniu – wyjaśnił w piątek (26 stycznia) radny Jagielski.

Wysłaliśmy zapytanie do firmy Kormost. – W odpowiedzi na otrzymaną wiadomość Kormost s.a. jako generalny wykonawca zadania zrealizował roboty budowlane oraz udzielił gwarancji i rękojmi zgodnie z zawartą przez strony umową. Wszelkie zobowiązania wynikające z postanowień umownych realizowane są w uzgodnieniu z Zamawiającym: Powiatem Bydgoskim działającym przez Zarząd Dróg Powiatowych w Bydgoszczy. O wszystkie szczegóły w tym zakresie proszę zwrócić się do Dyrekcji Zarządu Dróg Powiatowych w Bydgoszczy – wyjaśnił Mikołaj Szopieraj, asystent Zarządu.

Mieszkańcy Mąkowarska byli zaniepokojeni stanem poboczy wiaduktu i barierek. Woda wyżłobiła głębokie bruzdy.

Zarząd Dróg Powiatowych w Bydgoszczy do Kormost Sp. z o.o.
Dotyczy: Budowa obiektu inżynierskiego – wiadukt wraz z drogami dojazdowymi w ramach rozbudowy drogi powiatowej nr 1514 C Mąkowarsko – Sokole Kuźnica – Koronowo w Mąkowarsku”
„W związku z licznymi monitami jak również zaobserwowanymi nieprawidłowościami przez pracowników Zarządu Dróg Powiatowych w Bydgoszcz w trakcie objazdów przedmiotowej i drogi - o czym informowaliśmy Wykonawcę już wcześniej, wzywamy do bezzwłocznej naprawy uszkodzonych elementów.

W ostatnim okresie licznie padające ulewne deszcze doprowadziły do znaczącego pogorszenia się stanu poboczy, nasypów oraz rowów przydrożnych. Brak podjęcia natychmiastowych działań naprawczych doprowadzić może do naruszenia stabilności całego korpusu drogowego (nasypu). Zagrożone wówczas będę konstrukcja jezdni oraz ustawione na poboczach bariery energochłonne.

Również na odcinku drogi przebiegającej i przez obszar ścisłej zabudowy mieszkańcy skarżą się, że wody opadowe przesiąkają im do piwnic, na skutek niedrożności przepustów urządzonych w pasie drogowym.

Biorąc powyższe pod uwagę - wzywamy do bezzwłocznej naprawy uszkodzonych (rozmytych) poboczy, nasypów jak również przegląd i oczyszczenie przepustów i rowów, celem zapewnienia ich drożności. Prosimy o przekazanie informacji dotyczących sposobu i terminu podjętych przez Państwa działań”.

Oceń artykuł: 3 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Okruchy i ciekawostki historii. Opowieści Staropolskiej Wisły

Od Heweliusza do nicponiów z carskich# magazynów.

(czytaj więcej)
0

Domowa pizza. Jak dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu?

Chrupiący spód, soczyste warzywa, aromatyczne zioła i gorący,# rozpływający się żółty ser – pizza to danie, którym można delektować się na całym świecie. Prosta receptura zdobyła serca przedstawicieli różnych kultur, które tworzą własne kombinacje oparte na lokalnych składnikach. Nic dziwnego, klasyczna pizza to wręcz uzależniająca mieszanka sycących węglowodanów, wzmacniających smak tłuszczy, dodającego energii białka oraz pobudzających mikroelementów, pochodzących ze świeżych warzyw i ziół. Jak zatem odpowiednio dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu, a jednocześnie zaskoczyć swoich gości zupełnie nowym smakiem? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)
0

Ponad 5,5 mln transakcji bonami. ZUS dokonał podsumowania programu

Rodzice i opiekunowie mieli dużo czasu na wykorzystanie #bonu turystycznego. Program wystartował 1 sierpnia 2020 r. i obowiązywał do 31 marca 2023 r. W tym czasie zrealizowano ponad 5,5 mln transakcji bonami na łączną kwotę blisko 3,2 mld zł. Suma płatności zrealizowanych przez mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego przekroczyła 160,6 mln zł.

(czytaj więcej)
0

Słodkości na tłusty czwartek. Przygotuj puszyste faworki

Tłusty Czwartek to w Polsce, jak wiadomo, #święto pod znakiem pączka. Inne ciastka i słodkości schodzą zwykle na dalszy plan, my chcemy jednak przypomnieć, że słodkości, które możemy serwować w tym wyjątkowo pysznym dniu jest znacznie więcej. Dajemy trzy propozycje.

(czytaj więcej)