Sieć szerokopasmowego internetu. Problemy z rozbudową?

fot. UG Białe Błota
Od chwili podpisania przez Gminę Białe Błota listu intencyjnego# z NEXERĄ, operatorem, który zajmuje się budową sieci umożliwiającej podłączenie odbiorców do szerokopasmowego internetu, minął już rok. Biorąc pod uwagę jego treść, swoje prace inwestycyjne operator miał kontynuować w lutym tego roku, zapewniając możliwość podłączenia nowym odbiorcom w południowej części gminy.
Jednak do rozpoczęcia planowanych robót nie doszło. Na interaktywnej mapie NEXERY nadal natomiast widnieją miejsca z wykazem adresów, którym nadano status „w projektowaniu”. W tej sytuacji Gmina Białe Błota oczekiwała wyjaśnień od „NEXERY”, domagając się jasnych deklaracji w sprawie planowanych prac.
Zdawkowa odpowiedź, jakiej udzielił operator nie pozostawia złudzeń: plany inwestycyjne firmy zostały wstrzymane. Jak wskazuje NEXERA, to konsekwencja braku dofinansowania przyznawanego w ramach programów dedykowanych cyfrowym projektom, których beneficjentem była firma.
Reprezentujący NEXERĘ Rafał Lepczyński poinformował Gminę, że realizowane w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa zadanie w Trzcińcu zostało zakończone i rozliczone. Jednak w związku z brakiem dalszego dofinansowania, nowe budynki do sieci nie będą przyłączone. Jak dalej podkreślił, adresy ze statusem „w projektowaniu” zostaną niebawem usunięte z interaktywnej mapy NEXERY.
Przedstawiciel firmy poinformował też, że NEXERA obecnie realizuje zadania z posiadanych przez firmę własnych zasobów finansowych. Wiąże się to jednak ze wstrzymaniem finansowania pozostałych projektów w ramach Programu Polska Cyfrowa. Na pocieszenie natomiast dodaje, że nadal analizowane są możliwości wybudowania sieci światłowodowej w Przyłękach, ponieważ to jedyna miejscowość, gdzie można zrealizować tę inwestycję z posiadanych przez firmę funduszy własnych. W przypadku Ciela, obecna sytuacja oznacza wstrzymanie rozbudowy sieci w tej miejscowości. W mailowej odpowiedzi padają również mgliste obietnice powrotu do kwestii podłączenia do sieci gospodarstw domowych, które obecnie „wypadły” z planu wskutek trudności finansowych.
Część projektów ujętych w liście intencyjnym nie ma zatem szans na realizację w obecnych warunkach. Można domyślać się, że przyczyną takiego stanu rzeczy jest ciągły brak funduszy z Krajowego Planu Odbudowy, który miał sfinansować również rozwój cyfrowej infrastruktury w gminach, co NEXERA uwzględniała w swoim biznesplanie, podpisując list intencyjny z Gminą Białe Błota. Opisana sytuacja powoduje konieczność poszukiwania rozwiązania problemu niedokończonej rozbudowy sieci, ale już z udziałem innych operatorów.
Materiał: UG Białe Błota
Czytaj również
- IX Festiwalu Zespołów Folklorystycznych. Brawa dla lokalnego zepołu Wrzos
- XIII Sesja Rady Gminy Sicienko. Głos zabrałko kilku gości
- Utalentowana i pełna pasji tancerka. Spotkanie z Wiktorią Żabką
- Kolejne umowy podpisane. Realizowane będą inspirujące projekty
- Święcenie pokarmów wielkanocnych. Wierni kultywują piękną tradycję
Dodaj komentarz
Renta socjalna. Ile wynosi i kto może ją otrzymać?

Renta socjalna to świadczenie, które nie jest uzależnione# ani od stażu pracy, ani od pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Aby jednak móc ją otrzymać, należy spełnić określone warunki. Od marca jej wysokość wzrosła do 1878,91 zł brutto.
(czytaj więcej)Wypłata świadczeń z ZUS. Coraz częściej wpływa na konto

Klienci coraz częściej decydują się na przekazywanie świadczeń# długoterminowych z ZUS, takich jak emerytura, renta czy nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, na swoje konto bankowe. Spośród około 8,8 mln osób, którym ZUS co miesiąc wypłaca świadczenia emerytalno-rentowe 7 mln otrzymuje te środki w formie przelewu na konto w banku. W lutym br. wskaźnik ubankowienia w kraju wyniósł 79,9 proc., a w regionie 81,5 proc.
(czytaj więcej)To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat #odnotowano w Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie. Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!