Dziś mamy 25 czerwca 2024, wtorek, imieniny obchodzą:
02 marca 2023

Uczciliśmy pamięć Niezłomnych. Uroczystości na parafialnym cmentarzu

fot. UG Białe Błota

fot. UG Białe Błota

Centralnym punktem obchodów Narodowego Dnia Pamięci# Żołnierzy Wyklętych, zorganizowanych w Gminie Białe Błota okazało się mauzoleum poświęcone Niezłomnym, wzniesione nieopodal grobu por. Józefa Trojana, ps. „Kruk” na parafialnym cmentarzu w Cielu. Wyjątkową oprawę ceremonii nadali harcerze Hufca Bydgoszcz- Miasto, którzy odpowiadali za organizację całego przedsięwzięcia, przy wsparciu jednostek gminy.

Na zaproszenie Dariusza Fundatora, Wójta Gminy Białe Błota odpowiedziała Ewa Kozanecka, Poseł na Sejm RP. Hołd Niezłomnym oddali przedstawiciele Starosty Bydgoskiego, radni Rady Powiatu i Rady Gminy Białe Błota oraz sołtysi. Prezydenta Miasta Bydgoszczy reprezentował Łukasz Krupa, wiązanki kwiatów i znicze złożyli również przedstawiciele bydgoskiej Delegatury IPN. W ceremonii uczestniczył kom. Maciej Nowak, Komendant Komisariatu Policji w Białych Błotach oraz Nadleśniczy Jakub Siedlecki z Nadleśnictwa Białe Błota, natomiast asystę honorową zapewnili żołnierze Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Bydgoszczy.

W uroczystościach uczestniczyły równie licznie władze Związku Harcerstwa Polskiego, na czele z hm. Beatą Bardzińską, Komendant Kujawsko- Pomorskiej Chorągwi ZHP i hm. Dorotą Sucharską, Zastępcą Komendanta. Towarzyszyła im hm. Beata Kobus, Komendantka Hufca Bydgoszcz- Miasto razem z phm. Jędrzejem Lubońskim, Komendantem Szczepu 7 Bydgoskiej Drużyny Harcerskiej „Zielona Siódemka”. Godną oprawę ceremonii nadały drużyny: 7 BDH „Biały Czaple” z Białych Błot, 7 BDH „Szare Wilki” z Łochowa, a także 7 BDSHiW „Forward” z drużynowymi: phm. Aleksandrą Lubońską, przewodnikiem Rafałem Jankowskim i phm. Dominiką Duszyńską. Żołnierzy Wyklętych uczcili również dyrektorzy szkół podstawowych z Białych Błot, Przyłęk i Łochowa, kierownicy gminnych jednostek i poczty sztandarowe. W intencji poległych w walce o wolność i niepodległość modlił się ks. Wiesław Pałuczak, proboszcz parafii pw. M.B. Bolesnej w Cielu.


Przemawiając do zebranych wójt Dariusz Fundator podkreślił, że składamy hołd i cześć tym wszystkim, którzy polegli w nierównej walce o to, by nasz kraj w pierwszych latach po wojnie, w wyniku narzuconego nowego porządku, nie popadł w rusyfikację, stając się wasalem Związku Sowieckiego. Jak zauważył, obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych mają również ogromne znaczenie dla młodego pokolenia. Tym bardziej więc dziękował za zaangażowanie i współpracę harcerzom, którzy razem z Gminą Białe Błota podjęli się organizacji świąt narodowych.

Szczególne wrażenie na zebranych wywarł Apel Poległych. Przy blasku zniczy i pochodni przywoływano żołnierzy antykomunistycznego podziemia z oddziałów i zgrupowań partyzanckich działających w Białych Błotach- na czele z por. Józefem Trojanem, ps. „Kruk”, żołnierzem Oddziału Bojowego AK, Dowódcą Pogotowia Akcji Specjalnej „Rota”. Znicze, wieńce i kwiaty przy akompaniamencie sygnału „Śpij Kolego” złożyły następnie przedstawiciele poszczególnych delegacji. Profesjonalna oprawa ceremonii połączona z wysokim poziomem organizacji sprawią, że hołd oddany Niezłomnym pozostanie w naszej pamięci bardzo długo.

Materiał: UG Białe Błota

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Ciekawostki z historii. Stare budynki sklepów w gminie

Niedziela to jak zawsze czas ciekawostek o gminie Sicienko. Dlatego też przychodzimy z# tymi rewelacyjnymi fotografiami wykonanymi w latach 70-80.

(czytaj więcej)
0

Ciekawostka przyrodnicza. Sad założony krótko po wojnie

Mieszkańcy, mieliśmy niedzielę, a to oznacza jedno - ciekawostkę. A że w maju natura #pokazuje nam się ze swojej najpiękniejszej strony, to dziś będzie post przyrodniczy.

(czytaj więcej)
0

Ponad 5,5 mln transakcji bonami. ZUS dokonał podsumowania programu

Rodzice i opiekunowie mieli dużo czasu na wykorzystanie #bonu turystycznego. Program wystartował 1 sierpnia 2020 r. i obowiązywał do 31 marca 2023 r. W tym czasie zrealizowano ponad 5,5 mln transakcji bonami na łączną kwotę blisko 3,2 mld zł. Suma płatności zrealizowanych przez mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego przekroczyła 160,6 mln zł.

(czytaj więcej)