Dziś mamy 19 marca 2024, wtorek, imieniny obchodzą:
22 maja 2022

W 2021 roku prawie 70 proc. wydanych zezwoleń na pracę dot. obywateli Ukrainy

fot. pixabay.com

fot. pixabay.com

W 2021 r. zarówno w województwie kujawsko-pomorskim, jak i# w kraju, odnotowano wzrost liczby wydanych zezwoleń na pracę cudzoziemców. Najwięcej zezwoleń na wykonywanie pracy na terenie województwa kujawsko-pomorskiego zostało wydanych obywatelom Ukrainy (niemal 70%).

Zezwolenie na pracę to dokument, który uprawnia cudzoziemca do podjęcia legalnej pracy pod warunkiem posiadania wizy lub zezwolenia na pobyt czasowy pozwalającego na wykonywanie pracy w Polsce. Każdy cudzoziemiec, który na mocy przepisów nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę w Polsce, chcący podjąć zatrudnienie na terytorium Polski, musi posiadać odpowiednie zezwolenie.

Wnioskodawcą oraz stroną postępowania w sprawie wydania zezwolenia na pracę cudzoziemca jest każdorazowo podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi. Zezwolenia wydawane są przez właściwego wojewodę. Właściwość ta ustalana jest głównie ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania podmiotu powierzającego wykonywanie pracy i nie musi być tożsama z miejscem wykonywania pracy przez obcokrajowca.

Zezwolenia na pracę według miejsca wydania

W 2021 r. Wojewoda Kujawsko-Pomorski wydał 40,9 tys. zezwoleń na pracę cudzoziemców. Było to aż o 40,2% więcej niż w roku poprzednim i ponad 12-krotnie więcej niż w 2015 r. (w 2020 r. wydano 29,2 tys. zezwoleń, a w 2015 r. – 3,3 tys.). W całej Polsce zostało wydanych 504,2 tys. zezwoleń na pracę, czyli więcej o 24,0% niż w 2020 r. Najwięcej zezwoleń zostało wydanych w województwie mazowieckim – 104,8 tys., co stanowiło 20,8% wszystkich zezwoleń wydanych w Polsce. Najmniej zezwoleń zostało wydanych w województwach świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim oraz podkarpackim – odpowiednio 4,9 tys., 6,6 tys. i 8,3 tys. zezwoleń.

Zezwolenia na pracę według miejsca wykonywania pracy

Zezwolenie na pracę na terenie województwa kujawsko-pomorskiego w 2021 r. otrzymało 30,1 tys. cudzoziemców. Podobnie jak na terenie całej Polski zdecydowaną większość stanowiły zezwolenia dotyczące mężczyzn, których zostało wydanych 21,7 tys., co stanowiło 72,1% ogółu (w Polsce – 75,3%). Wśród tych zezwoleń największa część była przeznaczona dla mężczyzn w wieku od 25 do 34 lat (35,9%, w Polsce – 35,6%). Natomiast wśród zezwoleń na pracę zarówno w województwie kujawsko-pomorskim jak i w Polsce, które zostały wydane kobietom, najliczniejsze były te dla kobiet w wieku od 35 do 44 lat (28,5%, w Polsce – 27,9%).

W 2021 r. zezwolenia na pracę na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, podobnie jak na terenie całej Polski, były wydawane głównie na okresy powyżej 6 miesięcy. Podczas, gdy w całej Polsce największą część stanowiły zezwolenia wydawane na okres powyżej 24 miesięcy (43,7%), w województwie kujawsko-pomorskim to zezwolenia wydane na okres powyżej 12 miesięcy do 24 miesięcy miały największy udział w strukturze wydanych zezwoleń (36,2%). W drugiej kolejności były zezwolenia wydawane na okres powyżej 6 miesięcy do 12 miesięcy (35,1%). Natomiast zezwolenia z najkrótszym okresem ważności, tj. do 3 miesięcy, stanowiły zaledwie 0,2% ogółu. 

Na wykonywanie pracy w województwie kujawsko-pomorskim w analizowanym roku wydano zezwolenia obywatelom 81 krajów. Najliczniejszą grupę, także w skali całego kraju, stanowili obywatele Ukrainy, aż 68,3% wydanych zezwoleń dotyczyło obywateli tego państwa (w Polsce – 64,5%). Drugą w kolejności nacją otrzymującą zezwolenia byli obywatele Uzbekistanu (4,7%), następnie Białorusi (3,5%), Indonezji (2,8%) i Gruzji (2,3%).

W 2021 r. pracodawcy, którzy uzyskiwali zezwolenia na wykonywanie pracy przez cudzoziemców na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, jak również na terenie całej Polski, prowadzili działalność gospodarczą głównie w sekcjach PKD2: przetwórstwo przemysłowe (32,8% ogólnej liczby zezwoleń, w Polsce – 23,4%), administrowanie i działalność wspierająca (25,2%, w Polsce – 21,2%), a także budownictwo (21,7%, w Polsce – 21,9%).

Biorąc pod uwagę liczbę wydanych zezwoleń na pracę na terenie województwa kujawsko-pomorskiego według wielkich grup Klasyfikacji Zawodów i Specjalności można zaobserwować, że w 2021 r. najliczniejszą grupę, podobnie jak w całej Polsce, stanowili Robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy (41,4% ogółu wydanych zezwoleń, w Polsce – 32,4%). Drugą w kolejności grupą byli Pracownicy wykonujący prace proste (32,1%, w Polsce – 29,7%), a następnie Operatorzy i monterzy maszyn  i urządzeń (18,5%, w Polsce – 23,4%).

Materiał: Urząd Statystyczny w Bydgoszczy 

Oceń artykuł: 7 7

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Cenne znaleziska. Epoka brązu w Popowie nad Gopłem

"To co znalazłam od razu wydało mi się starożytne, jednak dopiero archeolodzy określili #dokładnie ich pochodzenie i przeznaczenie. To grot i skrobak z epoki brązu" – mówi Anna Dąbrowska, członek Stowarzyszenia Historyczno - Archeologicznego „Bractwo” z województwa Kujawsko - Pomorskiego.

(czytaj więcej)
0

Domowa pizza. Jak dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu?

Chrupiący spód, soczyste warzywa, aromatyczne zioła i gorący,# rozpływający się żółty ser – pizza to danie, którym można delektować się na całym świecie. Prosta receptura zdobyła serca przedstawicieli różnych kultur, które tworzą własne kombinacje oparte na lokalnych składnikach. Nic dziwnego, klasyczna pizza to wręcz uzależniająca mieszanka sycących węglowodanów, wzmacniających smak tłuszczy, dodającego energii białka oraz pobudzających mikroelementów, pochodzących ze świeżych warzyw i ziół. Jak zatem odpowiednio dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu, a jednocześnie zaskoczyć swoich gości zupełnie nowym smakiem? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)
0

Ponad 5,5 mln transakcji bonami. ZUS dokonał podsumowania programu

Rodzice i opiekunowie mieli dużo czasu na wykorzystanie #bonu turystycznego. Program wystartował 1 sierpnia 2020 r. i obowiązywał do 31 marca 2023 r. W tym czasie zrealizowano ponad 5,5 mln transakcji bonami na łączną kwotę blisko 3,2 mld zł. Suma płatności zrealizowanych przez mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego przekroczyła 160,6 mln zł.

(czytaj więcej)
0

Słodkości na tłusty czwartek. Przygotuj puszyste faworki

Tłusty Czwartek to w Polsce, jak wiadomo, #święto pod znakiem pączka. Inne ciastka i słodkości schodzą zwykle na dalszy plan, my chcemy jednak przypomnieć, że słodkości, które możemy serwować w tym wyjątkowo pysznym dniu jest znacznie więcej. Dajemy trzy propozycje.

(czytaj więcej)