Dziś mamy 31 maja 2023, środa, imieniny obchodzą:
01 marca 2023

W oczekiwaniu na światłowód. Nie wszyscy maja dostęp do internetu

fot. pixaby

fot. pixaby

Nie wszyscy mieszkańcy gminy Osielsko mają dostęp #do internetu. Dlatego też interesują ich plany firm budujących sieć światłowodową. Osielski samorząd nie ma jednak na ten temat szczegółowej wiedzy.

– W ostatnich latach na terenie gminy Osielsko trwają intensywne prace firm telekomunikacyjnych w zakresie rozwoju sieci światłowodowej. Z rozmów w Urzędzie Gminy wiem, że współpraca pomiędzy gminą, a inwestorami układa się pomyślnie. Mieszkańcy naszej gminy mają jednak sporo wątpliwości i pytań, gdyż nie wszędzie udało się wykonać instalację, co martwi osoby pominięte w podłączeniach – wskazał radny Paweł Kamiński. Dlatego radny zadał trzy pytania.

1. Czy Urząd Gminy wie, a jeżeli tak, to jaki jest plan rozwoju inwestycji światłowodowych w najbliższych latach? Czy jest szansa na podanie do publicznej wiadomości adresów, nazw ulic gdzie inwestycje będą prowadzone?

2. Czy ankiety, które były organizowane w 2022 roku, gdzie mieszkańcy mieli podawać adresy, które wymagają podłączenia zostały jakoś wykorzystane? Czy firmy instalacyjne się do nich odniosły?


3. Gdzie mieszkańcy zainteresowani rozszerzeniem inwestycji mają zgłosić swoje potrzeby? Wielu mieszkańców zostało pominiętych dosłownie o i kilka/kilkanaście metrów. Czy jest szansa na o by nakłonić inwestorów na rozszerzenie realizacji budowy sieci światłowodowej?”

Wicewójt będzie prowadził rozmowy...
Odpowiedzi udzielił wójt Osielska Wojciech Sypniewski.

– 1. Nie mamy szczegółowej wiedzy ani możliwości ingerencji w plany rozwoju sieci firm telekomunikacyjnych. Plany firmy Nexera są dostępne na jej stronach internetowych. Mogą występować opóźnienia w realizacji, przy czym plany zostały określone w związku z realizacją programu dotowanego przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa. Orange realizuje zadania na podstawie zakresów zadań wynikających z budżetu firmy. Mniejsze podmioty działają w celu uzyskania pewnego zysku (pozyskanie grupy klientów). Szybko reagują, jednak niekoniecznie są zainteresowane wszystkimi lokalizacjami gdzie nie ma aktualnie sieci.

2) Dane z ankiet zostały przekazane firmom Nexera i Orange. Firmy nie odniosły się do przedstawionych danych – odpowiedział wójt Sypniewski.

Odpowiadając na trzecie pytanie wójt Osielska podał adres strony internetowej, gdzie można wyszukiwać dostawców oraz zgłosić zapotrzebowanie. – Odnośnie rozszerzenia realizacji budowy mogą występować problemy w przypadkach, w których pierwotnie właściciel danej nieruchomości nie wykazywał zainteresowania, nie zgłaszał zapotrzebowania i nie został ujęty w planie realizacji, a inwestycja była dofinansowana w ramach środków zewnętrznych. W najbliższym czasie zastępca wójta, pan Krzysztof Lewandowski będzie prowadził kolejne rozmowy z dostawcami działającymi na terenie naszej gminy. Potwierdzone już zostało spotkanie z przedstawicielami firmy PSJ – zapowiedział wójt Sypniewski.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

"Witajcie w naszej gminie". Nowi mieszkańcy otrzymali pakiety powitalne

Pakiety powitalne "Witaj w naszej gminie" trafiły do naszych nowych Mieszkańców.

(czytaj więcej)
0

Dodatki do emerytur i rent w górę. Ile wyniosła waloryzacja w tym roku?

Co roku 1 marca ZUS przeprowadza waloryzację świadczeń. #Podwyżką objęte są również dodatki i świadczenia pieniężne, które w tym roku wzrosną o 14,8 proc. Najpopularniejszy z nich dodatek pielęgnacyjny będzie wynosił 294,39 zł.

(czytaj więcej)
0

Ponad 5,5 mln transakcji bonami. ZUS dokonał podsumowania programu

Rodzice i opiekunowie mieli dużo czasu na wykorzystanie #bonu turystycznego. Program wystartował 1 sierpnia 2020 r. i obowiązywał do 31 marca 2023 r. W tym czasie zrealizowano ponad 5,5 mln transakcji bonami na łączną kwotę blisko 3,2 mld zł. Suma płatności zrealizowanych przez mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego przekroczyła 160,6 mln zł.

(czytaj więcej)
0

Jedzenie do biura. Jak komponować zdrowe i smaczne posiłki

Regularne spożywanie pełnowartościowych posiłków# sprawia, że wydajność pracownika wzrasta aż o 25% – tak wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowie. Dobrze zbilansowany posiłek jest zatem niezbędny w czasie wielu godzin spędzonych w pracy, niezależnie od formy jej wykonywania.

(czytaj więcej)